Ano, Masaryk 1.-3.

Dokumentární / Životopisný

Česko, 1997, 3x60 min

Zdeněk Tyc

Zdeněk Mahler

Ačkoliv jsem viděl zatím jeden díl této trilogie, musím konstatovat, že mě tato série velice zaujala a že se jedná o velmi zdařilý projekt, který mapuje obdivuhodnou cestu jednoho z našich nejvýznamnějších Čechů. V první části sledujeme Masarykovu životní dráhu od jeho narození, přes studia až po období tzv. hilsneriády. Nicméně jednu výhradu k tomu přece jen mám. Přišlo mi, že se těch informací vyskytuje v jednom díle až příliš mnoho. Chvílemi to působilo docela přehuštěným dojmem a běžný divák se v tom penzu nových poznatků určitě mohl ztrácet. Já samozřejmě rozumím tomu, že tvůrci myslí. resp. snaží se zprostředkovat sebemenší detail, ale někdy to zacházení do přílišných podrobností může být spíše na škodu. Z tohoto pohledu bych radši sérii rozdělil na více dílů, třeba 6*30 min. a informace rovnoměrně rozdělil. Co se týče průvodce Zdeňka Mahlera, vůbec nepochybuji o jeho rozsáhlých znalostech historie, myslím si, že úlohy moderátora se zhostil velmi dobře, ale rovněž se mi v určitých fázích zdálo, že často opakuje stejná slova např. "jmenovitě". Jsem toho názoru, že tak vzdělaný člověk musí mít určitě bohatou slovní zásobu a čeština je tak krásný a rozmanitý jazyk, který nabízí širokou škálu možností, jak vyjádřit své myšlenky a dojmy.(14.4.2017)

• Karlos80

„Nestal se veliký tím, že hájil nějakého Žida, nýbrž proto, že sloužil židovskému národu v rozhodující hodině.“ newyorský rabín Stephen S. Wise o T. G. Masarykovi, 1930. Objektivný, nezaujatý, ale hlavně pravdivý dokument opravdu nečekejte. Skuteční pamětníci, všichni ti obyčejní lidí, sedláci, selky, dělníci atd, už bohužel nežijí a elita plebsu dnes může nakecat co chce a plebs to sežere i s navyjákem, stejně jako s Havlem! Tehdy fungovala taky propaganda vážená, plno zásadnách věcí se tutlalo, nesmělo se o nich psát, natáčet, stejně jako dnes. Masaryk=Havel, stejný zakořeněný kult, stejná anaglogie, stejný filosofický kecy, stejný vsrab a stejný podvod tehdy i dnes a v pozadí stále stejná moc! http://www.spiknuti-proti-cirkvi-a-lidstvu.com/literatura/Studie_vyvolencovy_kryci_legendy_Masaryk.pdf. ps: woody tady doporučil Historii.cs, ten at raději nic nedoporučuje, to je totiž stejná sračka jako tohle, ne-li ještě horší.(2.5.2017)

Zdeněk Mahler je velkým plusem a zároveň velkým mínusem tohoto velkorysého dokumentu. Svým zajímavým přednesem dokáže rychle vzbudit zájem, ale stejně tak rychle začne diváka nudit. Jeho kultivovaný projev je na jednu stranu pozitivní, ale na druhou stranu je "nebezpečný" v tom, že v momentě, kdy začne podávat historická fakta ne zcela podložená, to běžný divák nepozná a bere je jako 100% ověřenou pravdu a skutečnost.(15.4.2017)

3 diely rozprávania o človeku iným človekom, čo je možno pre niektorých dosť ubíjajúce, no zároveň inšpiratívne v obsahu tých rečí, kde bolo mnoho zaujímavých faktov a je to iste ucelenejšie, než nejaká debata plná kritiky a pohľadov na neho, no zároveň niečo také môže byť iba, ak sa spomenú aj negatíva a proste všetky fakty, debata by tomu mala predchádzať a potom môže vzniknúť nejaký dokument. Zamrzel ma akurát posledný diel, kde nerozobrali jeho vzťah k Benešovi, Štefánikovi, či Slovákom. Nerozobrali tu ani hospodársku a politickú situáciu v Československu, ktorá nebola veľmi dobrá, takže sa niet čomu diviť, že si Slováci neskôr vyhlásili svoj samostatný štát. Film bol dosť nekritický, ozaj ako taký kult osobnosti, no zároveň bol v mnohom pravdivý. Ak sa chcete ozaj niečo o ňom dozvedieť, tak toto rozsiahle dielo odporúčam, napriek tomu, že ešte si treba niečo dohľadať. Umelecká stránka a scenár sú skvelé a preto som sa do toho zapozeral.(10.4.2014)

Nabušený dokument se strhujícím přednesem Zdeňka Mahlera. Místy přehnaně glorifikující pojetí, přesto se ale v základních obrysech drží všech podstatných událostí včetně války s klerikály apod. Velmi stravitelný exkurs do Masaryka, který automaticky vzbuzuje chuť zhltnout k tomu i stejnojmennou Mahlerovu knížku.(27.7.2018)