Reklama

Reklama

Hledání ztraceného času

(seriál)
Československo, 1991, 484x20 min

Režie:

Pavel Vantuch

Scénář:

Karel Čáslavský

Hrají:

Karel Čáslavský (průvodce), Emil Hácha (a.z.)
(další profese)

Obsahy(1)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Z množstva dokumentov Karela Čáslavského sa venujem všetkým dielom venujúcim sa 2. svetovej vojne. Okrem iných aj „Čo videli americké kamery v Čechách?“ Celkovo ide o desať dielov:1. Oslobodenie Sušíc, 6.5.1945, 2. Vstup Američanov do Havlovíc, Křimíc a Plzne 6.5. 1945, 3. Ďalšie udalosti z oslobodenej Plzne, návrat čsl. obrnenej brigády, 4. Oslobodenie Stodu, Mankova a Losiny 6.5. 1945, Volary 8. až 11.5.1945, 5. Loket, Krásno a Sokolov, 6. Karlove Vary a okolie 9.-11.5.1945, 7. Cheb 8.5. a zajatecké tábory, 8. Rokycany 7.5. a stretnutie Američanov s Rusmi, 9. Vyjednávanie Američanov a Rusov o demarkačnej čiare, 10. Pohľad za demarkačnú líniu Praha, Velichovka a Hradec Králové. V dokumentoch ide o najúplnejšiu prehliadku filmových záznamov o pôsobení amerických jednotiek na západe, juhozápade a juhu Čiech. Tieto zábery boli uschované v archívoch US Army a uvoľnené pri 60. výročí ukončenia 2. svetovej vojny. Dokument približuje rôzne udalosti z obdobia medzi 5. májom až 8. augustom1945 v Plzni, Rokycanoch, Karlových Varoch, Chebe, Lokti, Sušice, Volaroch a v iných mestách a miestach natočili kameramani jednotiek US Army Signal Corps. Pohľad českých kameramanov je odlišný od amerických v tom, že českého kameramana zaujíma najskôr povstanie pražského ľudu a potom oslobodenie, pokiaľ amerických kameramanov zaujímali predovšetkým Nemci a ich odchod z oslobodzovaného územia. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

Muzeum bez průvodce.¬         Všedně vypracovaný dokumentární cyklus z naší historie mapující umělecký, politický i technický život První republiky (je možné, že díly, které jsem neviděl, sahají blíže k současnosti) bere svou sílu z mnohdy až mravenčího sesbírání jedinečných filmových materiálů dobových; to je na něm cenné, a tomu, komu jde o takto pojatou podívanou, lze onen jen doporučiti. Velikou slabinou je ovšem nepropojování souvislostí, takže procházíme jaksi muzeem, ve kterém vystavené opatřeno jest popiskami s letopočty a jmény, leč průvodce s hlubším pohledem chybí. Přes to, nutno vysoce oceniti onen jedinečný sestřih z dobových dokumentů jakožto věc samu o sobě.¬                 Případné opoznámkování: uživ. Drom. ()

Reklama

LoneGunman 

všechny recenze uživatele

Absolutní srdcovka. Vzpomínám, jak k nám na začátku 90tek chodili pravidelně každou neděli prarodiče a u povídání vždy běželo Hledání ztraceného času následované "Filmem pro pamětníky", které často okomentovali, doplnili, případně poupravili. Není to ale jenom těmi příjemnými osobními vzpomínkami na dětství, proč mám tenhle cyklus hrozně rád. I dnes na něm oceňuji tu nepřekonatelně pohodovou atmosféru, za kterou panu Čáslavskému budiž nekonečný dík. Jeho komentář se krásně poslouchá. Záběry z dob dávno minulých jsou nesmírně zajímavé a přiznám se, že si na YouTube některý z dílů pouštím docela často např. při cestě vlakem. Nejde primárně o vzdělávací pořad, na to jsou ty filmové záběry moc útržkovité, ale ta atmosféra je prostě dokonalá. ()

Dont 

všechny recenze uživatele

Kdykoliv náhodně na televizní obrazovce zastihnu Karla Čáslavského, jak hledá ztracený čas, tak se k němu rád symbolicky připojím. To je buď důkaz toho, že je tento dokumentární cyklus natočen velmi zdařile, nebo toho, že jsem nenapravitelný nostalgik. Správně bude asi obojí, Hledání ztraceného času si za námět, formu i obsah zaslouží plný počet hvězd. ()

sator 

všechny recenze uživatele

1. díl Praho má matičko stověžatá nad Vltavou 2. díl Tak trochu mimo čas 3. díl Pádlem i kamerou (1,2,3) 4. díl Se značkou Praga 5. díl To bylo v máji. 6. díl Lázeňsky trojúhelník. 7. díl V+W1,2. 8. díl Se značkou Praga. 9. díl Pozdrav z pouti. 10. díl Pražské tramvaje 11. díl Pražské maléry 12. díl Slunce, voda, vzduch 13. díl Kaput! aneb jak Německo mlelo z posledního, Bim bam, O tramvajích a kolejích....Cesta do Indie  zde a zde ()

Galerie (2)

Zajímavosti (8)

  • Název seriálu je odvozen od slavného románu Marcela Prousta „Hledání ztraceného času“. (gogos)
  • Autor Karel Čáslavský pracoval v Národním filmovém archivu už od roku 1963. V roce 1980 pak poprvé přišel s návrhem v Československé televizi využít dobové filmové dokumenty. (gogos)
  • Hledání ztraceného času vzniklo na základě pořadu Kino a já (od r. 1980), které uvádělo kaleidoskop různých filmových atrakcí z oblasti dokumentárního filmu. O rok později se formát pořadu přeměnil na Hledání ztraceného času se stopáží 40 minut 4krát do roka. Díky úspěchu se pak formát pořadu opět změnil, a to na 20 minut každý týden. (gogos)

Reklama

Reklama