Iné svety

(festivalový název)
  • Slovensko Iné svety (více)
Dokumentární
Slovensko, 2006, 78 min

Región Šariš na východnom Slovensku leží na hranici medzi západnou a východnou Európou, medzi racionálnym individualizmom západu a expresívnou emocionalitou východu. Teritórium pod Východnými Karpatami sa historicky vyvinul do rôznorodého národnostného a náboženského mixu, ktorý z neho vytvoril jeden z "malých Babylonov" tohto sveta. Európa sa transformuje a aj život ľudí na Šariši sa mení. Dokumentárny film sleduje takzvané globalizačné procesy a ich efekt na individuálne príbehy a životy obyvateľov Šariša. Film zobrazuje šesť rozličných postáv, ktoré reprezentujú svoje komunity, sú to Šarišania, Rusíni, Rómovia, Židia ale aj mladí ľudia s odlišnými identitami. Film skúma rôzne podoby konca jedinečnosti spoločenstiev v ich tradičnej rozmanitosti, no zároveň hľadá krásu autentického, zaujímavého a originálneho jednotlivca. Hovorí sa im "šaleni vychodňari". Film Iné svety skúma šiestich hrdinov na jednom z koncov sveta, na konci globálneho sveta. Sú produktom "made in Šariš". (oficiální text distributora)

JohnnyD

Trochu preromantizované (ten stret kultúr tu niekedy bol, ale "vďaka" veciam ako druhá svetová vojna, či komunizmus, Šariš už ten šarm stratil), ale zábavné. Kto je zo Šariša (ako ja) sa bude baviť ešte viac. Výborné eskapády hlavných postáv, ktoré sú niekedy vtipné (rómska pasáž, alebo pasáž s tým "filozofom" z kapely Nuda) a niekedy veľmi informatívne zaujímavé (Židovka), ale chýba tomu celistvá a poriadna režisérska ruka. Príliš útržkovité, bez ucelenejšej kostry a ak sa aj nejaká začne javiť, tak je to krok mimo (prepletené osudy televíziou). Každopádne Lehotský a Škop sú budúcnosťou slovenského dokumentu, len potrebujú ešte čas. ()

genetique

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý na palete stretu rôznych národností poukazuje na diametrálne odlišný každodenný život, či kultúrne a sociálne zvyky a tradície. Zameranie dokumentu je hlavne na sociálne pomery v Šarišskom regióne a zmenu životného štýlu a životných priorít, čo spôsobil návyk na západný štýl života. Pekne a trpko-pravdivo rozoberaná je aj zmena a vymieranie tradičných zvykov a kultúrnych hodnôt, ktoré sú dnes už viacmenej len raritou. Zástupca každej z kultúrnej, spoločenskej, či národnostnej vrstvy svojím výkladom veľmi dobre prispel k pohľadu na dané témy, Jednotlivé príspevky boli naozaj rázovité, režisérovi nechýbal nadhľad, neraz som sa zasmial, neraz zamyslel a to sa mi páčilo. I keď som si predstavoval nejakých pätnásť minút ako vzájomnú konfrontáciu, ktorá by samotný záver posunula do uzatvorenejšieho konca, spokojnosť. 80%. ()

gogo76

Dokument o Slovákoch, Šarišanoch, Rusnákoch, Židoch, cigánoch...o spolužití, nažívaní, o rodnom kraji, ale hlavne o dobe, ktorá sa za posledných 20 rokov zvrtla do uponáhľanej, chamtivej, snobskej a hrabivej podoby. Výborný dokument poukazuje aj na to kam až klesla ponuka televízií a keď sa človek zamyslí , musí dať za pravdu. Najsympatickejší mi bol zástupca Šariša , pán Lazorík, rodák z obce Krivany, ktorého poznal aj môj otec, taktiež z tejto obce. Moja mama zase pochádza zo susednej obce Torysa, takže tento kraj a ľudí poznám. Chodieval som tam ako školák na prázdniny a práve staršia a naša generácia "Husákových detí" asi najviac pocítila tú neuveriteľne rýchlu zmenu doby. Vývoj nezastavíš... 80%. ()

JANARYBA

Kdyby energie vynaložená na honění zástupců různých skupin na kopec, aby tam pak povídali o ničem, byla vynaložená radši na zobrazení jejich reálného života, mohl to být výborný dokument. Škoda, že nenatočili víc z cikánského prostředí (cikánův klip naprosto úchvatný) - jinak pro mě moc protikladné, nuda, slova pro slova a pár vyloženě výborných scén. Dlouhých 78 minut. ()

Jordan

mne osobne, človeku zviazanému so Šarišom, ktorý mi je druhým domovom, sa bude hodnotiť film ťažko - lenže to nie je len film o Šariši, to je nesmierne ľudská výpoveď o dobe tu (Šariš) a teraz (začiatok 21. storočia) o prevrácaní hodnôt a človeku na hranici - hranici sveta moderného a starého; rozhodne najleší slovenský dokument minulých niekoľko rokov ()

• Snímek získal v roce 2006 "Cenu diváků" na festivalu v Karlových Varech. (Terva)