Reklama

Reklama

Hledání ztraceného času

(seriál)
Československo, 1991, 484x20 min

Režie:

Pavel Vantuch

Scénář:

Karel Čáslavský

Hrají:

Karel Čáslavský (průvodce), Emil Hácha (a.z.)
(další profese)

Obsahy(1)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

Dont 

všechny recenze uživatele

Kdykoliv náhodně na televizní obrazovce zastihnu Karla Čáslavského, jak hledá ztracený čas, tak se k němu rád symbolicky připojím. To je buď důkaz toho, že je tento dokumentární cyklus natočen velmi zdařile, nebo toho, že jsem nenapravitelný nostalgik. Správně bude asi obojí, Hledání ztraceného času si za námět, formu i obsah zaslouží plný počet hvězd. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Muzeum bez průvodce.¬         Všedně vypracovaný dokumentární cyklus z naší historie mapující umělecký, politický i technický život První republiky (je možné, že díly, které jsem neviděl, sahají blíže k současnosti) bere svou sílu z mnohdy až mravenčího sesbírání jedinečných filmových materiálů dobových; to je na něm cenné, a tomu, komu jde o takto pojatou podívanou, lze onen jen doporučiti. Velikou slabinou je ovšem nepropojování souvislostí, takže procházíme jaksi muzeem, ve kterém vystavené opatřeno jest popiskami s letopočty a jmény, leč průvodce s hlubším pohledem chybí. Přes to, nutno vysoce oceniti onen jedinečný sestřih z dobových dokumentů jakožto věc samu o sobě.¬                 Případné opoznámkování: uživ. Drom. ()

Reklama

Dragoni 

všechny recenze uživatele

Nostalgický dokument zobrazující doby dávno minulé, které v dnešní době vypadají až idylicky. Velký přínos tohoto dokumentárního cyklu, který po celou dobu komentuje pan Karel Čáslavský, je v objevení archivních kinematografických skvostů, které ukazují dávno zapomenutá řemesla, první krůčky po nových mostech i staré reklamy na první v čechách vyrobené automobily a nejen je. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Otázne pre mňa v tomto veľkolepom projekte zostáva len jedno: nakoľko je podávaný obraz (ne-)zidealizovaným obrazom pána Č. o minulosti národa českého prostredníctvém vykonaných nevyhnutných strihov a nakoľko sa reálne približuje obrazu odrazu doby, aký bol v časoch kedy boly odvysielané úryvky v HZČ reálne v českých kinách (poťažmo domácnostiach) viditeľné vtedajšími súčasníkmi v celej dĺžke? ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Veleúspěšný a nekonečný dokument, obrazem zachycující naší historii a události let dávno minulých, už někde od konce 19. století, to vše s velmi erudovaným průvodcem, filmovým historikem, režisérem a publicistou Karlem Čáslavským, který se tomuto oboru věnuje už pěknou řádku let, přesněji celá dlouhá desetiletí. Z některých dílů bych se jen tak na matkou zmínil třeba o "Posledním císařovi", "O Praze o matičce stověžaté", "Říkali to filmem", "Tváře před kamerou pana Bohumila Veselého", "Filmaři před kamerou", " Ze zahraničních žurnálů", "Jak se co dělá", filmy spojené s T.G.M, ale i černé dny našeho národa ve spojistosti s německou okupací. To byl jen malý výčet (v tom nepřeberném množství) těch nejhodnotnějších. Ale každému se líbí něco jiného že? Tak pokud se chcete dozvědět něco zajímavého z pradávné Československé historie, tak nezapomeňte každou neděli někdy v podvečer zapnout program ČT. Tak jako to dělám ty dlouhé roky i já. Srdečná záležitost opravdu, ještě že tu ČT 1 potažmo ČT 2 máme.. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (8)

  • Původně si autoři mysleli, že bude vytvořeno jen okolo 15 dílů. (gogos)
  • Autor Karel Čáslavský pracoval v Národním filmovém archivu už od roku 1963. V roce 1980 pak poprvé přišel s návrhem v Československé televizi využít dobové filmové dokumenty. (gogos)
  • Název seriálu je odvozen od slavného románu Marcela Prousta „Hledání ztraceného času“. (gogos)

Reklama

Reklama