Reklama

Reklama

Dostaveníčko ve mlýnici

  • Rakousko-Uhersko Švábovo zmařené dostaveníčko (více)

Obsahy(1)

Před mlýnem rozvine Josef Šváb-Malostranský plakát s nápisem ČESKÝ KINEMATOGRAF. Kolem něho se shromáždí všichni aktéři filmu. Starý záletník si dá před mlýnem schůzku s mlynářkou. Sotva ji stačí obejmout, objeví se manžel. Záletník dostane výprask. (ČSFD)

Recenze (49)

MarekT 

všechny recenze uživatele

Z průkopnického hlediska zajímavé, ovšem nabývám pocitu, že naše filmy byly už od začátku (s výjimkou šedesátých let) předurčeny stát se Popelkou světové kinematografie. Zatímco v zahraničí krátce po vzniku filmu již vznikala kvalitní díla (příkladem budiž "Un homme de tetes" ze stejného roku), tyto Kříženeckého pokusy nejsou pozoruhodné především z hlediska příběhu, ale ani díky kvalitě natočení - myslím si, že takoví Lumiérové točili daleko profesionálněji. ()

gjjm odpad!

všechny recenze uživatele

Možná kdyby bylo první dílo české kinematografie jen trochu lepší, byla by o trochu lepší i teď. Hyperaktivní pán se v žudru líbá s distinguovanou dámou, vyběhnou na ně lidé a začnou je mlátit. V závěru se dokonce dočkáte quasišermířské scény pometlo vs. vycházková hůl. I v době, kdy se natáčel každý debilní výjev, u kterého hraje menší roli pohyb, je Dostaveníčko těžký podprůměr. ||| Mimochodem, Dostaveníčko je po obsahové stránce prakticky remakem amerického snímku Vyrušený milenec z roku 1896. Změnilo se jen prostředí (u nás byl tehdy ještě v módě vesnický realismus) a děj byl mírně zjednodušen - to by se dalo vysvětlit tím, že Kříženecký nevycházel z původního filmu, ale pouze ze synopse. Co z toho plyne? Že už první český film je vlastně neoriginální nápodobou amerických vzorů přenesených do českého prostředí. What you will. ()

Reklama

swamp 

všechny recenze uživatele

Krátkometrážní záležitost, kterou se zrodila česká - zatím však ještě němá - kinematografie, a to pouhé 3 roky po bratrech Lumièrových. Jakožto zásadní mezník si jistě po právu zasluhuje pět hvězdiček. Při tehdejší ne/technice asi nic jiného ani natočit nešlo..kamera musela být statická, a přesto finální záběr vypadal, jako by se vše natáčelo z vlaku, a právě proto si duo Kříženecký-Šváb zaslouží vzdát hold. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Biřtlářova nehoda u Nesmysla bola grotesknejšia. Situácia spôsobujúca následnú bitkársku kucapacu bola sama osebe vtipná - do vriacich párkov sa omylom vlial lep na plagáty. Tu je situácia trošku nejasná: grotesknosť má navodiť zrejme rande. Samotné vzletné bozkávanie ešte nie je dôvodom k smiechu. Vtom rande ktosi naruší. Divák však netuší - ak si neprečíta popisok - kto je útočník. Niekto z rodiny, ďalší nápadník. Alebo azda nespokojný mlynár, ktorému záletník nezaplatil za múku? Mimochodom, to že sa dej odohráva v mlyne je zrejmé tiež len z nadpisu, aj keď v zaujímavostiach je uvedené, že skutočným miestom nakrúcania bol ozajstný starý mlyn. ()

Véča 

všechny recenze uživatele

Jeden ze tří prvních českých filmů natočených u příležitosti pražské výstavy v roce 1898.Stejně jako jeden z prvních filmů bratří Lumierů,Pokropený kropič, je Dostaveníčko ve mlýnici krátký anekdotický příběh,tentokrát ale o napraveném záletníkovi - Josefu Švábovi Malostranském.Film byl natočen před "Staročšským mlýnem postaveným u příležitosti Národopisné výstavy v roce 1895.Stejně jako všechny ostatní filmy tohoto data se ani Dostaveníčko nedá hodnotit objektivně.Ale pokud vím,Kříženecký se Švábem-Malostranským natočili vůbec první filmy v celém Rakousku Uhersku a tím jsme se na krátkou chvíli vyšvihli mezi jedny z prvních států,kde vznikl film.Jen je škoda,že se v dobře začatém vývoji nepokračovalo dál.První tři filmy výše zmíněné dvojice byly spíše amatérské a nadšenecké a pro rozvinutí další filmové výroby nebyl dostatek finančních prostředků. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (11)

  • Estetika aranžovaného filmu pripomína dobové očarenie novým médiom a možno ho zaradiť do spomínaného prúdu kina atrakcií. Okolnosti jeho vzniku to len potvrdzujú, film nemal byť ničím iným, než jedinečnou technologickou atrakciou výstavy. (Raccoon.city)
  • O tom, kdo se objevil v roli mlynářky, se vedou spory. Zatímco některé zdroje mluví o Marii Gýrové Kříženecké, jiné zase uvádí nejmenovanou servírku z blízké vinárny. (Duoscop)

Reklama

Reklama