Dobrodružství prince Achmeda

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Německá říše, 1926, 66 min

Lotte Reiniger

Prvý dlhometrážny animovaný film, ktorý sa zachoval a ktorý ani teraz skoro po sto rokov od svojho vzniku nestráca nič zo svojej čarovnosti. Siluetová animácia v pohybe predstavuje naozaj niečo úchvatné - čo na kreslenom pozadí pôsobí až nevšedne živo, orientálne a mýticky a čo svojim spôsobom aj dotvára predstavivosť divákov. Príbeh je pútavý, okorenený rozprávkami a mytológiou a v zručných rukách Lotte Reinigerovej naberá film tretí rozmer. Krásny film o láske a boji dobra zo zlom, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. Nie len preto, lebo sa jedná o naozaj skvostný počin na poli animácie, ale aj tým, že jeho filmový presah zasahuje aj dospelého diváka. Je to zábavné, citlivo spracované a čo je podstatné vôbec to nenudí.(3.3.2011)

Majstrovské dielo, ktoré musí byť uznané už len z dôvodu jeho vzniku v dobe, ktorá ešte animovaným snímkam veľmi nepriala. A predsa sa našiel niekto, kto to vtedy dokázal. Nejde o tradičnú animáciu, ale o to pôsobivejšie a rozprávkovejšie to vyzerá a navodzuje tak skôr akýsi pocit snívania, než klasického sledovania.(7.6.2017)

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Film a živá hudba (Die Abenteuer des Prinzen Achmed / THE ADVENTURES OF PRINCE ACHMED / Dobrodružství prince Achmeda) + doprovod: Icon Orchestra - 30. 7. 2010 - kino Hvězda - Uherské Hradiště - 1/2 filmu - 60%(3.8.2010)

Překrásný němý animovaný film (s krásnou vtahující hudbou) osobitě adaptující orientální pohádky. Lotte Reiniger jej pojala jako stínohru, čímž odlehčila využitou secesní zdobnost a znásobila melancholii výrazu. Její animace je mnotvárná, v různých jednobarevných tónech se rozličně zostřuje i rozplývá, navozujíc střídavě dojem snu i dramatu. Při sledování princových dobrodružství jsem živě pociťoval, že jsem v kontaktu s kořeny, z nichž vzrostla řada pozdějších animovaných filmů i dětských ilustrací. Řečeno s Jiřím Karáskem ze Lvovic: „Na chvíli byl jsem děckem důvěřivě, / Jež upoutáno pohádkou je snivě, / Jež Chiméra jen svádí… // Půvabné loutky sehrály hru stínů. / Teď cítím jedno: hynu, hynu, hynu / Po tobě steskem, Mládí!“(6.8.2009)

Krajkově něžné tmavé siluety kontrastující se světlým barevným pozadím, dobrodružný příběh z Orientu, k tomu patřičně dramatická hudba. Kouzelný pohádkový zážitek. Tady určitě našly inspiraci francouzské Pohádky noci. Viděno v rámci projektu 52 Films by Women. (3.8.2016)

• - Některá neveřejná promítání dokončeného filmu se zřejmě konala již kolem 2. května 1926 v Berlíně, první oficiální veřejné promítání ovšem proběhlo až v červenci 1926 za asistence Jeana Renoira. (Morien)

• - Lotte Reinigerová vystřihovala figurky z černého kartonu pomocí nůžek. Pohyblivé části spojovala nitkami, aby se daly animovat. Mezi lety 1923 a 126 vytvořila zhruba 250 tisíc okénkových obrazů a z nich bylo 96 tisíc použito ve filmu. (Morien)

• - Kameramanem všech filmů Lotte Reinigerové byl její manžel Carl Koch. Jejich spolupráci přerušila až jeho smrt v roce 1963. (Morien)