poster

Čistilišče (TV film)

 • Rusko

  Чистилищe

 • Rusko

  Chistilishche

 • USA

  Purgatory

Válečný

Rusko, 1998, 120 min

 • laik_60
  ***

  dvojhodinové plamene prestrelky strieľačky tečúca krv na zemi na stenách na tankoch, miestami mi to pripomínalo propagandu ruského vojaka, ktorý sa nikdy nevzdá a bojuje aj obviazaný s s nohami v dlahách len aby zničil nepriateľa, ktorý naopak iné nerobí len strieľa, reže gule a hlavy. Nesúhlasím s názorom v oficiálnom obsahu, že ide od takmer "dokumentaristicky vykreslený boj" . Všetko je natočené na efekt, ešte aj reťaze tanku posypané dolámanými - odtrhnutými nohami mŕtvych vojakov a ich črevami. Pre normálnych milovníkov vojnových filmov to neodporúčam, kto che pozerať "sado-maso", nech sa kukne.(17.12.2018)

 • Ten Druhy
  *****

  Konečne vojnový film, v ktorom zhruba 90 % stopáže zaberajú nefalšované bojové akcie. Naozaj ide o celkom autenticky vyznievajúcu a nezakrývanú brutalitu, vlastne až na jednu scénu, keď moslimovia nožom odrežú ruskému vojakovi hlavu a jeho bezhlavé telo sa ešte hýbe (pochybujem, že je čosi také vôbec možné). Príbeh je len minimálny, avšak dokumentárne zachytáva bitku o nemocnicu, z ktorej je najskôr ruská armáda vytlačená, no napokon sa jej opäť zmocní. Na strane čečenských alláhovcov bojujú i medzinárodní dobrovoľníci: černosi, arabi, ba aj dve mladé litovské biatlonistky, dnes už rôznymi legendami opradené, blonďavé ostreľovačky, známe ako White Tights (Белые колготки/bílé kalhotky).(29.4.2015)

 • Big Bear
  ***

  Vlitel Čečenců ruskému zajatému tankistovi: ,,Přišel jsem ti říct, poručíku, v čem se my dva odlišujem. Ty jsi přišel ke mě domu, tohle je muj domov. Já se tady rvu... za tohle nebe, za tuhle zemi, za kamínek, za travičku. A za co ty se tady rveš, poručíku?'' ------- мясо. To je to první co vás napadne. Něvzorov diváka hned v první minutě filmu hodí do nehorázné bitevní vřavy v čečenském Grozném. Rozsekané ruské jednotky mají za úkol dobýt nemocniční komplex, ale většina přeživších je ráda, že je ráda. Veletelé tam mají čerstvě odvedené mlíčňáky, kteří tváří v tvář Čečencům a žoldákům nemají šanci v boji obstát. Do oblasti se sice podaří dostat pár mužů od SPECNAZU, tím ale posily končí. Rusové jsou obklíčení a čekají kdy si pro ně Čečencim přijdou. Ti jim vysílačkou sdělují co vše jim uřeží, jak je budou nejpve mučit a čas od času po RPG pošlou na Rusy držené pozice RPG se zavěšenou uřízlou hlavou nějakého chyceného ruského nebožáka... SPECNAZ se spolu s posledním funkčním tankem rozhodně k protiútoku...Dál nebudu spoilerovat. Za prvé klobou dolů před kulisami. To rozsekané město, ty zrezlé vraky BRDM, Zilů, UAZů, T80...a mezitím všude mrtví. Prostě paráda. Opravdové válečné bahno u kterého srdce milovníka tohot žánru zaplesá. Bojových scén je filmu dosti, ale nad některými zůstává rozum stát. Už jen ten průjezd náklaďáku ve kterém seděla jednotka Specnaz pod přímou palbou... pak ten tank ověšený Specnazem na věži při dobývání traktu nemocnice a nakonec samotné družstvo s bazukami, koukající jak tank decimuje budovu bez jediného výstřelu vyčkávající poctivě těch 5 minut...A také ta rychlopalba T80.. dělo tanku není protiletecký bofors...aby rána střídala ránu .-). Ruský závěr byl tak ruský, jak jen mohl být. Tohle vše u mně ubralo dost na hodnocení. Rusové umí, umí navodit atmosféru a i pyrotechnické efekty mají na úrovni. Chtělo by to ale lepší scénář a hudbu, ten synťák mi lez na nervy. Na druhou stranu tohle byl jen TV film a na tyto poměry to bylo více než slušné. Nejhorší je, že oni se tam takhle opravdu několikrát rvali o jeden rozsekanej barák v rozsekané zemi... Film je fakt drsnej jako byla válka tam, takže je to fakt jen pro otrlé staré kozáky. Dávám 3 zelená čečenská cigára. * * *(24.12.2014)

 • Fr
  ****

  Rusové jako by se předháněli ukázat světu jestli bylo hůř v Afghánu nebo Čečně. Groznyj, hektolitry krve, miliony výstřelů a nábojnic a celkem dost sadistický scény. Takovejhle krvák jsem už dlouho neviděl, ale jelikož mám válečný filmy rád, byl jsem spokojenej (a to i přesto, že jsem film viděl jen v ruštině). Poslání v tomhle ,,mase" hledat netřeba. Každýmu je po chvilce (někomu už předem) jasný, že by bojovat do Čečenska normální člověk nešel za žádný prachy ! Ano, takhle to tam mohlo a asi i vypadalo. Na některé scény dlouho nezapomenu. P.S.: oficiální trailer jsem nikde nenašel, ale třeba na youtube je celkem dost materiálů, které vám věrohodně ukážou, oč zde vlastně jde.(3.7.2007)

 • kenkaku
  *****

  O filmu se traduje, že je v Rusku zakázaný. Po shlédnutí tak nějak asi tuším proč. Film je brutální a naturalistický. Něvzorov šel na efekt i ve zbytečných detailech (vnitřnosti na pásech tanku, "zábava" čečenských ostřelovaček, atd.) a je evidentní že je točen z pohledu Rusů (Rus = hrdina, Čečenec = padouch nejhrubšího zrna). Netvrdím že to tak není (nejsem znalec Rusko-Čečenského konfliktu), ale vypadá to přinejmenším okatě. Těch pět hvězd nedávám za herecké výkony nebo scénář, ale především za odvahu takhle natvrdo se vším co je ve filmu zobrazeno vyjít na světlo.(11.7.2012)

 • - Natáčalo sa najmä v Petrohrade na ulici Lagoda a tiež v meste Sestroretsk a jeho miestnej zničenej nemocnici. (argus123)

 • - Spoiler: Ve scéně, kdy skupina čečenských povstalců obklíčí a následně střílí na ruský tank T-72, střílí na něj z "pancéřovek" RPG-75, přičemž z některých vystřelí až 4x, což není možné, protože RPG-75 je jednoranná a už se nedá znovu nabít. (bejkovec)

 • - V komparze účinkovali vojaci, ktorí si skutočne prešli bojmi v Čečensku. (argus123)