poster

Ano, Masaryk 1.-3.

Dokumentární / Životopisný

Česko, 1997, 3x60 min

Režie:

Zdeněk Tyc

Scénář:

Zdeněk Mahler
 • majky19
  ****

  Ačkoliv jsem viděl zatím jeden díl této trilogie, musím konstatovat, že mě tato série velice zaujala a že se jedná o velmi zdařilý projekt, který mapuje obdivuhodnou cestu jednoho z našich nejvýznamnějších Čechů. V první části sledujeme Masarykovu životní dráhu od jeho narození, přes studia až po období tzv. hilsneriády. Nicméně jednu výhradu k tomu přece jen mám. Přišlo mi, že se těch informací vyskytuje v jednom díle až příliš mnoho. Chvílemi to působilo docela přehuštěným dojmem a běžný divák se v tom penzu nových poznatků určitě mohl ztrácet. Já samozřejmě rozumím tomu, že tvůrci myslí. resp. snaží se zprostředkovat sebemenší detail, ale někdy to zacházení do přílišných podrobností může být spíše na škodu. Z tohoto pohledu bych radši sérii rozdělil na více dílů, třeba 6*30 min. a informace rovnoměrně rozdělil. Co se týče průvodce Zdeňka Mahlera, vůbec nepochybuji o jeho rozsáhlých znalostech historie, myslím si, že úlohy moderátora se zhostil velmi dobře, ale rovněž se mi v určitých fázích zdálo, že často opakuje stejná slova např. "jmenovitě". Jsem toho názoru, že tak vzdělaný člověk musí mít určitě bohatou slovní zásobu a čeština je tak krásný a rozmanitý jazyk, který nabízí širokou škálu možností, jak vyjádřit své myšlenky a dojmy.(14.4.2017)

 • lubospoti
  ***

  Zdeněk Mahler je velkým plusem a zároveň velkým mínusem tohoto velkorysého dokumentu. Svým zajímavým přednesem dokáže rychle vzbudit zájem, ale stejně tak rychle začne diváka nudit. Jeho kultivovaný projev je na jednu stranu pozitivní, ale na druhou stranu je "nebezpečný" v tom, že v momentě, kdy začne podávat historická fakta ne zcela podložená, to běžný divák nepozná a bere je jako 100% ověřenou pravdu a skutečnost.(15.4.2017)

 • borsalino

  Musím přiznat, že pseudoblábolení pana Mahlera jsem nezvládl a tedy jsem dokument viděl u prvního dílu asi do osmnácté minity, ale dozvěděl jsem se pouze balast. A hlavně to rozvleklé bezobsažné Mahlerovo tlachání mě ničilo. V dobré víře, že Mahler své tlachavé choutky ukojil v prvním dílu, jsem rovnou zkusil druhý a třetí. Smolík. Fakt se to blábolení nedá poslouchat, a to ani při nejlepší vůli. Z tohoto důvodu dokument nehodnotím, protože prakticky nevím, co v něm je...(7.5.2011)

 • xenopus
  *****

  Dokument plný Mahlerových interpretací (tudíž hraničící spíš s volně inspirovaným životopisem) nelze brát zcela vážně, přesto jako řekněme úvod do problematiky v zásadě komplexní - dotkne se dětství i mládí v kontextu rodící se osobnosti, dospělého života vědeckého, soukromého, společenského i politického a nakonec se zaobírá především Masarykovou rolí při zrodu a počátcích existence Československého státu. O objektivitě se lze vyjádřit s despektem (taky to tak mnozí udělali), ale těžko upřít poutavost - skoro tři hodiny mi dnes utekly, ani nevím, jak...(22.3.2016)

 • woody
  odpad!

  "TGM se narodil 7. března na svátek svatého Tomáše a stejně jako on měl vkládat své prsty do ran světa, aby ho léčil." ... Zmatený, patosem přetékající, pseudodokument, který nejenže je nepřesný, zavádějící, ale Mahler v něm mnohdy nepokrytě lže, kudy chodí a máchá svým nenechavým prstíkem. V ničem si to nezadá s bolševickou gloriolou 1. dělnického prezidenta a jiných vznosných mužů zločinných režimů ... O to horší, že je to děláno stravitelnou a výpravnou formou, takže uvedené mýty a falza o Šrámkovi, Kramářovi a samotném Masarykovi se zakoření do myšlení lidí a zase budeme, co se týče národní historie, tam, kde jsme už od vzniku 1. republiky - v prdeli. Chcete skutečně něco vědět o české historii? Sledujte Historii.cs - sice jsou to jen tři pánové v tvídových oblecích, co sedí hodinu ve studiu a mluví a mluví, na rozdíl od Mahlera však vědí o čem mluví a nemají potřebu honit si své zbytnělé ego.(5.7.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace