Středozemní moře - moře nás všech

(TV film)
  • Francie Méditerranée, notre mer à tous
Francie, 2014, 84 min

Hudba:

Armand Amar

Gérard Darmon (vypravěč)

Monumentálně zachycený život, příroda a obyvatelé v místech, kde se zrodily evropská civilizace a kultura. Další z velkých filmových projektů francouzského filmaře Y.-A. Bertranda (Home, Earth from Above, Human). Středomoří se stalo kolébkou západní civilizace. Vznikaly a zanikaly zde mocné říše. Nalezneme tady původ judaismu, křesťanství a islámu – ke kterým se dnes hlásí polovina lidstva. Ale zrovna tak se zde zrodilo vědeckého poznání. Dochází tu už po tisíce let k mísení obyvatelstva a kultur. Právě tady se lidé jako první naučili společnému soužití. Proč by se Středomoří nemohlo stát příkladem, z jehož zkušenosti by se poučily ostatní části světa? Název Středozemní moře znamená, že je to „moře uprostřed pevniny". Ale nebylo tomu tak vždy. Je zbytkem velkého oceánu, který před více než dvěma sty miliony let pokrýval velkou část zemského povrchu. Když se pak africká deska vydala vstříc eurasijské, začal se zmenšovat, až je obě tektonické desky zcela obklopily. V důsledku dávného mohutného nárazu se začaly zdvihat ostré vrcholy Alp a Pyrenejí a dodnes pomalinku rostou. Pohoří Atlas na území Maroka a Alžírska, Pyreneje ve Španělsku, Alpy ve Francii a v Itálii, ale také řecký Pindos, turecký Taurus a pohoří Libanon ve stejnojmenném státě – Středozemní moře je obklopeno horami. Vznikla tak jakási přírodní kolébka. (Česká televize)

Desmi

Bertrand u svých filmů používá schválně jemně depresivní monology. Mě to nevadí. Zastávám názor, že působení lidské činnosti na přírodu je potřeba vidět a né přehlížet. Dívat se na ty změny v průběhu let celý život právě jako Bertrand, tak ze mě skalní optimista také nebude. Úchvatné záběry jsou tu jakoby samozřejmé. ()

WUTEN

Kdybych měl komentovat jen záběry, tak řeknu, bylo to fantastické. Vypravěčův hlas také výborný, je to stručné jasné ale ten obsah už není až tak pravdivý. On řekne A ale už neřekne B. Současnost se snažil trochu zkreslit, prostě neříkal objektivní příčiny, mluvím hlavně o Izraelsko-palestinském konfliktu a celkově o konfliktech v Islámských zemích. Historie několik tisíc let starou taky zmínil jako podle učebnice dějepisu (což samo o sobě je plná propagandy v dnešní době a zkreslení), zmiňuje stavby, architekturu ale nezmiňuje od koho přišla nezmiňuje národnost, původ, to se hlavně týká Egypta. Snad nám nechtěl nakecat že ty pyramidy postavili nějací pouštní negři, protože s příchodem Islámu chtěli arabské kmeny zlikvidovat všechny pozůstatky dávné historie, naštěstí to se svými klackami a košťatami nezničili. Přitom pouštní negři jsou náplavka, Berbeři tam byli dávno před nimi jsou jedni z prvních obyvatelů, ale né jenom v Egyptě, to bylo po celé Severní Africe, a o tom ani slůvko. Na konci už rozjel klasickou propagandu o uprchlících. Ukážou jednu fotku a mluví o ženách, dětech které zanechali svoje švestky někde ale na obrázku jsou jenom mladí muži, tak cca od 20 do 35 let, plný sil, mají ruce a nohy, nejsou to kripláci ale jako kripláci se chovají, dávky bych jim dal ale.... jedině z kalacha. Rozumím že všechno se nedá nacpat do jednoho dokumentu, ale snižuje to kvalitu toho dokumentu. Také nezmínil jak se rasově a nábožensky změnila Evropa, vliv migrace na dnešní kulturu protože ta je právě z těch zemí na druhém konci Středozemního moře, většina jich je ze Severní Afriky samozřejmě také z ostatních částech Afriky, ale to přece už člověk poznal sám když se byl někdy podívat na západě. Musím přiznat že se režisér více věnuje globálním klimatickým podmínkám a vůbec celkově přírodě, počasí než nějakým kulturním, rasovým nebo náboženským konfliktům. Popravdě už od něho druhý dokument takže jsem to trochu čekal té korektnosti, stejně za ty záběry, střih, hudbu a vypravěče musím dát 5*, pominu ten balast, stejně si to člověk všechno musí přefiltrovat sám co všechno slyší a nevěřit všemu co se říká. ()

pop.z.pop

Uvádět Marseille jako příklad soužití je teda moc obrovský úlet :) není moc zkurvenějších a nebezpečnějších měst v Evropě. Obrázky krásné, ale ty věty k tomu těžká depka :/ halekající hudba příšerná ()

Fisik

Nádherná podívaná s působivým komentářem shrnující historii našeho lidstva. Škoda toho konce, záběry na loď plnou mladých chlapů ve mě soucit opravdu nevyvolal. ()