Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Česká televize začíná od ledna 2006 připravovat a vysílat nový hudebně-publicistický cyklus pořadů s názvem "Za vesnickými muzikanty" aneb malá encyklopedie dechové hudby. Chceme si v něm zavzpomínat na naše předky, muzikanty, kteří se zasloužili o to, že se již za Rakouska-Uherska začalo říkat: "Co Čech, to muzikant". Mnoho bezejmenných a nadaných muzikantů obcházelo vesnice, vesničky a hrálo při všech možných příležitostech, hlavně pro radost z hudby, pro potěšení posluchačů, za pár grošů či jen za jídlo. Byla to hudba lidová, dechová a malé partie vznikaly opravdu i v těch nejmenších vískách v Čechách, Moravě či Slezsku, kde účinkovali a posléze se vydávali hrát i do ciziny, kde se mnozí stávali legendami. Původní lidová hudba a zpěv pomáhala zapomenout na trampoty a stesk po domově nejen našim legionářům, vojákům obou světových válek, ale i našim krajanům ve vzpomínkách na to nejkrásnější, na domov a na rodinu. Zpíváním si utužovali nejen svoji národní hrdost, ale také si zachovávali znalost své mateřštiny a činí tak i dodnes. Tato hudba vychází z nádherných tradic našeho národa, opěvuje laskavost a především lásku, radost i starost běžného života, popisuje naši kouzelnou krajinu, a v mnoha variacích každodenní krásu kolem nás.

Česká hudba dělala a dělá radost nejen muzikantům, ale i těm, co se na ni těšili a těší. V současné době je tento žánr, mimo hlavní proud divácké sledovanosti, a proto bychom rádi ukázali, jednoduchou a sdělnou formou "dějiny" tohoto hudebního lidového fenoménu. Chtěli bychom ukázat jedno staletí dechovky, tohoto opravdu lidového umění, tak jak vzniklo, jak pokračovalo (v předávání z generace na generaci), aby diváci zjistili jaké bohatství se v něm ukrývá a jaká je v něm síla. Průvodcem vlastního cyklu a i jeho autorem je Josef Pospíšil, dlouholetý redaktor Českého rozhlasu, skladatel, hudebník, harmonikář, spisovatel a populární speaker v tomto žánru. Jeho dokonalá znalost tohoto odvětví hudby je známá a také tento pořad vychází ze dvou vydaných knih, jichž je autorem. První díl nás seznámí se skladatelem Václavem Vačkářem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Když nevkusná forma převáží nad zajímavým obsahem. Josef Pospíšil a jeho harmonika je tragédie sama o sobě, ale to je jen slabý čajíček. Jsou tu, žel, ještě ukázky z televizního archivu. Těžko říct, co je horší, jestli Menšík s Kostelkou, kteří (falešně) pějí Stelibského Zatoulané štěstí, anebo Viky Preiss a jeho (trapný) pokus o Večer nad Prahou. A pohled na zestárlého a pohublého R. A. Dvorského, kterak v tandemu s Hanou Vítovou přehrává u klavíru své nejslavnější šlágry vhání málem slzu do oka. Je mi líto, ale tohle prostě nedávám. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

13/53 Celkové vyznění jednotlivých dílů sice nevychází kdovíjak kladně, ty ukázky z televizních estrád jsou místy šílené, moderátor Josef Pospíšil se své role ujal vyloženě staromilsky až amatérsky... ale zároveň je nutno uvážit, jakou vzácností je podobný cyklus 53 dílů. Už jen samostatné epizody věnované Gollwellovi, Červenému, Pospíšilovi, Dvorskému, Malinovi, Piskáčkovi, Benešovi, Stelibskému nebo Jankovcovi jsou něčím, co znovu na televizní obrazovce jen tak neuvidíme. Snad ten Hašler se ve své linii stal někým, na koho už se zapomenout nedá, hraje se o něm životopisný kus na divadle, vznikají stále nové dokumenty... Ta ostatní jména jsme si totiž dovolili pozapomenout a líná dramaturgie orientovaná na diváka neznalého potěšení ráda hřeší. ()

Reklama

CaptainNor 

všechny recenze uživatele

Každá kultura má svoje niterné kořeny a i svůj prapůvod v lidovém umění, ze kterého se čas od času vygeneroval umělec národního významu. Společnost, která se za tento fakt nestydí a hrdě se k němu hlásí je kulturně zdravá a fungující. Česká televize si to uvědomuje a tento pořad je toho důkazem. Díky za něj a jemu podobné pořady. Komerční média v čele s Novou vyrábějí umělce jak na běžícím pásu ve fabrice a tím z nich dělají spotřební zboží - než splatíte poslední splátku jejich úspěchu, je na vyhození. ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

jestli vám nevadí na playback se natřásající, krojem obohacené slepičky a do rytmu se pohupující obtloustlíci s klarinety a nablýskanými trumpetami, tak prosím... ale ten komentář moderátora je někdy i zajímavej... 30% ()

Galerie (34)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama