foto

František Filipovský

  • nar. 23.9.1907
    Přelouč, Rakousko-Uhersko
  • zem. 26.10.1993 (86 let)
    Praha, Česko

Biografie

Vynikající dabér a herec František Filipovský se narodil 23. září 1907 v Přelouči do rodiny flétnisty orchestru Prozatímního divadla, skladatele a kapelníka Františka Filipovského st. Po otci zdědil umělecké nadání, už od dětství hrál na různé hudební nástroje a v kostele zpíval na kůru. V Chrudimi vystudoval kurz při obchodní akademii. Při tom působil ve studentských představení a o prázdninách u venkovských společností. Odešel do Prahy na filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval dějiny umění a estetiku (1929 – 1933). Současně vystupoval a režíroval na různých pražských scénách (v letech 1929 – 1930 to byla Velká opereta, Voice – band E. F. Buriana a Moderní studio J. Frejky a v letech 1930 – 1931 v Intimním divadle a ve smíchovské Aréně). Studia na UK nakonec nedokončil.

Profesionální dráhu započal v Osvobozeném divadle (1931 – 1938). Poté hrál ve Švandově divadle na Smíchově (1939 – 1940), v žižkovském Moderním divadle (1940 – 1942) a v divadle Uranie (1942 až 1944). Odtud se dostal do činohry Národního divadla (1945 – 1992). Rovněž hostoval od padesátých let na různých pražských scénách (Semafor či Viola).

Od mládí Filipovský vynikal hudebním a fyzickým nadáním, které ho předurčovaly ke zpěvoherním a fraškovitým rolím (například hrál principála komediantů ve Smetanově „Prodané nevěstě“). Již v Osvobozeném divadle se uvedl ve svém svébytném komickém stylu („Caesar“, „Balada z hadrů“, „Těžká Barbora“ a další). Už v mladém věku ztvárňoval různé malé rtuťovité, čilé a sršaté pány a dědy starších datumů narození. Takto si postavy vytvářel i v Národním divadle. Filipovský nevytvářel postavu v celé její šíři, ale rozdroboval ji do malých a ostrých detailů úkonů a gest. Skvělé postavy vytvářel ve hrách „Večer tříkrálový“, „Člověk odjinud“, „Revizor“, „Lakomec“, „Maryša“, „Fidlovačka“, „Cyrano z Bergeracu“ a zejména „Lakomec“ od Molièra. Byl otcem dvou dětí: syna Jana Filipovského a dcery Pavlíny Filipovské (*1941), která je dnes známou zpěvačkou a herečkou.

Poprvé se ve filmu mihl jako student v Innemannově a Vančurově dramatu PŘED MATURITOU (1932). Již předtím se na plátně objevoval jako komparsista (například v komedii C. A K. POLNÍ MARŠÁLEK). Ve 30. a 40. letech vytvářel malé role, úředníky (LIDÉ NA KŘE, KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA, U POKLADNY STÁL..., KATAKOMBY), tajemníky (ŽIVOT JE KRÁSNÝ, NEBE A DUDY), účetní (HOTEL MODRÁ HVĚZDA, GABRIELA), číšníky (Z BLÁTA DO LOUŽE, PANENSTVÍ, BÍLÁ VRÁNA, BARON PRÁŠIL), krejčí (Z ČESKÝCH MLÝNŮ, PROVDÁM SVOU ŽENU), doktory (ZLATÉ DNO), právníky (HORDUBALOVÉ, KRISTIÁN), muže různých profesí (HRDINA JEDNÉ NOCI, KDYBYCH BYL TÁTOU, TURBINA, RYBA NA SUCHU, ŘEKA ČARUJE) a mnozí další.

Do povědomí diváků se zapsal rolemi studentů – šprtů a podlejzáků v oblíbených komediích Martina Friče. Byl Krhounkem v komedii ŠKOLA, ZÁKLAD ŽIVOTA (1938) a Mazánkem ve snímku CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939). Tyto dvě role hrál, když mu bylo dávno přes třicet.

Po válce se jeho role začaly zvětšovat. Například tramvaják Petr Nový v bláznivé komedii NIKDO NIC NEVÍ (1947) Josefa Macha, policejní rada Pištora ve snímku Martina Friče ČAPKOVY POVÍDKY (1947), proradný astrolog ve Fričově komedii PEKAŘŮV CÍSAŘ a CÍSAŘŮV PEKAŘ (1951), kaplan v komedii HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ (1952), konšel elegán v dramatu JAN ŽIŽKA (1955) Otakara Vávry, Mejzlík v ANDĚLU NA HORÁCH (1955) Bořivoje Zemana, drogista Zatrapa v Cikánově komedii MUŽ V POVĚTŘÍ (1955), starý čert v Machově pohádce HRÁTKY S ČERTEM (1956), tajný policajt Bretschneider v komedii DOBRÝ VOJÁK ŠVEJK (1956) a ve druhém díle s názvem POSLUŠNĚ HLÁSÍM (1957) vynikajícně vytvořil bláznivého poručíka Duba.

Později přešel k vyzrálým mužům, kteří byli většinou impulzivní, náladoví i hodní: detektiv Mrázek v Sequensově detektivce VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR (1971), král Oskar ve Sci – Fi komedii PANE, VY JSTE VDOVA! (1970), nervní vyšetřovatel v bláznivé komedii ČTYŘI VRAŽDY STAČÍ, DRAHOUŠKU! (1970), pan Rousek v pohádkové komedii DÍVKA NA KOŠTĚTI (1971), školní inspektor ve snímku ŠEST MEDVĚDŮ S CIBULKOU (1972), vodník ve Vorlíčkově komedii JAK UTOPIT DOKTORA MRÁČKA ANEB KONEC VODNÍKŮ V ČECHÁCH (1974), docent ve filmu HODÍME SE K SOBĚ MILÁČKU...? (1974), učitel chemie v komedii MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976) nebo doktor – popelář v Schulhoffově komedii JÁ UŽ BUDU HODNÝ, DĚDEČKU! (1979).

Ke konci života hrál různé dědečky, ať hodné nebo zlé: penzista v JEN HO NECHTE, AŤ SE BOJÍ (1977), děda v COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT (1977), starý král v pohádce HONZA MÁLEM KRÁLEM (1976), šašek Kacafírek v pohádce PRINC A VEČERNICE (1979), dědeček ve filmu CO JE DOMA, TO SE POČÍTÁ, PÁNOVÉ... (1980), sklerotický děda ve snímku V PODSTATĚ JSME NORMÁLNÍ (1981), starý mafián v BULDOCÍCH A TŘEŠNÍCH (1981) a děda – harmonikář v BÁSNÍCÍCH (JAK SVĚT PŘICHÁZÍ O BÁSNÍKY, JAK BÁSNÍCI PŘICHÁZEJÍ O ILUZE a JAK BÁSNÍKŮM CHUTNÁ ŽIVOT). Naposledy se filmovým divákům ukázal jako starý žebrák ve filmu ZUŘIVÝ REPORTÉR (1987). Za sebou Filipovský zanechal přes sto skvělých filmových rolí. V roce 1962 Josef Mach o něm sestavil hereckým střihový medailon KOMEDIOGRAF FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO.

Filipovský se samozřejmě uplatnil také v rozhlase (legendární se stala četba románu „Bylo nás pět“) a televizi (inscenace NEZRALÉ MALINY, ŠTĚDRÝ VEČER PANA RADY VACÁTKA, LAKOMEC, NEBOŽTÍCI NA BÁLE aj. a seriály SOUDNIČKY, KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA, BROUČCI, HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, PAN TAU, ALEXANDR DUMAS STARŠÍ, 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, CHALUPÁŘI, DNES V JEDNOM DOMĚ, ARABELA, LUCIE, POSTRACH ULICE, DYNASTIE NOVÁKŮ, LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR, PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO, JÁJA A PÁJA či ARABELA SE VRACÍ), ve které se jako první objevil v živém vysílání 1. května 1953.

Nejvíc proslul jako dabér. Zejména geniálním dabingem francouzského herce Louise de Funèse. Tohoto herce si již bez hlasu Františka Filipovského nikdo nedovede představit. Snažili se sice někteří herci (např. Jiří Císler, Jiří Lábus nebo Jiří Krampol) po Filipovského smrti dabing de Funèse napodobit, ale marně. Diváky rovněž upoutal namluvením baby Jagy v oblíbené ruské pohádce MRAZÍK (1964). Jako dabér se uplatnil i v českém filmu (např. večerníčkový seriál POJĎTE PANE, BUDEME SI HRÁT, jež převzal po náhle zemřelém Rudolfu Deylovi ml., modrá chobotnice v komediích CHOBOTNICE Z DRUHÉHO PATRA a VESELÉ VÁNOCE PŘEJÍ CHOBOTNICE). Na jeho počest se každoročně udílí „Cena Františka Filipovského“ nejlepším dabérům v jeho rodné Přelouči.

Filipovský získal tituly Zasloužilého umělce (1958) a v roce 1984 Národního umělce. Vedení Národního divadla ho jmenovalo svým zasloužilým členem (1968). Je rovněž autorem memoárových knížek „Šest dýmek Františka Filipovského“ (1981) a „Kamarád dobré nálady: Ze vzpomínek Františka Filipovského“ (1994). Jeho osudy se zajímala také spisovatelka Milica Zdražilová v knížce „František Filipovský“ (1982). Skvělý a oblíbený herec a dabér František Filipovský zemřel 26. října 1993 v Praze ve vysokém věku osmdesáti šesti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1989 Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni (TV film)
1988 Evžen Oněgin (TV film)
1987 Jak básníkům chutná život
Pohled z hlubin (TV film)
Zuřivý reportér
1986 Chobotnice z II. patra
Mladé víno
O houbovém Kubovi a princi Jakubovi (TV film)
Osudy dobrého vojáka Švejka
Tichá domácnost (TV film)
Velká filmová loupež
Veselé Vánoce přejí chobotnice
1985 Medvěd (TV film)
Slunečnice (TV film)
1984 Jak básníci přicházejí o iluze
Křižovatka (TV film)
1983 ...a zase ta Lucie!
Nuž, brány dokořán již otevřete...! (TV film)
Ples v opeře (TV film)
1982 Jak svět přichází o básníky
Zelená vlna
1981 Buldoci a třešně
Otec
Otýliina záhada (TV film)
Po rozvodu (TV film)
Pohádka o mokrosuchém štěstí (TV film)
Uličnictví pana Čabouna (TV film)
V podstatě jsme normální
Zralé víno
1980 1. máj 1890
Anna proletářka (TV film)
Co je doma, to se počítá, pánové...
Den velkého ticha (TV film)
Drátovat, flikovat
Lakovka (TV film)
Nezralé maliny (TV film)
Pohádka o Honzíkovi a Mařence
Přehlídka dobré pohody 1980 (TV film)
V hlavní roli Oldřich Nový
Vindobóna (studentský film)
1979 Dobrí ľudia ešte žijú (TV film)
Historie začíná pod kaštany (TV film)
Jablko (TV film)
Láďo, ty jsi princezna! (TV film)
Nebožtíci na bále (TV film)
Příbuzenstvo (TV film)
Zmizení herce Bendy (TV film)
1978 Deváté srdce
Hejkal (TV film) - vyp.
Ježčí kůže (TV film)
Když kluci drží basu (TV film)
Lakomec (TV film)
Princ a Večernice
Vondráčkovo pozdní odpoledne (TV film)
Všehochlup
Černá ovce (TV film)
„Já už budu hodný, dědečku!“
1977 Advokátka
Což takhle dát si špenát
Děd, otec a syn (TV film)
Honza málem králem
Jak se budí princezny
Jen ho nechte, ať se bojí
Rose Mary (TV film)
Strašidlo ve škole (studentský film)
Všichni proti všem
Čtvrtý obratel (TV film)
Řeknem si to příští léto
Štipku soli (TV film)
1976 Bouřlivé víno
Kdy začínáme žít jinak (TV film)
Když vyjí vlci (TV film)
Náš dědek Josef
O listonoši, který nechtěl chodit
Preclíková válka (TV film)
„Marečku, podejte mi pero!“
1975 Cirkus v cirkuse
Dva muži hlásí příchod
Král Honza (TV film)
Letní romance (TV film)
Nadívaní hlemýždi po gaskoňsku (TV film)
O princezně Solimánské (TV film)
Tři vstupenky na Strahov (TV film)
Čtrnáctý v řadě (TV film)
1974 Hodíme se k sobě, miláčku...?
Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách
Konec agenta č. 312 (TV film)
Muž, který se spustil (TV film)
Náš furiant
Růžová sobota (TV film)
Skokan
Sokyně
Tanečník
1973 Krásná Helena (TV film)
Kukačky (TV film)
O ševci Matějovi (TV film)
Tři nevinní
Třicet panen a Pythagoras
Vídeňská krev (TV film)
1972 Aféry mé ženy
Modrý koberec (TV film)
Pokušení mladého muže (TV film)
Slepé střevo (TV film)
Svatý Michal (TV film)
Zdravá vdova 29/169 (TV film)
Zlatá svatba
Šest medvědů s Cibulkou
Štědrý večer pana rady Vacátka (TV film)
1971 Dohazovač (TV film)
Dívka na koštěti
Kocour v bačkorách (TV film)
Lásky Emanuela Přibyla (TV film)
Marcelka (TV film)
Slaměný klobouk
Sto dukátů za Juana (TV film)
Vražda v hotelu Excelsior
Zlý dům (TV film)
1970 Bližní na tapetě: Muž v domácnosti (TV film)
Bližní na tapetě: Obchodník (TV film)
Honoré de Balzac (TV film)
Kalifův prsten (TV film)
Na kometě
Nejsem chmýrko na bodláku (TV film)
Pinocchiova dobrodružství II. (TV film)
Psíčci lorda Carltona (TV film)
Vražedný týden (TV film)
Ďábelské líbánky
Šest uprchlíků (TV film)
„Pane, vy jste vdova!“
„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“
1969 Ach, ta vojna (TV film)
Don Šajn
Ezop
Trapasy (TV film)
1968 Lev a jeho brýle (TV film)
Na Žižkově válečném voze
Pražský Sherlock Holmes (TV film)
Čirok (TV film)
1967 Amatér (TV film)
Automat na přání
Dobrodružství Toma Sawyera (TV film)
Láska a chléb (TV film)
Obrácení Ferdyše Pištory (TV film)
Pinocchiova dobrodružství (TV film)
Případ paní Luneauové (TV film)
Svatba jako řemen
Vltava 12° (TV film)
Zločin a trik II. (TV film)
1966 Autorevue (TV film)
Fantom Morrisvillu
Jak si Honza postavil vzducholoď (TV film)
Robin Hood, der edle Räuber (TV film)
Ukradená vzducholoď
Utrpení pana Tenkráta
1965 Dům v Kaprové ulici
Vajshoblhák a státní tajemství
Ztracená tvář
1964 Archimedov zákon
Poťouchlé skotačinky života
Za pět minut sedm
Zkáza Jeruzaléma
Čintamani & podvodník
1963 Mezi námi zloději
O něčem jiném
Strašidlo, které se směje (TV film)
1962 Blecha
Kuřata na cestách
Prodaná nevěsta (TV film)
Velká cesta
1961 Chléb a písně (TV film)
Chvíle rozhodnutí (TV film)
Drobínek (TV film)
Pohádka o staré tramvaji
Procesí k panence
Skapinova šibalství (TV film)
Tržiště senzací (TV film)
1960 Chlap jak hora
Lišák Pseudolus (TV film)
Lucerna (TV film)
Srpnová neděle
U nás v Mechově
Černá sobota
1959 Dařbuján a pandrhola (TV film)
Jak se Franta naučil bát
Medvěd a strašidla
Mstitel
Zlepšovák
Zpívající pudřenka
1958 Co nebylo ve snáři
Co řekne žena...
Hořká láska
Morálka paní Dulské
O dvou tkalcích (TV film)
O věcech nadpřirozených
1957 Florenc 13,30
Jak krtek ke kalhotkám přišel
Konec jasnovidce
Mládenec madame Hussonové (TV film)
Poslušně hlásím
Slaměný klobouk (TV film)
1956 Dobrý voják Švejk
Herecké anekdoty (TV film)
Hrátky s čertem
Nezlob, Kristino
Pan Johanes (TV film)
Platit, prosím!
Zaostřit, prosím!
1955 Anděl na horách
Jan Žižka
Muž v povětří
Vzorný kinematograf Haška Jaroslava
Z mého života
Čert a Káča
1954 Cirkus bude!
1953 Expres z Norimberka
Komedianti
Novoroční dar (studentský film)
Pohádka o drakovi
První oběd (studentský film)
Tajemství krve
1952 Divotvorný klobouk
Haškovy povídky ze starého mocnářství
Mladá léta
Nad námi svítá
1951 Císařův pekař - Pekařův císař
Mikoláš Aleš
1950 Posel úsvitu
1949 Vzbouření na vsi
1948 Kariéra
O ševci Matoušovi
Červená ještěrka
1947 Kam s ním?
Nikdo nic neví
Parohy
Čapkovy povídky
1946 Dárek
Hrdinové mlčí
Lavina
Průlom
Velký případ
1945 Prosťáček
Rozina sebranec
Řeka čaruje
1944 Kouříme domovinu
Počestné paní pardubické
1943 Experiment
Mlhy na blatech
Čtrnáctý u stolu
Žíznivé mládí
1942 Barbora Hlavsová
Host do domu
Muži nestárnou
Městečko na dlani
Okouzlená
Přijdu hned
Ryba na suchu
Velká přehrada
Zlaté dno
1941 Gabriela
Hotel Modrá hvězda
Modrý závoj
Nebe a dudy
Pantáta Bezoušek
Provdám svou ženu
Roztomilý člověk
Rukavička
Turbina
Těžký život dobrodruha
Z českých mlýnů
1940 Dceruška k pohledání
Katakomby
Když Burian prášil
Konečně sami
Madla zpívá Evropě
Okénko do nebe
Pro kamaráda
Prosím, pane profesore!
Směry života
Vy neznáte Alberta?
Život je krásný
1939 Cesta do hlubin študákovy duše
Hvězda z poslední štace
Kdybych byl tátou
Kristián
Osmnáctiletá
Studujeme za školou
U pokladny stál...
Venoušek a Stázička
1938 Bílá vrána
Co se šeptá
Klapzubova XI.
Pán a sluha
Vandiny trampoty
Škola základ života
1937 Advokátka Věra
Bílá nemoc
Děvčátko z venkova
Harmonika
Hordubalové
Kariéra matky Lízalky
Lidé na kře
Panenství
Svět patří nám
1935 Barbora řádí
Hrdina jedné noci
Jedna z milionu
1934 Hej-rup!
U nás v Kocourkově
Z bláta do louže
1933 Řeka
1932 Před maturitou
1930 C. a k. polní maršálek
C. a k. polní maršálek (německá verze)

TV seriály

1993 Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)
Mařenka pod šibenicí (E20)
Věštba se plní (E07)
Arafon (E04)
1988 Delfín Filík (TV seriál)
1987 Panoptikum Města pražského (TV seriál)
V tom starém domě (E06)
Letní přeháňka (E04)
Pohádky z první třídy (TV seriál)
Školnická pohádka (E05)
O králi vejtahovi (E04)
O kouzelném kapesníčku (E03)
další epizody (5)
Jája a Pája (TV seriál)
Jak koupili kouzelný mlýnek (S02E06)
Jak připravovali dárek k narozeninám (S02E05)
Jak pěstovali smiřická jablíčka (S02E04)
další epizody (6)
1986 Chobotnice z II. patra (TV seriál)
Veselé Vánoce přejí Zelená a Modrý (E04)
Všechno napůl! (E03)
Blesky nad Čertovkou (E02)
další epizody (4)
Jája a Pája (TV seriál)
Jak plnili jarní přání (S01E03)
Jak jim Krkovička přenechal úhor (S01E02)
Jak zasadili prasečí ocásek (S01E01)
Bakaláři (TV seriál)
Děda Myška (S15E39)
1985 Bakaláři (TV seriál)
Primář (S14E11)
1984 Bambinot (TV seriál)
Moje srdcová sedma (TV seriál)
Rozchody (E03)
Rozhodnutí (E01)
Pohádky pro benjamínky silničního provozu (TV seriál)
Zelený panáček (E06)
Smutný autobus (E05)
Nešťastné kolo (E04)
další epizody (6)
Bakaláři (TV seriál)
Světáci (S13E26)
Vrátný (S13E08)
1983 Létající Čestmír (TV seriál)
Poslední květina (E06)
Rodina na větvi (E05)
Geniální rodina (E03)
další epizody (5)
1982 Dobrá Voda (TV seriál)
Radost (E07)
Pokora (E06)
Nástup (E01)
Dynastie Nováků (TV seriál)
Rozchod (E02)
Malý pitaval z velkého města (TV seriál)
Vedoucí partiové prodejny (E07)
Bakaláři (TV seriál)
Nevěra (S11E27)
1980 Arabela (TV seriál)
Hrdlička zasahuje (E12)
Příliš mnoho generálů (E11)
Rumburakova velká šance (E10)
další epizody (8)
Dnes v jednom domě (TV seriál)
Domov jménem Praha (E09)
Obtíže sicilské obrany (E08)
Jízdenka do Bagdádu (E04)
další epizody (5)
Luzie, der Schrecken der Straße (TV seriál)
1979 Plechová kavalérie (TV seriál)
Dožínky (E07)
Když nastaly deště (E05)
1978 Ve znamení Merkura (TV seriál)
Zákony pohybu (TV seriál)
Zasloužený úspěch (E13)
Starosti se ženami (E12)
Štafeta (E11)
další epizody (11)
Ferda Mravenec (TV seriál)
Příhody brouka Pytlíka (E04)
1977 Ferda Mravenec (TV seriál)
Ferda v mraveništi (E03)
Ferda v cizích službách (E02)
Příhody Ferdy Mravence (E01)
Pražská domovní znamení (TV seriál)
Zahrada (TV seriál)
O myších ve staniolu (E05)
Velryba - Abyrlev (E04)
1976 Pojďte s námi za mámou, tátou (TV seriál)
30 případů majora Zemana (TV seriál)
Kleště (S02E02)
Zahrada (TV seriál)
Jak ulovit tygra (E03)
Bakaláři (TV seriál)
Dlažba (S05E14)
1975 Chalupáři (TV seriál)
Chudák dědeček (E01)
30 případů majora Zemana (TV seriál)
Loď do Hamburku (S01E09)
Bestie (S01E06)
Zahrada (TV seriál)
O té velké mlze (E02)
Pan Tau (TV seriál)
Pan Tau odchází (S03E13)
Pan Tau a zlatý kufr (S03E12)
Pan Tau a Aladinova lampa (S03E11)
další epizody (12)
1974 Uzlík a Mazlík (TV seriál)
1973 Pohádky ze šípkového keře (TV seriál)
Boříkovy lapálie (TV seriál)
Rajská jablíčka (E02)
Pojďte pane, budeme si hrát (TV seriál)
Nazdar, kedlubny! (S02E05)
1972 Pojďte pane, budeme si hrát (TV seriál)
A neříkej mi Vašíku (S02E04)
1971 Pan Tau (TV seriál)
Pan Tau přichází (S01E01)
Pojďte pane, budeme si hrát (TV seriál)
O pardálu, který voněl (S02E03)
Psí kusy (S02E02)
1970 Alexandr Dumas starší (TV seriál)
Dobytí Paříže (E01)
Fantom operety (TV seriál)
Konec Fantoma (E05)
Fantom v nebezpečí (E04)
Fantom dělá zmatky (E03)
další epizody (5)
Já a můj pes (TV seriál)
Pojďte pane, budeme si hrát (TV seriál)
Co to bouchlo? (S02E01)
1969 Dobrodružství veverky Zrzečky (TV seriál)
O klukovi z plakátu (TV seriál)
Hříšní lidé města pražského (TV seriál)
Hra (E11)
Kaprova smrt (E10)
Turecké náušnice (E09)
další epizody (5)
1968 Dreyfusova aféra (TV seriál)
Hup a Hop (TV seriál)
Hříšní lidé města pražského (TV seriál)
Černé rukavice (E05)
Lady Macbeth z Vinohrad (E03)
Malý a velký vrah (E02)
další epizody (4)
Klapzubova jedenáctka (TV seriál)
České pohádky (TV seriál)
Kdo snědl holoubátka? (E03)
1967 Pinocchiova dobrodružství (TV seriál)
Soudničky (TV seriál)
1966 Broučci (TV seriál)
Broučkova svatba (E08)
Broučkovy námluvy (E07)
Seznámení s Verunkou (E06)
další epizody (8)

Dokumentární

2015 Tajemství Františka Filipovského (TV film) - a.z.
2006 Příběhy slavných (TV seriál)
Velký mistr malých rolí (S07E01)
1989 Předčasný portrét
1982 Dorozumívání zvířat (TV seriál)
1981 Vášeň kinooperatéra:aneb Bašusovo kinotechnické muzeum - vyp.
1980 Jak se dělá smích
1979 Portrét náměstí - vyp.
1978 Magistři smíchu
1977 Bijásek
1973 Její první film (TV film)
1970 Muž, který rozdával smích
1969 Herecký kníže z Kampy (TV film)
1968 Odnes’ to všechno čas? (TV film) - a.z.
1964 Automobilisté! Automobilisté?
Humor je vážná věc (TV film) - a.z.
Romeo a Julie 63
1963 Historie jedné inscenace I.díl:Hovory s Romeem a Julií (TV film)
1962 Medailonograf Františka Filipovského
1958 Vlasta Burian
1953 To bude pochoutka - vyp.
Večery s Jindřichem Plachtou
1947 Daňová morálka
1941 II. Filmové žně

Divadelní záznam

1986 Hamlet (divadelní záznam)
1966 Poprask na laguně (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2013 Umění dabingu (TV pořad)
1997 Úsměvy (TV pořad)
1995 Úsměvy českého filmu (TV pořad)
Šoubyznys (TV pořad)
1988 Veselé příhody z natáčení (TV pořad)
Z pěti přání (TV pořad)
1985 Elixír věčného mládí (TV pořad)
1984 ABECEDA (TV pořad)
Zpívánky (TV pořad)
1983 A jedeme dál (TV pořad)
Den otevřených dveří aneb Čí jsou hory? Kavčí! (TV pořad)
Sněhy loňské a starší (TV pořad)
1982 Zkuste to s námi (TV pořad)
1981 Co bylo i nebylo v silvestrovském bálu (TV pořad)
Divadlo bez opony (TV pořad)
Divadélko pod věží (TV pořad)
Jak byste se zachovali (TV pořad)
To by nikdo nečekal (TV pořad)
Čemu se směji: Ljuba Hermanová (TV pořad)
Šest ran do klobouku (TV pořad)
1980 Hle Praha, pane Pařížane (TV pořad)
Kino a já (TV pořad)
Křeslo pro hosta (TV pořad)
Než se zvedne opona (TV pořad)
1979 Haló, tady Orchestr a balet ČST (TV pořad)
Ring volný (TV pořad)
1978 Praha plná písniček (TV pořad)
1977 Dostaveníčko s pražskými strašidly (TV pořad)
Silvestr na přání aneb Čí jsou hory Kavčí (TV pořad)
1976 Dostaveníčko u Orloje (TV pořad)
Písničky z obrazovky (TV pořad)
1975 Kaleidoskop dobré pohody (TV pořad)
1974 Enyky Benyky (TV pořad)
Ráčte vstúpiť (TV pořad)
1971 Vtipnejší vyhráva (TV pořad)
1970 52 komiků (TV pořad)
Dobrý večer s Waldemarem (TV pořad)
Herecké Vánoce (TV pořad)
Kabaret u Zvonečku (TV pořad)
1966 Bejvávalo (TV pořad)
1963 Babiččina krabička (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(247)