Iné svety

(festivalový název)
  • Slovensko Iné svety (více)

Región Šariš na východnom Slovensku leží na hranici medzi západnou a východnou Európou, medzi racionálnym individualizmom západu a expresívnou emocionalitou východu. Teritórium pod Východnými Karpatami sa historicky vyvinul do rôznorodého národnostného a náboženského mixu, ktorý z neho vytvoril jeden z "malých Babylonov" tohto sveta. Európa sa transformuje a aj život ľudí na Šariši sa mení. Dokumentárny film sleduje takzvané globalizačné procesy a ich efekt na individuálne príbehy a životy obyvateľov Šariša. Film zobrazuje šesť rozličných postáv, ktoré reprezentujú svoje komunity, sú to Šarišania, Rusíni, Rómovia, Židia ale aj mladí ľudia s odlišnými identitami. Film skúma rôzne podoby konca jedinečnosti spoločenstiev v ich tradičnej rozmanitosti, no zároveň hľadá krásu autentického, zaujímavého a originálneho jednotlivca. Hovorí sa im "šaleni vychodňari". Film Iné svety skúma šiestich hrdinov na jednom z koncov sveta, na konci globálneho sveta. Sú produktom "made in Šariš". (oficiální text distributora)

Biopler

Každý nejako začínal. Nádejný rejža Škop zacielil na príbehy šiestich postáv, ktoré reprezentujú jednotlivé vrstvy kultúry, ktorá tvorí Šariš. Ťaží zo silného Lazoríka či Vica, ale prekvapí aj Židovka Hrehorčáková či cigán Ignác. Dokument len ukazuje, nič nerieši, je veľmi roztatárený, a v druhej polovici sa až prekvapivo sústredí na kritiku súčasnosti, na mainstream, na to čo ľudia sledujú v TV a ako to ovplyvňuje ich život. Aj takouto odbočkou prispieva k nesúrodosti diela. Ťažko sa mi pozerá na faily ako zvrchu sa objavujúci mikrofón v záberoch, a že ich nebolo málo, takéto veci sa majú odladiť. ()

Joski

Konečne kvalitný film o ľuďoch zo Šariša a nielen o ich svete. Stretnutie rôznych národností, kultúr, spôsobu života a myslenia. Pre mňa naj (bohužiaľ opäť nehraný!) slovensky film:-) Našťastie poznám prostredie a dokonca aj osobne jedného z aktérov, fanatického etnografa Lazoríka:-) Film podáva súčasný uhol pohľadu na malé zákutie Slovenska, kde sa ľudia snažia žiť podľa svojich "najlepších zásad". Dokument je asi jediná forma kinematografie, ktorá u Nás za niečo stojí!!! ()

bono22vox

Mladý režisér Škop citlivě a s příjemným nadhledem vypráví o měnících se hodnotách, o snaze zachovat mizející tradice a hlavně o obyvatelích svérázného kraje. Smutná židovská dáma, která sleduje, jak její komunita pomalu zaniká, čtyřiaosmdesátiletý filozofující zbojník nebo sympatický romský rapper jsou hrdinové, kteří s převahou válcují tvrzení, že dokument je mrtev... ()

Wallendorfer

Šariš (ale aj veľká časť východného Slovenska) bol stáročia mixom kultúr: Nemcov, Slovákov, Rusínov, Ukrajincov, Rusínov-Ukrajincov, Rómov, Maďarov, Goralov, Židov, rímskych aj gréckych katolíkov, pravoslávnych, evanjelikov, etc... V Európe nič neobvyklé, avšak mať takýto mix na tak malom území je asi predsa len rarita. Iné svety však hovoria aj o územnej periférii, o kraji na východ od Tatier, kde sa toho veľa ne(z)mení. Ale globalizácia si už aj tu razí cestu. Z mainstreamového uhla pohľadu sú všetky postavy v dokumente divné, ale možno je to len tým, že divný je práve mainstream. "Je nás päť, máme vnadnú pleť, chceme byť sexi,pijeme pepsi." ()