Chuť melounů

• Česko Umíněné mraky (festivalový název) (více)
Erotický / Drama / Muzikál / Komedie / Sci-Fi
Tchaj-wan / Francie, 2005, 114 min

V zatím posledním filmu režiséra Tsai Ming-Lianga je řada prvků, jež se objevily i v jeho snímku z roku 2001 Kolik je tam hodin? (byl uveden na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty oceněné filmy). Dívka jménem Shiang-Chyi se vrací z Francie domů a v Tchajpeji zjišťuje, že celé město trpí nedostatkem vody. Náhodou se setkává s prodavačem hodinek Hsiao-Kangem, jehož zná z dřívějška, a něžná romance pokračuje v jejím bytě. Dívka ovšem netuší, že Hsiao-Kang nyní točí pornografické videofilmy a že přímo v sousedství se dějí podivné věci a setkávají se tam podivní lidé. Co se stane, když jim Shiang-Chyi zkříží cestu? Útržkovité filmové vyprávění je protkáno živými a imaginativními hudebními sekvencemi, které diváky vzdalují od tajemných věcí, odehrávajících se v dívčině bytě. (MFF Karlovy Vary)

boogieman

Trpký film, ktorý sleduje časť zo života dvoch ľudí v pomerne zvláštnej dobe "nedostatku vody a prebytku melónov". Problém ktorý sa nesie celým filmom je neschopnosť naviazať s ľudmi kontakt iného druhu ako sexuálneho. Dusivá atmosféra je odľahčovaná muzikálovými výstupmi s čoraz viac prevládajúcou ženskou sexuálnou fantáziou. V mimoriadne originálnom, až šokujúcom finále k naviazaniu kontaktu nakoniec predsa len dojde, a to mimoriadne zaujímavým spôsobom, ktorý o vzťahoch v súčasnom svete možno vypovedá viac ako sa na prvý pohľad zdá. Nie som si však istý či to je happyend :) ()

Phobia

Upozornění: příspěvek obsahuje spoilery!!! To se takhle probudím ve 2:30 ráno, televize pořád hraje a v ní usilovně šuká číňan s figurínou... pravděpodobně s mrtvolou, radši o tom moc nepřemýšlet. Šuká a šuká, kolem štáb, který to natáčí a za kulatým oknem číňanka, co na to nehybně čumí. A číňan šuká a šuká a šuká, občas mu při změně pozice musí figurínu (mrtvolu?) někdo přidržet, občas ho někdo povzbudí... 3:00 a číňan furt šuká. Číňanka za oknem začne sténat a ječet, číňan na ni zírá a šuká jak démon kabuki... 3:02 číňanka je nucena zmlknout, protože jí číňan skrz okno umlčí svým "nástrojem lásky". 3:10 číňan je stále nalepen na okno, bez pohybu, číňanka pořád nemůže s plnými ústy mluvit... 3:15 číňanka ochabuje... Rezignace nebo udušení??? 3:17 Temná obrazovka... 3:18 Titulky. Nic jsem v popisu "událostí" nevynechala. WTF?!? Proč jsem to, do pr*ele, nepřepnula, nevypnula, nebo radši rovnou neusnula? Samozřejmě nemůžu hodnotit film, ze kterého jsem viděla jen závěr, ale skutečně nemyslím, že na téhle porno úchylárně mohlo být něco, co by se mi líbilo (ponechávám však jedinou hvězdičku pro tu nepatrnou možnost). Ještě dodám: přes veškeré to porno jsem necítila ani náznak vzrušení, jen znechucení... co za morbidní fascinaci mě vůbec přimělo tu prasárnu (promiňte, čuníci) sledovat?! ()

eraserhead666

Asijské knematografii začínám fakt přicházet na chuť a to v mnoha žánrech (horory, akční, sci-fi....). Už obal DVD mě nutil pustit si ten film co nejdříve a dobře jsem udělal. V podstatě pomalu a unyle vyprávěný lovestory příběh, zasazený do šedivého města s nedostatkem vody, je střídán třeskutě barevnými, rozjásanými kabaretními hudebními vložkami a syrově pornografickými scénami. Obal a doprovodný text slibuje opravdu hodně, dostanete ale mnohem, mnohem víc. ()

Mr. Lobo

Tak jsme si říkali, že to bude jen nějaké japonské porno, a ono prakticky bylo. A potom se objevily první zpěvy. Naprosto nesouvislé, v těch nejbizarnějších kostýmech. Poprvé se smát, poté chvíli rozdýchávat a později už jen nevěřícně hledět. Stačí si jen, už při první scéně s drážděním melounu, říct "Aha, tak to bude jeden z těcho filmů" a potom se můžete jen vést na nepředvídatelné vlně a čekat co pro vás režisér ve svém chorém mozku ještě sestrojil. Je to - bez debaty - zábavnější než takový Matthew Barney. ()

UncleG

Tento film nese jedno ze základních poselství východní moudrosti: „ať se děje, co se děje, PORNO se musí točit dál.“ A tak šikmoocí ďáblové točí a točí, bezohledně, bez citu. Nehledě na to, že ve městě došly zásoby pitné vody, všechno je líné a zpomalené od vedra a jediný zdroj příjmu tekutin jsou melouny. Nehledě na to, že jsou všichni smradlaví, upocení a oblemcaní od sladké dužiny. Nehledě na to, že vám těsně před natáčením exne pornstar… Pro mě tedy jeden z velmi nevšedních zážitků a film, na který nikdy nezapomenu. Pokusil jsem se to celé dešifrovat jako obžalobu pornografie. Jakýsi hnusný, depresivní svět, plný náhražek (melouny jsou sice fajn, ale nedá se z nich trvale žít), protkaný příjemnými muzikálovými vzpomínkami na „vodu, svěžest a cit“. A přestože jde o celkem extrémní podívanou, nepřišel mi tenhle film jako obyčejná laciná provokace. Unavená, ospalá a žíznivě ulepená atmosféra tomu celému nasazuje pětihvězdičkovou korunu. Nevím jak ostatní, ale já se po tomhle filmu musel jít umejt. ()

• Dávno předtím, než Ming-liang Tsai natočil právě Chuť melounů, tak často v žertu pronášel, že pokud se jeho filmy budou i nadále potýkat s finančními problémy, tak bude nucen přejít do pornografického průmyslu. (DaViD´82)
  • Spousta diváků při promítání na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu opustila sál při finální scéně. (HappySmile)
  • Režisér Tsai Ming-liang chtěl původně film zaměřit na příběh babičky, která zjistí, že její vnuk pracuje v porno průmyslu, ale když jeho kamarádka a spolu-režisérka Ann Hui nemohla hrát roli babičky, Tsai se rozhodl změnit tuto roli na mladou dívku a Chen Shiang-chyi si díky tomu zopakovala roli své postavy z Tsaiovy staršího filmu Kolik je tam hodin?. (HappySmile)