Reklama

Reklama

Dobrodružství prince Achmeda

  • Německá říše Die Abenteuer des Prinzen Achmed (více)
Německá říše, 1926, 66 min

Obsahy(1)

Princ Ahmed se zamiluje do krásné víly Peri Banu. Zlý čaroděj však vílu unese a prince svrhne do jícnu sopky. Podaří se Ahmedovi najít ztracenou lásku v daleké Číně? Kouzelný animovaný film inspirovaný pohádkami Tisíce a jedné noci, ve kterém se sejdou létající koně, víly, princové, princezny i Alladinova kouzelná lampa. Německá výtvarnice Lotte Reinigerová (1899-1981) pracovala s vzácně používanou technikou stínového divadla. Celý film je tvořen z vystřižených siluet, které díky ladné animaci ožívají v kouzelném barevném světě světelných efektů. Na filmu DOBRODRUŽSTVÍ PRINCE AHMEDA pracovala Lotte Reinigerová se skupinou vynikajících animátorů (mj. Walter Ruttmann či Berthold Bartosch) dlouhé tři roky. Když Jean Renoir viděl výsledek, prohlásil: "Mistrovský kousek... Lotte Reinigerová se narodila s kouzelnýma rukama." (minus)

(více)

Zajímavosti (6)

  • Na filmu spolupracoval jako animátor Berthold Bartosch, který se narodil v Čechách. (Zdroj: kniha Panáčci na plátně). (M.B)
  • Některá neveřejná promítání dokončeného filmu se zřejmě konala již kolem 2. května 1926 v Berlíně, první oficiální veřejné promítání ovšem proběhlo až v červenci 1926 za asistence Jeana Renoira. (Morien)
  • Kameramanem všech filmů Lotte Reinigerové byl její manžel Carl Koch. Jejich spolupráci přerušila až jeho smrt v roce 1963. (Morien)
  • Lotte Reinigerová vystřihovala figurky z černého kartonu pomocí nůžek. Pohyblivé části spojovala nitkami, aby se daly animovat. Mezi lety 1923 a 126 vytvořila zhruba 250 tisíc okénkových obrazů a z nich bylo 96 tisíc použito ve filmu. (Morien)
  • Jedná se o nejstarší dochovaný animovaný celovečerní film. Starší než on by mohly být pouze dva argentinské filmy, které jsou ale oba ztraceny. (Morien)

Reklama

Reklama