poster

Dobrodružství prince Achmeda

 • Německá říše

  Die Abenteuer des Prinzen Achmed

 • Německá říše

  Die Geschichte des Prinzen Achmed

 • Německá říše

  Wak-Wak, ein Märchenzauber

 • angličtina

  The Adventures of Prince Achmed

 • Slovensko

  Dobrodružstvá princa Achmeda

  (festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Romantický

Německá říše, 1926, 66 min

Scénář:

Lotte Reiniger
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Morien
  *****

  (1001) Čarokrásné v každém významu slova. Nevím, jestli jsem kdy jindy viděla krásnější a smyslnější princezny. A o princích to vlastně platí taky. Myslím si, že animovaným filmům by mělo jít rozumět i beze slov. (A možná i hraným, tam jsem ale na rozdíl od animace ochotna připustit nějaké výjimky.) Ty současné na to často zanevírají, ale tady je to pošušňáníčko.(29.1.2014)

 • bassator
  ***

  36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Film a živá hudba (Die Abenteuer des Prinzen Achmed / THE ADVENTURES OF PRINCE ACHMED / Dobrodružství prince Achmeda) + doprovod: Icon Orchestra - 30. 7. 2010 - kino Hvězda - Uherské Hradiště - 1/2 filmu - 60%(3.8.2010)

 • Hellboy
  *****

  Nic podobného jsem nikdy neviděl, už je pro to si film zaslouží vysoké hodnocení. Je to krásná pohádka, která ale dětem od uvedení zvukových filmů asi mnoho neřekne. Jinak směle konkuruje dnešní tvorbě provedením i příběhem a rozhodně stojí za zhlédnutí. Už prvních pár minut je kouzelných: mechanický létající kůň, princ Ahmed v harému obklopen pěti dívkami, princ a Pari Banu v Číně...krása. Poté je Pari unesena démony Wak-Wak a princ potřebuje Aladdinovu kouzelnou lampu, aby je mohl dále pronásledovat..víc už prozrazovat z děje nebudu... A příběh není jednoduchý, jak by se mohlo zdát z Bouřňákova komentáře a už vůbec ne primitivní. Ve skutečnosti obsahuje třeba i vyprávění vzpomínek vedlejších postav a skoky v čase, dokonce se domnívám, že některým malým dětem by to nemuselo docvaknout:)(14.5.2009)

 • MsUtahraptor
  ****

  Krása němých filmů spočívá krom jiného i v tom, že příběh nebývá doprovodnou hudbou jen podbarven, ale i vyprávěn. Bála jsem se, aby přítomnost Aladina a jeho linky nepůsobila uměle a nuceně, zbytečně. Do pohádky lehce zapadá a na konci tak máme hned dvojitý happyend. Výsledný dojem je pozitivní, krajkovou vyprávěnku z dob minima slov a přiměřené stopáže jsem zhlédla ráda.(8.5.2016)

 • corpsy
  ****

  Majstrovské dielo, ktoré musí byť uznané už len z dôvodu jeho vzniku v dobe, ktorá ešte animovaným snímkam veľmi nepriala. A predsa sa našiel niekto, kto to vtedy dokázal. Nejde o tradičnú animáciu, ale o to pôsobivejšie a rozprávkovejšie to vyzerá a navodzuje tak skôr akýsi pocit snívania, než klasického sledovania.(7.6.2017)

 • - Na filmu spolupracoval jako animátor Berthold Bartosch, který se narodil v Čechách. (Zdroj: kniha Panáčci na plátně). (M.B)

 • - Kameramanem všech filmů Lotte Reinigerové byl její manžel Carl Koch. Jejich spolupráci přerušila až jeho smrt v roce 1963. (Morien)

 • - Lotte Reinigerová vystřihovala figurky z černého kartonu pomocí nůžek. Pohyblivé části spojovala nitkami, aby se daly animovat. Mezi lety 1923 a 126 vytvořila zhruba 250 tisíc okénkových obrazů a z nich bylo 96 tisíc použito ve filmu. (Morien)