Hľadači utajených svetov (TV film)

The Secret World's Seekers

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2010, 32 min

Martin Merc

Dagmar Malinovská

Maroš Špagi

Zvuk:

Martin Merc

Ďalší z nezabudnuteľných seriálov o Slovenských krásach. Síce ma neuchvátil ako Hľadači tieňa alebo Zajatci podzemia, ale keď sa pozerám na tých ľudí a počúvam ako vnímajú svet, nedá mi sa usmiať nad tým ako sa dá prežiť pekný život, kde sú títo ľudia konfrontovaný s krásami aké ja možno nikdy neuvidím. Krásne zakončenie série o krásach našej krajiny.(30.6.2014)

Speleológia je veľmi zvláštny koníček. Vo voľnom čase sa hrabať a plaziť v bahne, zime a po centimetroch odhaľovať milióny rokov skryté zákutia. Ale bez nich by sme tú nádheru nikdy neuvideli a nemohli sa tam prejsť pohodlne po schodoch, s osvetlením a s výkladom sprievodcu. Vo filme sa tomu všetkému príkoriu musel prispôsobiť aj kameraman a patrí mu môj obdiv. –––– Občas treba vydýchnuť, zmenšiť objem pľúc. Stiahni brucho, nedýchaj a zmestíš sa.(13.7.2016)

• Marek1991

Pre mňa to je len pár výpovedí ľudí, ktorí venujú svoj život objavovaniu jaskynných priestorov, no opäť nič komplexné. Je to zaujímavé čo robia, práca v prírode má svoje čaro, no nedozvedel som sa nič, z čoho by som bol takpovediac paf. Nejaký extra iný štýl to nemalo, či kamerové zábery, ktoré by pôsobili umelecky a človek sa pritom cítil priam ako jaskynný tvor, také suché, bežné, aj keď fajn.(4.1.2014)

V Jaskyni mŕtvych netopierov som bol dvakrát a z toho raz tam strávil nezabudnuteľnú noc. To kúzlo sa nedá nejako stručne popísať. Dá sa napísať to isté čo k filmu: v jaskyniach je božský kľud, stála teplota, ticho prerušované len kvapkaním (niekedy aj hukotom) vody a zväčša aj skvelá, vnútornému prostrediu človeka prospešná klíma. Momenty prechodu medzi síce krásnym, ale predsa len temným, mokrým a blatistým svetom dole a svetom svetla hore sú nezabudnuteľné. Živočíchy prežívajúce vo večnej tme sú fascinujúce, rovnako aj pozostatky tvorov obývajúcich tieto priestory kedysi v dávnych časoch. Vďaka Pavlovi Barabášovi sa udržuje aj v širšej verejnosti povedomie o jaskynných krásach Slovenska (zdokumentovaných je vyše šesť tisíc jaskýň na území Slovenska).(17.4.2014)

,, Slovensko je...mimoriadna krajina!" Mimoriadna nie len na povrchu, ale aj v hĺbke pod povrchom. Objavovanie jaskýň pre jaskyniarov musí byť životný klenot a hocikto by sa nemohol špárať v úzkych chodbičkách...to by som ja nemohol a dokonca v určitých záberoch mi prišlo ťažšie na žalúdok. Obdivujem Vás, ale viac jaskynnú krásu!(4.5.2011)