Imilla (TV film)

Československo, 1984

Milena Mathausová

Komentáře uživatelů k TV filmu (1)

Imilla patří do kategorie televizních inscenací, které čerpaly z politických událostí za našimi hranicemi. Hrdinkou je příslušnice levicové guerilové bojůvky v jihoamerické zemi, která se při pronásledování jejich partyzánského oddílu vládními vojáky pokusí najít azyl v domě svých rodičů. Pochází totiž z bohaté rodiny, která je jinak oporou diktatury. Ke vší smůle se ale v rodinném sídle právě koná večírek, kde se schází politická elita provincie a předáků chunty. Žena je donucena zahrát roli luxusní prostitutky. Pokusí se pomoci svým druhům a schyluje se k velkému dramatu. Hra je zajímavá jednak svou lokací do exotického prostředí Latinské Ameriky, jednak i předvedenými hereckými výkony. Cupák si zahrál zápornou roli představitele diktatury, v hlavní roli se objevila Jana Šulcová. Hra byla odvysílaná dvakrát v 2. polovině 80. let, od listopadu 1989 se, pokud vím, nereprízovala. A je to škoda, protože je nesrovnatelně lepší než ten seriálový normalizační šunt, který nám stereotypně předkládají komerční televize. Česká televize se ke svému televiznímu archívu chová macešsky. Celkový dojem s ohledem na televizní charakter: 60 %.(22.7.2009)