Reklama

Reklama

Dobrodružství prince Achmeda

  • Německá říše Die Abenteuer des Prinzen Achmed (více)
Německá říše, 1926, 66 min

Obsahy(1)

Princ Ahmed se zamiluje do krásné víly Peri Banu. Zlý čaroděj však vílu unese a prince svrhne do jícnu sopky. Podaří se Ahmedovi najít ztracenou lásku v daleké Číně? Kouzelný animovaný film inspirovaný pohádkami Tisíce a jedné noci, ve kterém se sejdou létající koně, víly, princové, princezny i Alladinova kouzelná lampa. Německá výtvarnice Lotte Reinigerová (1899-1981) pracovala s vzácně používanou technikou stínového divadla. Celý film je tvořen z vystřižených siluet, které díky ladné animaci ožívají v kouzelném barevném světě světelných efektů. Na filmu DOBRODRUŽSTVÍ PRINCE AHMEDA pracovala Lotte Reinigerová se skupinou vynikajících animátorů (mj. Walter Ruttmann či Berthold Bartosch) dlouhé tři roky. Když Jean Renoir viděl výsledek, prohlásil: "Mistrovský kousek... Lotte Reinigerová se narodila s kouzelnýma rukama." (minus)

(více)

Recenze (42)

MsUtahraptor 

všechny recenze uživatele

Krása němých filmů spočívá krom jiného i v tom, že příběh nebývá doprovodnou hudbou jen podbarven, ale i vyprávěn. Bála jsem se, aby přítomnost Aladina a jeho linky nepůsobila uměle a nuceně, zbytečně. Do pohádky lehce zapadá a na konci tak máme hned dvojitý happyend. Výsledný dojem je pozitivní, krajkovou vyprávěnku z dob minima slov a přiměřené stopáže jsem zhlédla ráda. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Je nepsanou povinností filmového fanouška dívat se alespoň z času na čas na snímky v jistém směru přelomové, novátorské a zapsané velkým písmem do zlatého fondu dějin kinematografie. Sice si někdy u nich připadám více jako během návštěvy technického či audiovizuálního muzea, než jako u tradičního filmového zážitku, nicméně Dobrodružství prince Achmeda patřilo k nejhezčím návštěvám takového muzea. Krásně vystylizované živé siluety s barevným pozadím fascinují svou hravostí a pěknými detaily i po necelých 100 letech od svého vzniku, pořád z něj vane ta kouzelná atmosféra oživlých ilustrací pohádkové knížky. Uznávám, že při tak jednoduchém ději se ty rovněž jednoduché animace mohou brzy okoukat a během hodiny občas i začít mírně nudit. Ale asi je pouze problém současného diváka, když zde nadobude pocit vítězství formy nad obsahem, protože v roce 1926 u tak originálně podané dobrodružné pohádky určitě nikdo nic podobného neřešil. Prince Achmeda řadím k mým nejpříjemnějším dosavadním setkáním s němým, experimentálním i animovaným filmem a po skončení mu s obdivem nad mravenčí prací tvůrců mohu udělit čestné 4 hvězdičky. [75%] ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

V čase animovaných pionierskych projektov v Európe (v USA sa už v tom čase točili desiatky či stovky krátkych animákov ročne) vznikol v Nemecku pozorudný celovečerný animák z príbehom z exotického Orientu. Plôšková animácia makiet, ktorá pôsobí v niektorých momentoch dostatočne detailne, nepôsobí síce ktovieako moderne, ale príbehom zaujme. Orientálna rozprávka so všetkým, čo k tomu patrí - chrabrý hlavný hrdina, krásna a tajomná dievčina, zloduchovia, dobrodružstvo, putovanie do fantazijných krajín, pomoc a priateľstvo. Fakt, na rok 1926 niečo nečakané a nadčasové, zároveň jednoduché. Hodnotenie: 75% ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Čarokrásné v každém významu slova. Nevím, jestli jsem kdy jindy viděla krásnější a smyslnější princezny. A o princích to vlastně platí taky. Myslím si, že animovaným filmům by mělo jít rozumět i beze slov. (A možná i hraným, tam jsem ale na rozdíl od animace ochotna připustit nějaké výjimky.) Ty současné na to často zanevírají, ale tady je to pošušňáníčko. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Překrásný němý animovaný film (s krásnou vtahující hudbou) osobitě adaptující orientální pohádky. Lotte Reiniger jej pojala jako stínohru, čímž odlehčila využitou secesní zdobnost a znásobila melancholii výrazu. Její animace je mnotvárná, v různých jednobarevných tónech se rozličně zostřuje i rozplývá, navozujíc střídavě dojem snu i dramatu. Při sledování princových dobrodružství jsem živě pociťoval, že jsem v kontaktu s kořeny, z nichž vzrostla řada pozdějších animovaných filmů i dětských ilustrací. Řečeno s Jiřím Karáskem ze Lvovic: „Na chvíli byl jsem děckem důvěřivě, / Jež upoutáno pohádkou je snivě, / Jež Chiméra jen svádí… // Půvabné loutky sehrály hru stínů. / Teď cítím jedno: hynu, hynu, hynu / Po tobě steskem, Mládí!“ ()

Galerie (53)

Zajímavosti (6)

  • Některá neveřejná promítání dokončeného filmu se zřejmě konala již kolem 2. května 1926 v Berlíně, první oficiální veřejné promítání ovšem proběhlo až v červenci 1926 za asistence Jeana Renoira. (Morien)
  • Jedná se o nejstarší dochovaný animovaný celovečerní film. Starší než on by mohly být pouze dva argentinské filmy, které jsou ale oba ztraceny. (Morien)
  • Kameramanem všech filmů Lotte Reinigerové byl její manžel Carl Koch. Jejich spolupráci přerušila až jeho smrt v roce 1963. (Morien)

Reklama

Reklama