Reklama

Reklama

Co člověk dokáže přežít

(seriál)
  • Česko Speciální výpravy mistra v přežití: Stroudovy legendy (více)

Obsahy(1)

Les Stroud stráví celých sedm dní po různých místech na Zemi. Sám si vše natáčí, nemá žádné vybavení ani žádný doprovod. Předvádí velmi zajímavé způsoby, jak o samotě přežít v přírodě. (CliffLee)

Recenze (10)

BMAJTZ 

všechny recenze uživatele

Porovnávat Survivormana alias Les Strouda a Man vs. Wild alias Beara Gryllse není podle mě úplně fér. Jeden fakt je, že Les má pro mě osobně větší výpovědní hodnotu, protože tak jak se chová v přírodě on, bych se choval asi taky. Oproti tomu Bear je vycvičený voják a tudíž přesně ví co má dělat a máloco ho zaskočí. Man vs. Wild ukazuje hlavně jak zachránit sám sebe bez toho aniž by člověk věřil, že pro něj někdo příjde. Bearovy metody jsou poměrně neortodoxní a šílenosti co provádí on bych rozhodně dělat asi nemohl. Zpět ale k Lesu Stroudovi, který je rozhodně velice zajímavá osoba. Musím uznat, že to co prožívá on je realistický pohled na ztrátu nebo ztroskotání někde v nepřístupné přírodě. I v tomhle pořadu je, ale třeba brát všechno s rezervou a pokud by byl člověk jenom trošku rozumný a v životě zvídavý vedl by si v mnohém velice stejně. To co podle mě dělá Survivormana opravdu složitou záležitostí pro jednoho člověka je ta hromada filmovacího zařízení, která obsahuje hromadu baterií filmových pásek, minimálně dvě amery stativy a kdo ví co ještě. Je velice zajímavé sledovat Lese jak se snaží všechno nafilmovat tak aby to bylo i poutavé pro oko. Třeba postaví kameru a potom filmuje jak přechází zamrzlé jezero, když si člověk uvědomí, že se potom musí zpět vrátit pro tu kameru a znovu přejít ono jezero je to neuvěřitelný výkon. Druhá věc co je třeba vyzdvihnout, že nebezpečí je tu opravdu reálné. Les je v přírodě opravdu sám a přesto, že nejspíš pro přivolání pomoci má nějakou malou vysílačku, tak v divoké přírodě se během chvíle může stát něco co ho připraví o život během několika minut. Jak už zde někdo podotknul, tak další z velkých plusů této show je poměrně reálné ztroskotání a narozdíl od Beara Gryllse je Survivorman do začátku vybavet věcí se kterýma by se do oné situace dostal, a to ať již jde o vrak motociklu, spadlé letadlo, nebo záchranný člun. Tenhle pořad má určitě co říci a jako manuál pro přežití v přírodě je poměrně věrně zpracován a přináší i zajímavé informace, pro mě osobně v naprosto realistickém pohledu. Rozhodně bych neshazoval Man vs. Wild jenom proto, že je pojatý jinak a úroveň nebezpečí je vyloženě diskutabilní. ()

Vanshua 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně mnohem zajímavejší pořad o přežití než Man vs. Wild, kde jde hlavně o napětí a situace, které ho přinášejí jsou vyhledávány, podkreslovány náladotvornou hudbou a v poslední sérii mi přijde, že snad i spouštěny a schválně vyhrocovány. Myslím si, že naučnej prvek už jde doopravdy hodně stranou a Man vs. Wild je jen dobrodružnej pořad zasazenej do atraktivních lokací, tomu by odpovídaly i upoutávky na poslední sérii, které běžely nedávo na Discovery... Taky mě fascinuje, jak se zde pořád trvá na omezeném základním vybavení jako je nůž, křesadlo a čutora, když v pořadu prostě nejde o souvislé přežití a využívání toho, co je k dispozici, ale podle mě o divácky atraktivní pobyt v nejrůznějších lokacích. Survivorman je trochu jinde. Pravidla jsou daná a cizí pomoc vždy otevřeně přiznaná, pokud k ní dojde. To, že Les všechno sám točí, také znamená, že se nepouští do žádných opičáren jako Bear a pořad je o to naučnější. Nelpí se na omezeném základním vybavení, na tom jsou ostatně postaveny i výchozí situace pro jednotlivé epizody, a nedostavuje se tak pocit, že jsou si epizody až příliš podobně s opakujícími se typy jednotlivých prostředí. Tohle pojetí mi jednoduše přijde mnohem lepší. Taky si myslím, že o lecčems hodně vypovídá, že oficiální díl ze zákulisí natáčení přišel u Survivormana ihned po první i druhé sérii a u Man vs. Wild až na konci té poslední. ()

Reklama

JARDAHONDA 

všechny recenze uživatele

Les Stroud je extrémista a dobrodruh v jedné osobě. Obdivuji lidi, kteří jsou schopni přežít v přírodě jen s opravdu málem, postarat se o sebe v extrémních podmínkách a navíc vše v reálu.. Kdyby se jednou tento systém zhroutil " tím nechci být válečný štváč " , tak Les Stroud bude patřit mezi první, kteří budou v naprostém klidu a s čistou hlavou začne kdekoliv jinde. Smekám klobouk a hodnotím = 100% ()

longercz 

všechny recenze uživatele

S každou řadou lepší. Navíc je Les Stroud sympatický člověk, a když dělá něco, co by možná u někoho jiného vypadalo lacině nebo nuceně, u něj to působí opravdově. Navíc pokud je opravdu všude SÁM, tak je to jednoduše bomba a je to borec. Já bych se z toho pos*al a věřte mi, že vy taky. Jenom aby bylo jasno, ostatní pořady o přežití (Bear gryls, Dual Survival...), jsou doslova skupinová záležitost, kde jsou hlavní aktéři obklopení velkým štábem, proto si tu "samotu" tolik cením a pro mě nedokonalost záběrů tím způsobená nepůsobí jako mínus, ale jako plus. ()

bloodvomit 

všechny recenze uživatele

Absolutní špička! Les Stroud - filmař, hudebník a specialista na přežití ukazuje dokumentárním způsobem jak je možné přežít v divočině všech možných druhů a teplotních pásem (Aljaška, džungle, pouště). Každá epizoda je formována jako realistická situace, která může z nenadání nastat a Les ukazuje a vysvětluje jak postupovat, aby člověk přežil a dostal se do civilizace. Každá epizoda je dlouhá jeden týden a přináší hroznou spoustu zajímavých a užitečných informací. Les je navíc v divočině sám a tahá cca 25kg kamerového vybavení a tvrdí, že samotné filmování - záznam z přežívání zabírá cca 60% času (lze si tak trochu představit jak moc musí přežívání fakt, že ho musí ještě natáčet z různých úhlů a několika kamerami komplikovat). Maximální hodnocení, rozhodně! ()

Galerie (38)

Zajímavosti (5)

  • Okrem fyzických problémov, ktoré predstavuje každá situácia prežitia, Les Stroud čelí psychologickým účinkom izolácie, fyzických zranení a vyčerpania. Počas celej epizódy sa rozpráva s kamerou, komentuje svoj fyzický a psychický stav, poskytuje tipy na prežitie a robí vtipy. Často tiež demontuje nájdené zariadenia (napr. bicykel, snežné skútre, lietadlá) a zaraďuje ich do iného praktického využitia. (Scraffy)
  • Podľa internetovej stránky programu, bola každá lokalita vyhľadávaná a plánovaná hlavným predstaviteľom Lesom Stroudom a jeho tímom, ktorí sa poradili s odborníkmi na prežitie a domorodcami z každej oblasti. (Scraffy)
  • Z bezpečnostných dôvodov Les Stroud nesie núdzový satelitný telefón a zvyčajne má denný rádiový kontakt s podpornou posádkou, ktorá je vždy v záchrannej oblasti. Stroud však uviedol, že jeho tiesňový telefón niekoľkokrát nefungoval, takže bol úplne sám. (Scraffy)

Reklama

Reklama