poster

Bojovník od Žluté řeky

 • Čína

  Huang he da xia

 • Čína

  黃河大俠

 • anglický

  Yellow River Fighter

 • Slovensko

  Bojovník od Žltej rieky

Akční / Drama

Čína, 1988, 91 min

 • Idaho
  *****

  BOJOVNÍK OD ŽLUTÉ ŘEKY je epos o šermíři jménem Ma Yi, který je zapleten do války tří králů o oblast kolem Žluté řeky, je znám z našich kin. Dneska jde sehnat pouze s děsivým anglickým dabingem, kterému po 1/3 není skoro rozumět a zbytek tak tak, abyste věděli, o čem to je. České titulky k tomuto kousku zde. Bojové scény jsou naprosto skvělé. Jsou to většinou soboje s meči, ale dočkáme se i ostatních zbraní, místy dojde i na pěsti. Skoro jsem nevěřil, že jde o čínský film. Bohaté kostýmy a velká výprava dává tušit, že do něj Strana hodně investovala. Vyplatilo se, spolu s Úderem otevřenou dlaní asi nejlepší čínský akční film. 90 %(26.8.2006)

 • Flipnic
  ****

  Zřejmě poslední kultovní "bojový martial arts film", který šel za komunistů do kin. Byl jsem na něm tenkrát s tatíkem asi v deseti letech a už tenkrát se mi velmi líbil. Fantastické na tom filmu prostě je, že tři krutovládcové se řežou se svými vojsky mezi sebou, sami ovládají bojová umění a náhodou se mezi ně připlete úplně obyčejný rolník ovládající bojová umění. A postupně je vlastně nechtěně vyrube ... Úžasné!! Film sice trpí některými šílenými nedostatky v technickém zpracování jako takovém. například střih, střihová posloupnost, časová a prostotorá posloupnost ... prostě základní premisy filmu občas tvůrcům úplně selhávají. Ale na druhou stranu tady máme jednak nostalgii (alespoň pro mne), jednak dobrý nápad, špičkovou výpravu, kostýmy, velké množství soubojů a některé opravdu dech beroucí scény. Tím myslím zejména rubanice na ledu a na konci u řeky, to je opravdu masakr, objevení se hlavního hrdiny v klášteře na konci a nájezd kamery na jeho postavu, chvílemi na původ filmu drsnou brutalitu (hrad osázený usekanými hlavami, vraždění dětí atd. ... s tím se soudruzi fakt nepárali ...). A i když je to čínský film a komunistická propaganda, musím dát za 4*, protože si je opravdu zaslouží. Zejména tím, že jako celek diváka neuvěřitelně baví a ty menší i větší chyby mu prostě v klidu odpustíme ...(22.12.2008)

 • majo25
  ***

  Veľkolepý historický epos, v ktorom popri početných súbojoch dominujú naozaj nádherné lokácie - masové scény vojakov na koňoch prebiehajúcich cez kamenisté púšte, staré kamenné pevnosti či scény pri rozbujnelej rieke Chuang che. V historickom akčňáku pritom nebadať žiadne známky nacionalizmu či verbovanie do boja, práve naopak, film vojnu odcudzuje. Aj keď len takým prvoplánovým spôsobom. Vadila mi komická postava v jednej z hlavných úloh, ktorá bola strašne otravná a svojou ukecanosťou uberala na atmosfére filmu a tiež tomu nepridával ani miestami krkolomný dej.(9.8.2018)

 • Srokis
  ****

  Opět mikulovické kino, sakra to už je let. Ale je to jedna z těch starších věcí, co se mi vryla do paměti. Vím, že se mi to tenkrát dost líbilo a že to byla drsná řežba. Dlouho jsem to tady nemohl najít, i když jsem si názvem byl téměř jist. Zřejmě byl tento snímek do databáze doplněn relativně nedávno.(23.2.2012)

 • Hellboy
  ***

  Bojovník od žluté řeky pojednává o souboji tří armád, které spolu zápolí někdy v minulosti o nadvládu a sjednocení Číny. Do toho se připlete chasník, který také ovládá umění meče, a jemuž vojáci zabili dcerku, takže hledá pomstu... Jedná se o typický čínský velkofilm s typickými neduhy tohoto žánru: Film sice obsahuje krásnou výpravu a velké množství epických bitevních scén, jenže právě tyto masivní souboje desítek a stovek vojáků na koních nejsou podány dostatečně zajímavě - chyba bude zřejmě u režiséra - a film je tak občas dost nudný. Některé souboje jsou ovšem povedené - jakmile se děj přestane soustředit na masy a zaměří se na jednotlivce, a také tu teče krev, což oceňuji. Jo a hlavní hrdina tu také předvádí opilý souboj - variaci toho, co se objevilo ve filmu Drunken Master s Jacky Chanem, ale tentokrát s mečem. A co se týče ideologie, tak jako v úplně všech ostatních filmech zasazených do tohoto období, je zde prosazována myšlenka, že sjednocení národa (blaho všech lidí) ospravedlňuje válku. Klasika.(13.9.2010)