Čistilišče (TV film)

Chistilishche

Purgatory

Válečný

Rusko, 1998, 120 min

Vlitel Čečenců ruskému zajatému tankistovi: ,,Přišel jsem ti říct, poručíku, v čem se my dva odlišujem. Ty jsi přišel ke mě domu, tohle je muj domov. Já se tady rvu... za tohle nebe, za tuhle zemi, za kamínek, za travičku. A za co ty se tady rveš, poručíku?'' ------- мясо. To je to první co vás napadne. Něvzorov diváka hned v první minutě filmu hodí do nehorázné bitevní vřavy v čečenském Grozném. Rozsekané ruské jednotky mají za úkol dobýt nemocniční komplex, ale většina přeživších je ráda, že je ráda. Veletelé tam mají čerstvě odvedené mlíčňáky, kteří tváří v tvář Čečencům a žoldákům nemají šanci v boji obstát. Do oblasti se sice podaří dostat pár mužů od SPECNAZU, tím ale posily končí. Rusové jsou obklíčení a čekají kdy si pro ně Čečencim přijdou. Ti jim vysílačkou sdělují co vše jim uřeží, jak je budou nejpve mučit a čas od času po RPG pošlou na Rusy držené pozice RPG se zavěšenou uřízlou hlavou nějakého chyceného ruského nebožáka... SPECNAZ se spolu s posledním funkčním tankem rozhodně k protiútoku...Dál nebudu spoilerovat. Za prvé klobou dolů před kulisami. To rozsekané město, ty zrezlé vraky BRDM, Zilů, UAZů, T80...a mezitím všude mrtví. Prostě paráda. Opravdové válečné bahno u kterého srdce milovníka tohot žánru zaplesá. Bojových scén je filmu dosti, ale nad některými zůstává rozum stát. Už jen ten průjezd náklaďáku ve kterém seděla jednotka Specnaz pod přímou palbou... pak ten tank ověšený Specnazem na věži při dobývání traktu nemocnice a nakonec samotné družstvo s bazukami, koukající jak tank decimuje budovu bez jediného výstřelu vyčkávající poctivě těch 5 minut...A také ta rychlopalba T80.. dělo tanku není protiletecký bofors...aby rána střídala ránu .-). Ruský závěr byl tak ruský, jak jen mohl být. Tohle vše u mně ubralo dost na hodnocení. Rusové umí, umí navodit atmosféru a i pyrotechnické efekty mají na úrovni. Chtělo by to ale lepší scénář a hudbu, ten synťák mi lez na nervy. Na druhou stranu tohle byl jen TV film a na tyto poměry to bylo více než slušné. Nejhorší je, že oni se tam takhle opravdu několikrát rvali o jeden rozsekanej barák v rozsekané zemi... Film je fakt drsnej jako byla válka tam, takže je to fakt jen pro otrlé staré kozáky. Dávám 3 zelená čečenská cigára. * * *(24.12.2014)

Konečne vojnový film, v ktorom zhruba 90 % stopáže zaberajú nefalšované bojové akcie. Naozaj ide o celkom autenticky vyznievajúcu a nezakrývanú brutalitu, vlastne až na jednu scénu, keď moslimovia nožom odrežú ruskému vojakovi hlavu a jeho bezhlavé telo sa ešte hýbe (pochybujem, že je čosi také vôbec možné). Príbeh je len minimálny, avšak dokumentárne zachytáva bitku o nemocnicu, z ktorej je najskôr ruská armáda vytlačená, no napokon sa jej opäť zmocní. Na strane čečenských alláhovcov bojujú i medzinárodní dobrovoľníci: černosi, arabi, ba aj dve mladé litovské biatlonistky, dnes už rôznymi legendami opradené, blonďavé ostreľovačky, známe ako White Tights (Белые колготки/bílé kalhotky).(29.4.2015)

O filmu se traduje, že je v Rusku zakázaný. Po shlédnutí tak nějak asi tuším proč. Film je brutální a naturalistický. Něvzorov šel na efekt i ve zbytečných detailech (vnitřnosti na pásech tanku, "zábava" čečenských ostřelovaček, atd.) a je evidentní že je točen z pohledu Rusů (Rus = hrdina, Čečenec = padouch nejhrubšího zrna). Netvrdím že to tak není (nejsem znalec Rusko-Čečenského konfliktu), ale vypadá to přinejmenším okatě. Těch pět hvězd nedávám za herecké výkony nebo scénář, ale především za odvahu takhle natvrdo se vším co je ve filmu zobrazeno vyjít na světlo.(11.7.2012)

Myslím si, že jsem viděla docela slušnou řádku válečných filmů, ale nikdy jsem se nesetkala s něčím takovým, jako je Čistiliščě. Ani nevím jestli se dá říct, že jsem ho viděla nebo ne. Je v něm tolik šílenosti, hrůzy, nepopsatelných scén, které jsem nemohla ustát, že jsem musela často použít posuv a to se mně dlouho nestalo. Myslím, že toho bylo na normálního diváka až moc i když musím připustit, že taková zvěrstva se zřejmě děla. Chvílemi jsem si pohrávala s myšlenkou, že nacisti byli mírumilovní beránci a nebo, že všechny horory (které jsem neviděla) jsou pohádkou pro malé děti. Kdyby všechno to, kde mně bylo mdlo, vystříhali, tak zbyde maximálně půlhodina. Stopáž je skutečně příliš dlouhá. Absolutně nevím jak mám hodnotit takové válečné drama, které ani nikomu nedoporučím. Vůbec se nedivím, že tisíce lidí z Čečenska uprchla. Ona to nebyla jediná bitva, takže je naprosto chápu. Ale co nechápu, čeho všeho je člověk schopen. A také jsem chvílemi nevěděla kdo je kdo. Zůstávám na trojce, ale berte to s reservou, fakt nevím...…..(5.12.2018)

Rusové jako by se předháněli ukázat světu jestli bylo hůř v Afghánu nebo Čečně. Groznyj, hektolitry krve, miliony výstřelů a nábojnic a celkem dost sadistický scény. Takovejhle krvák jsem už dlouho neviděl, ale jelikož mám válečný filmy rád, byl jsem spokojenej (a to i přesto, že jsem film viděl jen v ruštině). Poslání v tomhle ,,mase" hledat netřeba. Každýmu je po chvilce (někomu už předem) jasný, že by bojovat do Čečenska normální člověk nešel za žádný prachy ! Ano, takhle to tam mohlo a asi i vypadalo. Na některé scény dlouho nezapomenu. P.S.: oficiální trailer jsem nikde nenašel, ale třeba na youtube je celkem dost materiálů, které vám věrohodně ukážou, oč zde vlastně jde.(3.7.2007)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy skupina čečenských povstalců obklíčí a následně střílí na ruský tank T-72, střílí na něj z "pancéřovek" RPG-75, přičemž z některých vystřelí až 4x, což není možné, protože RPG-75 je jednoranná a už se nedá znovu nabít. (bejkovec)