Dva důstojníci ruské armády, kapitán (L. Niemczyk) a poručík (J. Krawczyk), byli během první světové války zajati, uvězněni a po výbuchu rakety zůstali zasypáni v podzemních prostorách přemyšelské tvrze. Nemohou se dostat ven, nicméně mají k dispozici vodu ze studny i velké zásoby různých potravin. Kapitán propadá alkoholu, stupňuje své záchvaty zuřivosti a nakonec spáchá sebevraždu. Poručík se snaží psát deník, provádí různé výpočty, často vzpomíná na svou rodinu. Nicméně i on se pomalu nechává unášet chorobnými představami a myšlenkami. Zvyká si na stálou společnost potkanů, a když se jednoho dne ozve silný výbuch, po němž ze vzniklého otvoru ve stropě začíná pronikat světlo, zůstává stále v podzemí. Po osmi letech je pak nalezen dělníky, kteří bourají část tvrze. (ČSFD)

Willy Kufalt

Polská variace na Podzemní pevnost, dá se říct. První i poslední třetina představují náročnou diváckou zkoušku, na můj vkus až s přehnaně experimentálním zpracovaním. Nejdříve jsme vhozeni s minimálně představeným kontextem do temné cely a po zvláštním, surrealisticky zpracovaném výbuchu nás čeká několik minut čiré tmy, doprovázené jen zvukem a hlasy dvou postav, které se snaží dostat ven. Postupně začínají přibývat nejen údery, ale i záblesky světla, situace kolem dvou postav, které sledujeme, se dočasně zlepší a zlepšilo se to naštěstí i pro mě s celým filmem. Atmosféra celé existenciální situace už začínala být jasnější, nabírá na působivosti, postavy postupně lépe vidíme, děj graduje, stává se napínavým, hutným (v jedné chvíli i zábavným). Ačkoliv samotný styl plný dlouhých statických záběrů mi ne vždy sedl a pak se v poslední půlhodině zastaví na bodě mrazu i samotný děj a než si počkáme na konec, zbývá přežít množství patetického filozofování. Chvílemi za mě skvělý zážitek, chvílemi však i nekonečné množství šedi a trápení ve jménu monotónní deprese a prázdnoty. Mít to stopáž kolem hodiny a trošku diváčtější styl, tak by to bylo NĚCO, takhle jsem spíše vyčerpán, než zasažen. Prostřední třetina, ale i poslední minuty jsou však hodně povedené. [65%] ()