poster

Nebýt dnešní

Drama / Mysteriózní / Komedie

Česko, 2005, 110 min

Režie:

Petr Marek

Kamera:

Petr Marek

Producenti:

Petr Marek

Střih:

Petr Marek

Zvuk:

Filip Cenek
(další profese)
 • Sarpele
  ****

  S filmy Petra Marka mám jeden zásadní problém. Při sledování mám pocit, že se po mně chce, abych se stala součástí toho úžasného světa těch skvělých lidiček, co mají ta srdíčka i jiné orgánky na pravém místě, nosí svetříky a jsou takoví čistí, alternativní a intelektuální. Nebýt dnešní je jediná výjimka. Zaujal mě, bavil mě a dokonce mi připadal i příjemně sebeironický a sebereflexivní (tedy ne jako u jeho ostatních filmů, ze kterých ta sebeironie a sebereflexivita trčí jako dvě vlajky, kterými diváka neustále plácá přes obličej).(11.1.2007)

 • Bebacek
  ****

  4,5 Pro někoho je Láska shora kultovní, ale v půli se zlomí a začíná nudit. Za to Nebýt dnešní postupně čím dál víc strhává a člověk se nemůže dočkat, s jakou pointou nakonec Marek vyleze. Do kolen mě to sice nakonec nedostalo, ale i tak se tomu podivínovi hlásím do fanklubu. Nechápu, proč mi trvalo tak dlouho se na to podívat.(17.1.2011)

 • hirnlego
  ****

  Tohle musím vidět znovu! Sice mi přišlo, že tohle nemůžou být žádní (byť neprofesionální) herci ani náhodou (to jejich "hraní" mě celkem vytáčelo) - ale zápletka a "pointa" byly skvělé - takže...noch einmal, bitte (proč asi - no samozřejmě - v polovině jsem to v kině na chvíli zalomila - Vary 2006 byly holt náročný).(16.8.2006)

 • kareen
  ****

  Podobně originální zápletku jsem nedávno zažila u The One I Love, ale tohle bylo natočeno dříve, takže žádná kopírka nápadu se nekoná a navíc mě to bavilo o moc víc než pozdější americký snímek. Herecké výkony možná poloprofesionální, ale o to více přirozené a párkrát jsem se i zasmála, jediné co mi na tom vadilo byla ta rozlítaná amatérská kamera, která mě při sledování docela rušila. I přesto však hodnotím směrem nahoru, už jen za tu odvahu experimentovat, což je v českém filmu stále ještě spíš vzácností.(26.7.2015)

 • Radko
  ****

  Zaujímavé. Rozpočet: Niečo pod 3000 Kč (áno - pod tri tisíc !!!). Štáb: šesť ľudí. Forma: ručná kamera, prirodzené prostredie, kontaktný zvuk (niečo na spôsob Dogmy). Výsledok: pozerateľná komédia s viacerými polohami – od sociálnej konverzačky, cez tajomnú hru až po popri sebe jestvujúce svety. Trojica narkomanov sa ide vyliečiť na chatu v horách. Vzdialení dealerom a Ostrave plnej návykových látok, chcú podniknúť očistu ducha i tela. Narážajú však nielen na tri rafinovane podstrčené dávky drogy, ale aj na konfrontáciu so sebou samým. Prirodzené rozhovory v podaní skvelých hercov ostravskej divadelnej improvizačnej skupiny Xxxh’x xoˇxxoxx sú výrazným plusom. Dej sa zhruba v polovici láme, kedy uveriteľný úvod prechádza do sveta paralelných realít, a hoci si humor a civilnosť zachováva, divák stráca prehľadnosť v postavách a tempo príbehu sa dostáva do podivuhodnej, miestami únavnej slučky. Nadšenie, dobrý nápad, prirodzená nezakomplexovanosť ale zostala zachovaná. To všetko + minimálne prostriedky a pozerateľný film je na svete. 70%.(28.2.2006)