Ferda Mravenec

• Česko Ferda a jeho příběhy (více)
TV spot
Animovaný / Dobrodružný / Pohádka / Rodinný
Československo / Velká Británie, 1984, 26x25 min

Ferda mravenec, veselý chlapík s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku, který se ničeho nezalekne, už potěšil několik generací malých čtenářů knížek Ondřeje Sekory. Tentokrát se Ferda, brouk Pytlík, Beruška a další staří známí objeví v německém animovaném seriálu. Ferda je kamarád jaksepatří, je chytrý a šikovný, se vším si ví rady a vždycky je ochoten pomoci přátelům i těm, s nimiž se setká poprvé. (oficiální text distributora)

TV spot

RadimFišer

Není třeba hodnotit. Pro děti je to pětihvězdičková záležitost. Úžasný zpěvák Kája Gott, který dosahuje v tomto seriálu vrcholu. Snad všichni znají znělku, včetně Japonska a Německa. Pro mě obsahuje hluboké poselství. Snažit se pochopit všechno a všechno postavit. Dneska to ale nejde a proto je to pro mě pohádka. ()

Potjoc

Německá série tohoto seriálu se mi moc líbila, jelikož je to taková komedie a groteska. Ta animace je pracná a nadýchaná, jsou tam furt nějaké hádky. Už tam chybí jenom zvuky z Psa Filipsa, protože tohle je groteska. Což ty zvuky se opravdu v pozdějších dílech objevovaly. Až na to, že ty zvuky byly dle mně špatně nakombinované a dějově zrovna ty pozdější díly byly už spíš pohodové než ztřeštěné. ()

Danulinda

Kromě příliš vlažného hlasu Marka Ebena, který je sice skvělý moderátor, ale pro dabing zcela nevhodný a ještě horšího Petra Vacka, který zní spíše jako teplouš či babochlap, než Ferdův pes, je zde naštěstí i plejáda výtečných herců-dabérů v čele s jedinečným broukem Pytlíkem v podobě skvělého Karla Heřmánka. Jeho "brouk Sáček" zde, ale např. i Rampa Mckvák z Kačerů je fantastický, stejně jako "kačerovský profesor Nula" Jirka Knot v mnoha jiných postavách, pánové Lábus a Nárožný a další. Nebýt nudného dabingu Ferdy a zcela trapného dabingu jeho psa, dal bych za některé velmi povedené díly i plný počet, takto je to na tři body a když to vezmu očima dítěte, které si velmi hezkou animaci prostě musí zamilovat, přidám ještě jeden, tedy čtyři celkem. ()

Marek1991

Prvá vec o ktorej viem, že je z časti aj Lichtenštajnská. Rozprávka o nebojácnom mravcovi s dobrodružným duchom a zaujímavým červeno-čiernym šálom a bielo-červenými teniskami, či bielymi rukavicami. Ako rozprávka to bolo dosť podivné, ale tak ako pri väčšine týchto, ktoré mali jednoduché animácie som aj tohto Ferda bral v pohode. ()

drozd

Jediná věc, která z Ferdy zůstala je jeho jméno a šátek. Možná je to zábavné, ale už ne jako Včelka Mája. Ondřej Sekora napsal něco úplně jiného. Kdo nevěří, zkuste si to přečíst. Přihlouplé díly (např. s Beruškou letící na soutěž krásy někam na Havajské ostrovy) jsou pro mě totální vrcholy nevkusu. ()

• Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna 1933 na stránkách Lidových novin. (M.B)