Pocta lásce (festivalový název)

• Indie

Salaam - E - Ishq

Romantický

Indie, 2007, 216 min (Director's cut: 223 min)

Pocta lásce je v podstatě ukázkovým Bollywoodským filmem. Strukturu čerpá z Lásky nebeské a celkově je dokonale poučen z minulosti i současnosti západního filmu a to vše jenom proto, aby mohl kouzlit zcela originálně a po svém. Mám radost z toho, že se mi už propojují některé tváře s jinými filmy, například Salman Khan se Saawariyou, Priyanka Chopra s Krrishem, Anil Kapoor se Slumdog Millionairem, Ayesha Takia se Socha Na Tha, John Abraham s Water, Vidya Balana s Eklavyem a Govinda s Partnerem. A objevila jsem si sama několik referencí, které nemám vyčtené, ale o to víc jsem se smála, například starší lidi tančící na Dhoom Machale :)) A pomalu zapomínám na otřesnou projekci v březnovém a květnovém Oku, kam přišly místo lidí jen zábavy chtivé partičky a jako bonus na závěr se seklo DVD (podruhé se toto již řešilo, ale dokonale nevyřešilo, no a potřetí překážely anglické titulky, ale přestávka byla kratší). Takže zpět do přítmí vlastního obýváku a užít si dodatečně celý tento výjimečný milostný propletenec včetně všech nádherných hudebních výstupů. Vynikající byl zejména titulní, Saiyaan Re a Tenu Leke. Busby Berkeley by měl radost. #bollywoodvoku(25.3.2010)

Přesně jak si přečtete v každém druhém komentáři, Láska nebeská v hindoangličtině a bollywoodském balení. Ovšem s ještě údernějším romanticko kýčovitým patosem (ten humor tu trošku chybí). Bude-li tohle něčí první setkání s bollywodem, tak ho to patrně zabije. Už pro tu stopáž. Na druhou stranu je třeba říci, že zcela v bollywoodské tradici to jeho smysl pro správný kýč povyšuje na ryze koukatelnou úroveň s několika zajímavými a (proč to zapírat) silnými scénami. Když muž úpěnlivě prosí svého otce, aby nenáviděl jeho ženu, řvala mi i guma od trenek. A já stále nechápu, že romantické taje bollywoodu dosud neodhalily jisté naše televizní stanice.(7.9.2015)

Můj první Bollywood, takže jsem ani netušil, na co vlastně jdu. Předpokládal jsem, že mě čekají čtyři hodiny barev, romantiky, úkladů lásky, květin, tanečků a na konci se všichni šťastně vezmou. Nakonec to sice bylo přesně tak - ale o dvě třídy výš, než jsem čekal. Zpočátku jsem se smál naivitě a - možná - nechtěnému humoru, s přibývajícím časem jsem stále víc prožíval všech šest příběhů a, ano, nechal se i dojmout. Je třeba trochu přimhouřit oči nad logikou děje, ale to je snad jediná úlitba, vyvážená sladkým koncem. Jo, za lásku holt stojí bojovat :-)(25.3.2010)

Koniec je veľmi pekný a kauzalita vzťahov a línií je v ňom pekne dovŕšená. Aj ten pretlak emócií zvláda Advani urežírovať bez väčšieho pátosu, za čo som mu vďačný. To, že niektoré línie sú bohužiaľ slabšie ako iné sa asi pri takomto druhu filmov stáva. Nekonzistentnosť nie je pritom docielená neschopnosťou vytvoriť zaujímavé postavy, ale skôr tým, ako hlboko do ich života tvorca nazrie. Línia ženáča čo chce len vidieť svoju ženu nahú je tu zobrazená všehovšudy asi len 5 minút, pričom mala v sebe veľa náznakov grotesky. A tá tragická línia mi zase prišla priveľmi srdcervúca. Veľmi ale potešila línia Priyanky Chopry ako herečky.... ach tá Priyanka... a potom taxikára Govindu, ktorý svojej vyvolenej nerozumie ani slovo. Zvyšné dve neurazia ani nenadchnú a každá z nich má svoje pekné momenty. Film určite nie je dokonalý , ale pri svojej 3 a pol hodinovej dĺžke nenudí. Pritom má na indický slaďák pekné finále a krásny ústredný hudobný motív.(6.9.2015)

Hodne dlhý film, prvý krát som ho odspala, ale na druhý krát som sa pripravila a zvládla som ho. Nakoniec sa z toho vykľul skvelý film a po jeho skončení mi bolo vlastne ľúto že už skončil. Musím sa priznať, že Salman ma v tomto filme doslova očaril jeho postava bola vtipná, elegantná, ani náznak trápneho humoru (ktorý neznášam), proste bol za gentlemana, čo si myslím, že mu sedí najviac a nemyslím tým čo má oblečené alebo koho predstavuje, ale skôr osobnostné črty postavy a pri ňom zaujala nakoniec aj Pryianka so svojou zbytočne našpúlenou pusou. Aj John Abraham sa mi tu celkom páčil aj keď tie slzičky som mu nie celkom a vždy verila, ale snažil sa, jeho postava nešťastného muža na ktorého zabudla milovaná manželka mala silný potenciál, ktorý by vydal aj na samostatný film a rovnako aj Salmanov príbeh. Škoda len, že málo miesta venovali nešťastnému páru, ktorému sa nedarilo spečatiť manželstvo svadobnou nocou, z tohto by sa dala vytrieskať celkom slušná komédia. Hudba bola pekná, kopec sárií a tancov.(17.4.2017)