foto

Leon Niemczyk

  • nar. 15.12.1923
    Varšava, Polsko
  • zem. 29.11.2006 (82 let)
    Lodž, Polsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Nedívám se na svoje staré filmy, to je jako když si stará paní prohlíží fotky, na kterých se ještě coby polonahé děcko rozvaluje na kožíšku. Proč vzpomínat na časy, které se už nevrátí?" (v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza)

Leon Stanislaw Niemczyk byl jedním z vynikajících polských herců. Všichni, kteří ho znali, obdivovali jeho energii a smysl pro humor. Doma zažil tzv. "chladnou výchovu" (když odcházel k armádě, tak mu prý matka pouze podala ruku), což se později odrazilo v jeho vlastním rodinném životě, byl-li ovšem vůbec jaký. Za války byl v utajené kadetní škole a jedné únorové noci roku 1943 jen tak tak utekl gestapu. Po porážce varšavského povstání pak dvakrát uprchl z transportu a dostal se do Krakova. Díky známému sehnal práci při stavbě trati u Vratislavi. Když se pohnula fronta, vyvezli je dál do Říše a poblíž Norimberku se mu přes frontovou linii podařilo přeběhnout k Američanům. Bratr Wacław, tehdy už houslista v Londýně, potvrdil jeho totožnost a on pak sloužil u 444. praporu 3. armády USA gen. Pattona. Bojoval také v Československu. Jedna z žen tábora, který osvobozovali, ho prý po letech poznala ve filmu a napsala mu dopis.

Po válce se z Itálie vrátil zpátky k matce do Vratislavi. V jednom rozhovoru uvedl, že kdyby mohl něco ve svém životě změnit, tak by se rozhodně do Polska nevracel a za nic na světě by také neměnil svoji profesi. Z Polska pak zkoušel utéct zpátky na Západ, kde už tehdy pobývali jeho dva bratři. Chytili ho na jižní hranici a nějaký čas strávil ve vězení: Těšín, Katovice, Krakov... Nakonec z něj na Ministerstvu veřejné bezpečnosti zkoušeli dostat přiznání, že za války patřil k Zemské armádě (AK), což se jim však nepovedlo a nakonec ho propustili ("Rodilo se snad někde tady moje herectví?") Rozhodl se tedy utéct přes sever. Nechal se zaměstnat v gdyňské loděnici s tím, že během zkušební plavby opravené lodi vyskočí v exteritoriálních vodách a jako dobrý plavec se už nějak dostane do svobodné země.

Časem mu došlo, že to nepůjde, a navíc ti, kteří mu mohli nějak pomoct, už byli stejně dávno pryč. Zůstal tedy v Polsku a plánoval co dál. Brzy se nakazil herectvím. Svoji úplně první roli měl v amatérském divadle v loděnici. Přes rok se učil v Divadelním studiu Iwo Galla, v roce 1952 složil externí zkoušky a stal se hercem. Působil v Kočovném divadle hudební komedie ve Varšavě (1948), v Pobřežním divadle v Gdaňsku (1949) a v Pomořanském divadle v Bydhošti (1950-53), kde si ho také všimli spolupracovníci režiséra Kawalerowicze a nabídli mu účast ve filmu HLEDAL JSEM PRAVDU (Celuloza, 1954). Ve své první roli zaujal, stáhli ho do Lodže, kde byl v letech 1953-1979 členem Obecného divadla a kde už pak také zůstal.

"Polanski byl maximálně arogantním režisérem, ale právě jemu jsem vděčný nejvíce. Každý z režisérů mi samozřejmě předával část svých vědomostí a já je pilně shromažďoval."

K nejznámějším jeho počinům patří na Oskara nominovaná psychologická dramata VLAK (1958) Jerzyho Kawalerowicze nebo Polanského filmový debut NŮŽ NA VODĚ (1962) - po ohromném úspěchu následovala řada nabídek ze zahraničí. Chtěl ho zaangažovat americký režisér Litvak i francouzští tvůrci. Všechny nabídky však k němu mířily přes "Film Polski", tehdy řídící institut polské kinematografie. A úředníci je vyhazovali do koše. Stejně dopadla i první nabídka z NDR, ale režisér Janos Veiczi, který s ním chtěl natočit ZMRAZENÉ BLESKY (Die Gefrorenen Blitze, 1967) o raketách V2 a továrně v Peenemünde, za ním přijel osobně až do Lodže. Niemczyk byl překvapen, kývnul a Veiczi mu zajistil povolení. Pod hlavičkou východoněmeckého studia DEFA (Deutsche Film Aktien Gesellschaft) nakonec vytvořil přes sto filmových rolí, hlavních i epizodních: za postavu Lorenze Regera v ČAS ŽÍT (1969) Horsta Seemanna obdržel dokonce Státní cenu NDR pro nejlepší roli roku.

Během svojí téměř padesátileté kariéry vytvořil kolem čtyř stovek polských a téměř stopadesát zahraničních filmů, zejména německých, také ale československých: např. ZÁNIK SAMOTY BERHOF (1983), LEKCE (1971), DEMOKRATI (1980), ZASTIHLA MĚ NOC (1985)... nebo francouzských. Niemczyk měl ve zvyku přijímat téměř všechny nabídky, včetně epizodních partů. V jeho filmografii tak dnes nalezneme nejen dramata a (romantické) komedie: VABANK (1981), ZAMILOVANÍ (2000), ale i krimi a thrillery: BEZ SLITOVÁNÍ (1994), záležitosti dobrodružné: na Oskara nominovaná POTOPA (1974) podle Sienkiewicze, KLETBA HADÍHO ÚDOLÍ (1987) ve stylu Indyho Jonese, MANDRIN (1962) z éry Ludvíka XV., fantasy: CESTY PANA KAŇKY (1985), westerny: APAČI (1973) nebo DLOUHÁ CESTA DO ŠKOLY (1982) – oba s Gojko Mitičem, rodinné filmy a pohádky: PRINC SE LVÍ HŘÍVOU (1982), ČERNÝ MLYNÁŘ (1975), několik sci-fi: OB-I, OB-A – ZÁNIK CIVILIZACE (1985) po atomovém výbuchu, V PRACHU HVĚZD (1978) s Janou Brejchovou, horory: VLČICE (1983), NÁVRAT VLČICE (1990) a dokonce i mysteriózní INLAND EMPIRE (2006) Davida Lynche.

Za připomenutí dále určitě stojí drama Aleksandra Forda podle Sienkiewiczova románu KŘIŽÁCI (1960), ve kterém za něj na koni zaskakoval dublér, Hasova surrealisticky laděná adaptace RUKOPIS NALEZENÝ V ZARAGOZE (1965), akční VELKÝ HRÁČ (1983) o falešných karbanících nebo válečná komedie C.K. DEZERTÉŘI (1986) s Josefem Abrhámem. Na práci v divadle Niemczyk rezignoval už v roce 1979 (byl zřejmě prvním polským hercem, který je opustil na vlastní žádost) a nadále se už objevoval pouze ve filmech a později také v několika populárních televizních seriálech: mj. "V labyrintu", "Matky, ženy a milenky", "Zlatopolští", "Dobré i zlé", "Ranč". Po 89. roce to měl, jak říká, lehčí, poněvadž se už za komunismu pohyboval v kapitalismu: "Co jsem si nevydělal, to jsem prostě neměl."

Byl bratrem houslisty Wacława (dcera Monika Niemczyk je herečkou) a Ludwika, který po válce pomáhal Polákům na Západ. Ženatý byl dvakrát (někde se uvádí, a dokonce on sám uváděl, že šestkrát, což ale není pravda). S manželkou Tatianou Zuanar měl dceru - Monika Misiejuk, dnes překladatelka - a díky ní pak tři vnuky, které ale prakticky neznal. Podle dcery prý totiž vůbec nebyl rodinný typ, prakticky pořád byl mimo, a proto se také rodiče rozešli. Jeho milostný život byl inspirací pro nostalgickou komedii PO SEZÓNĚ (2005) o vztazích starého muže ke třem ženám v jednom mazurském penzióně, přičemž nejsilnější pouto vznikne mezi ním a tou nejmladší, třicetiletou. Velký fotbalový fanda zemřel po dlouhém boji na rakovinu plic. Urna s jeho popelem je uložena na Starém hřbitově v Lodži, kde mu už předtím (1998) byla odhalena hvězda na Aleji hvězd. V roce 1985 získal Důstojnický kříž a v roce 1999 Velitelský kříž Řádu polského obrození.

"Jsem zřejmě nedělňátko! Ne vždycky jsem měl možná štěstí, ale zdá se mi, že je třeba ze života vybírat všechny chvíle, které nám přinášejí radost. Moje heslo: nezaobírejte se přespříliš starostmi všedního dne. Vyhnete se stresu, zachováte si pohodovou mysl - a to je nejdůležitější!"

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

2007 Ranczo Wilkowyje
2006 Inland Empire
Szatan z siódmej klasy
2005 Po sezonie
2003 Král Ubu
Nienasycenie
2002 Teorie relativity
Wszyscy swieci (TV film)
2001 Listy milosne
Poranek kojota
2000 Chlapi nepláčou
Patrze na ciebie, Marysiu (TV film)
To my
Zakochani
1999 Gwiazdka w Złotopolicach (TV film)
Odlotowe wakacje
1997 Kniha velkých přání
Pułapka
1996 Dzieje mistrza Twardowskiego
1995 Drzewa
1994 Bez slitování
Polska śmierć
Zabi skok
1993 Kolos
Rozmowa z czlowiekiem z szafy
Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza
Tu stoję...
Ve chvíli vášně
1992 Daens
Warszawa. Année 5703
1991 Rozmowy kontrolowane
1990 Bal na dworcu w Koluszkach
Janka (TV film)
Powrót wilczycy
Zabic na koncu
1989 Sceny nocne (TV film)
Vera - Der schwere Weg der Erkenntnis
1988 Alchemik
Kletba hadího údolí
Kornblumenblau
Labedzi spiew
Niezwykla podróz Baltazara Kobera
Powrót do Polski (TV film)
Pražské tajemství
Präriejäger in Mexiko: Benito Juarez
Slawna jak Sarajewo
Sonata marymoncka
Trójkat bermudzki
1987 Koniec sezonu na lody
Pierscien i róza
Zlatá mince
Łuk Erosa
1986 07 zglos sie: Bilet do Frankfurtu (TV film)
07 zglos sie: Morderca dziala noca (TV film)
C.k. dezertéři
Chrzesniak
Ga, ga - sláva hrdinům
Sceny dzieciece z zycia prowincji
Sezon na bazanty
Špinavé prachy
1985 Cesty pana Kaňky
Dluznicy smierci
Franziska (TV film)
O-bi, O-ba - Zánik civilizace
Pohádka o muži s medvědí kůží
Smazalnia story
Szalenstwa panny Ewy
Zastihla mě noc
1984 Akademie pana Kaňky
Lékařky
Pevnost 13
Ultimatum
1983 Odwet
Ostrze na ostrze
Pastorale heroica
Planeta krawiec
Velký hráč
Vlčice
Zánik samoty Berhof
1982 Anna i wampir
Dlouhá cesta do školy
Hotel Polan und seine Gäste (TV film)
Princ za sedmero moři
Przekleta ziemia
1981 Aus der Franzosenzeit (TV film)
Krab i Joanna
Vabank
Velký běh
Wolny strzelec (TV film)
1980 Carmilla (TV film)
Demokrati
Gwiazdy poranne
Laureat (TV film)
Na wlasna prosbe
Wyrok smierci
1979 Blesky nad Mexikem
Die Weichselkirschen (TV film)
Drachens grauer Atem, Des (TV film)
Schmuggler von Rajgrod, Die
1978 Achillesferse
Anton, der Zauberer
Ich will euch sehen
1977 Happy End (divadelní záznam)
1976 Beethoven - všední dny jednoho života
Sein letzter Fall (TV film)
V prachu hvězd
1975 Das unsichtbare Visier - Das Rätsel des Fjords (TV film)
Das unsichtbare Visier - Depot im Skagerrak (TV film)
Die unheilige Sophia (divadelní záznam)
Jej powrót (TV film)
Polizeiruf 110 - Zwischen den Gleisen (TV film)
Černý mlynář (TV film)
1974 Mein blauer Vogel fliegt
Pamatuj si své jméno!
Potopa
Případ mrtvého muže
1973 Apači
Unterm Birnbaum
1972 Er - Sie - Es (TV film)
Klíče
Szerokiej drogi, kochanie
Vyatarat na pateshestviyata
Černá ovce
1971 Lekce
Piec i pól bladego Józka
Podivný souboj
Poznamenaná cesta
Pygmalion XII (TV film)
1970 Aus unserer Zeit
Ráj na zemi
Twarz anioła
1969 Mrtvý v podezření
Sasiedzi
Wenus z Ille (TV film)
1968 Hraběnka Coselová
Pierwszy pawilon (TV film)
Przerazliwe loze (TV film)
1967 Bicz bozy
Chudy i inni
Dziadek do orzechów
Gefrorenen Blitze, Die
Muž, který zdemoralizoval Hadleyburg (TV film)
Plnou parou vpřed
Powrot na ziemie
1966 Don Gabriel
Dvojitý delfín
Katastrofa
Sposob bycia
Zejście do piekła
1964 Agnieszka 46
Rukopis nalezený v Zaragoze
1963 Jejich všední den
Na bialym szlaku
Pamiętnik pani Hanki
1962 Mandrin
Nůž ve vodě
1961 Dnes v noci zemře město
Odwiedziny prezydenta
Szczesciarz Antoni
Četař Kaleň
1960 Křižáci
Szklana gora
1959 Sygnały
Vlak
Základna zemřelých
1958 Co řekne žena...
Eroica
1957 Król Maciuś I
Člověk na kolejích
1956 Nikodem Dyzma
1955 Hodiny naděje
Rozhodnutí pilota Mareše
Tři starty
1954 Hledal jsem pravdu

TV seriály

2006 Ranczo (TV seriál)
2004 Pierwsza miłość (TV seriál)
Stacyjka (TV seriál)
2000 13 posterunek 2 (TV seriál)
W starym kinie (E29)
Pol zartem, pol serial, czyli zlotopolskie remanenty: quiz (TV seriál)
1999 Na dobre i na złe (TV seriál)
1994 Stella Stellaris (TV seriál)
1990 Napoleon (TV seriál)
1989 Janka (TV seriál)
1988 War and Remembrance (TV seriál)
1984 Rycerze i rabusie (TV seriál)
1982 Życie Kamila Kuranta (TV seriál)
1980 Archiv smrti (TV seriál)
1976 Karino (TV seriál)
1974 Spätsaison (TV seriál)
1971 Volejte policii 110 (TV seriál)
1970 Zollfahndung (TV seriál)
1969 Čtyři z tanku a pes (TV seriál)
Sázka na smrt (S02E05)
1968 S nasazením života (TV seriál)
Dvojitý nelson (E07)
Přísně tajné (E03)
1964 Kapitan Sowa na tropie (TV seriál)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace