Iné svety (festivalový název)

Iné svety

Marko Škop

Marko Škop

Ján Meliš

Ján Lazorík

Zajímavý dokument z regionu Šariš, v němž vystupují Rusíni, Róm, Židovka. Na židovské gynekoložce Katarině Hrehorčákové je celkem sympatické, že se ke svému původu hlásí a hlavně: nečiší z ní zatrpklost a nenávist. Rovněž třiaosmdesátiletý Ján Lazorík i mladá rodina působily sympaticky. Naopak nelíbil se mi karikaturista Fedor Vico a jeho výroky. Jako Čech (respektive Moravan) jistě málo rozumím etnografickým nuancím východního Slovenska, ale povšiml jsem si charakteristického nářečí, které jsem znal od některých kamarádů z vojny, ještě za ČSSR...Jinak celkově dle mého názoru tento dokument není tak povedený jako pozdější Škopovo Osadné...(23.11.2010)

Trochu preromantizované (ten stret kultúr tu niekedy bol, ale "vďaka" veciam ako druhá svetová vojna, či komunizmus, Šariš už ten šarm stratil), ale zábavné. Kto je zo Šariša (ako ja) sa bude baviť ešte viac. Výborné eskapády hlavných postáv, ktoré sú niekedy vtipné (rómska pasáž, alebo pasáž s tým "filozofom" z kapely Nuda) a niekedy veľmi informatívne zaujímavé (Židovka), ale chýba tomu celistvá a poriadna režisérska ruka. Príliš útržkovité, bez ucelenejšej kostry a ak sa aj nejaká začne javiť, tak je to krok mimo (prepletené osudy televíziou). Každopádne Lehotský a Škop sú budúcnosťou slovenského dokumentu, len potrebujú ešte čas.(28.4.2009)

• JANARYBA

Kdyby energie vynaložená na honění zástupců různých skupin na kopec, aby tam pak povídali o ničem, byla vynaložená radši na zobrazení jejich reálného života, mohl to být výborný dokument. Škoda, že nenatočili víc z cikánského prostředí (cikánův klip naprosto úchvatný) - jinak pro mě moc protikladné, nuda, slova pro slova a pár vyloženě výborných scén. Dlouhých 78 minut.(28.3.2009)

,,...TIE STODOLY KDE SÚ TERAZ?" ,,TA V RICI. TA UŽ ICH NIET." __ Vidieť, že Marko Škop má oko a vie napr. cez mnoho vtipných okamihov (,,TA ŠEM FOTOGRAFOVAL JAK ŠE DAKEDY ŽILO." ,,TA ČEKAJTE. TA MUŠIM IŠT PO OKULIARE.") dať svojmu filmu špecifické cítenie a tým ho priblížiť divákovi. Vyvstáva však otázka: A čo s tým? Dokument vlastne nič nerieši, len ukazuje a to často krát až priveľmi reportážne (zábery z obrazovky Markízy a pod.) a v až ukvapenom konci sa náznak čohosi hlbšieho hľadá tiež veľmi ťažko. Žeby zaspali dobu? Mohlo sa to udiať aj napr. na Kysuciach či Zamagurí. 3.5* (318. hodnotenie, 23. komentár k filmu)(4.6.2010)

Dokument o Slovákoch, Šarišanoch, Rusnákoch, Židoch, cigánoch...o spolužití, nažívaní, o rodnom kraji, ale hlavne o dobe, ktorá sa za posledných 20 rokov zvrtla do uponáhľanej, chamtivej, snobskej a hrabivej podoby. Výborný dokument poukazuje aj na to kam až klesla ponuka televízií a keď sa človek zamyslí , musí dať za pravdu. Najsympatickejší mi bol zástupca Šariša , pán Lazorík, rodák z obce Krivany, ktorého poznal aj môj otec, taktiež z tejto obce. Moja mama zase pochádza zo susednej obce Torysa, takže tento kraj a ľudí poznám. Chodieval som tam ako školák na prázdniny a práve staršia a naša generácia "Husákových detí" asi najviac pocítila tú neuveriteľne rýchlu zmenu doby. Vývoj nezastavíš... 80%.(1.6.2010)

• - Snímek získal v roce 2006 "Cenu diváků" na festivalu v Karlových Varech. (Terva)