Myšlenka

• Francie L'idée (více)
Krátkometrážní / Animovaný
Francie, 1932, 25 min

V hlave muža sa zrodí revolučná myšlienka (vo filme ztvárnená nahou ženou), kvôli ktorej muža odsúdi za jej propagáciu svet pozostávajúci z boháčov, cirkvy, vlády. Navždy ho umlčia, avšak jeho myšlienka prežíva, pohne srdcom ľudí, stáva sa v ich mysliach nesmrteľnou a v jej mene začnú ľudia bojovať a umierať, aby skončili s neprávosťou či sa oslobodili od krutovlády. (KiuBe)

ScarPoul

Skvelé znázornenie politicko tvorivej myšlienky. Bartosch len z pomocou hudby a obrazu, bez vedľajších ruchov, alebo prehnanej schopnosti vysvetlovať dej, ukazuje totalitný ale aj ľudský príbeh, o človeku, viere, idei, ktorá zostáva nesmrteľná aj napriek tomu, že pôvodný tvorcovia tej idei sú dávno mŕtvy. Dokonalá práca zo symbolmi a tým čo zostáva skryté pod povrchom. A čo je nutné objaviť. Skvelý filmový zážitok. ()

Hwaelos

Levicový animák z doby, kdy toto spojení ještě nemělo negativní konotaci. Metaforicky zobrazuje pricip třídního boje. Původem český animátor B. Bartosch vytvořil své dílo pomocí nasvíceného černého skla, mýdla a dalších propriet. Je to jeho jediné velké dílo před tím, než se začal naplno věnovat reklamě. ()

farfalla

Myšlenka, krásná a naze jednoduchá, byla poslaná zodpovědným lidem. Ti ji chtěli obalit i soudit. Pronásledovali ji, když se chtěla dostat na svobodu. Alespoň její autor byl tedy potrestán. Myšlenka se však dostala mezi lid a ten za ni bojoval. Černobílá poetická animace s črtami socialistického realismu beze slov. ()

Madsbender

[Ars Poetica 2014] Experimentálna adaptácia filozofickej predlohy, ktorej hlavným sujetom je myšlienka, idea, holá a neskrývaná pravda. Komplexné obrazové rozprávanie zachytávajúce vrstevnatý obraz, ktorý by sa dal rozložiť do podoby kompletného románu s presahom. Záverečné obrazy sú tak sugestívne, ako len v animovanom filme môžu byť. 100% ()

Anderton

Dôkaz toho, ako veeeeeľmi veľa sa dá vyjadriť animovaným filmom. Pre mňa osobne film o sile a dosahu myšlienky, politické odkazy pre mňa neboli až tak dôležité, i keď bez nich by asi tento film nemohol byť tak provokatívny. Zaujímavé formou a ešte viac obsahom, čo je pri avantgarde nie vždy pravidlom. A že je teda aktuálny aj dnes a bude aj zajtra, netreba obšírnejšie rozoberať. ()