Reklama

Reklama

Milarepa

Trailer 1

Obsahy(1)

Tibet, 11. storočie. Bohatému Milovi sa narodí syn Thopaga, ale jeho šťastie trvá príliš krátko. Milo zomiera a na smrteľnej posteli zveruje svoju rodinu do opateri svojho brata. Thopaga má po dovŕšení dospelosti zdediť jeho majetok. Chamtivý strýko a teta však odmietnu Thopagovi odovzdať dedičstvo. Jeho matka žiada pomstiť pamiatku Thopagovho otca a zneuctenie rodiny. Thopaga preto odchádza k Majstrovi, aby sa naučil umeniu zaklínať a pomstil sa chamtivým príbuzným a dedinčanom. „Keď je vás mnoho, rozpútajte vojnu. Keď je vás málo, naučte sa kúzliť.“ (badygorila)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (23)

cuneus 

všechny recenze uživatele

Filmové zpracování nejznámějšího tibetského ústně předávaného příběhu o velkém tibetském básníku a jogínu Milarepovi. O to víc zajímavější je, že příběh na filmové plátno přichází přímo od Tibeťanů. Tato část zachycuje Milarepův život v mládí, kde je vybarven zejména jako vrah a posel zkázy na rodnou vesnici a své příbuzné. Dalšího pokračování, tentokráte o jeho přerodu v jogína a mystika, se dočkáme až v roce 2009. Milarepův příběh v krásné beletrii podal již zesnulý Eduard Tomáš. ()

Pirkaf 

všechny recenze uživatele

Neten Chokling hrál ve výborných filmech The Cup a Travellers & Magicians, ale filmové ztvárnění příběhu o nejslavnějším tibeťanovi měl přeci jen zřejmě dostat za úkol režisér těchto snímků, a nikoli herec. Po zmateném začátku s příliš uspěchaným střihem jsem doufal, že bude líp, ale nebylo. Celou dobu jsem měl pocit, že se tato nádherná legenda už hůř natočit nedala. Herci (mimochodem naprosto křečovití, se slzou v oku jsem vpomínal na přirozeně působící tibeťany-neherce ve filmu Himalaya) , kamera, hudební složka, i samotný příběh, vše jakoby bylo poskládáno tím nejhorším možným způsobem. Jistě, záběry na vysokohorskou krajinu jsou samy o sobě krásné, ale zde mě vůbec nedojímaly, právě naopak, jen podtrhovaly celkovou mizérii. Jediný klad tudíž nacházím v samotné předloze, v síle celého příběhu (i když i z tohoto hlediska lze to lepší očekávat až ve druhém díle, zde se ještě neprozřívá, zde se pouze čaruje), za což si tahle hrůza zaslouží aspoň jednu hvězdičku. Závěr filmu působí maličko lepším dojdem, přesto si pokračování chystané na tento rok s největší pravděpodobností nechám ujít. Chcete-li se dozvědět, kterak Milarepa zvítězil nad věčným koloběhem zrození a smrtí, a případně ho následovat, hledejte poučení raději v knize od Eduarda Tomáše než v tomto zbytečném počinu. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Klasický tibetský příběh ukotven mezi dva důležité body Thopagova života, narození a cestu k předurčenému učiteli. Neten Chokling snímek zachytil asi tak, jak většina diváků očekávala, minimalisticky. Vyprávění příliš nezkrášluje ani neobohacuje o motivy, které by mohly být z audiovizuálního hlediska vděčné. Dokonce ani příliš nepoužívá hudební podkreslení, uchyluje se k němu jen v několika málo dramatických momentech. Prostě jen vypráví. A právě to může být pro některé diváky kámen úrazu. Milarepa působí poměrně meditačně, možná by se dalo říci až suše. Ukazuje život vesničanů, nabízí záběry na tibetskou divočinu a pomalým tempem seznamuje diváky s jedním z nejznámějších budhistů. V 90 minutách se toho stane spousta a zároveň nic. Přestože konflikt je jedním z ústředních témat příběhu, snímek samotný jej posouvá někam do pozadí. Na rozdíl od většiny současných snímků se nesnaží diváka zahltit emocemi, i když téma k tomu přímo vyzívá. Vše je podrobeno jen Thopagovi a jeho životní cestě. Příjemné, lehké, osvěžující… ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Z doby toho, co zvu filmovým naivismem! Polopatě podaná sdělení, křečovité hraní a navíc mě známá postava Milarepy. Už jen proto bych od příběhu čekala více, čeho jen? V podstatě čehokoli. Třeba lehkosti, moudrosti, epičnosti nebo aspoň akce, dialogů, prostě něčeho co chytne, zaujme, povznese... Jedná se však o filmem málo políbený svět, před civilizací ve stínu nejvyšších hor dobře schované království, kde se asi teprve rodí něco jako kinematografie, a proto hodnotím smířlivě a jen smutním nad tím, že nevyužili více klenot svůj nejcennější, kterým je duch buddhistický. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

-3* Ač jsem zastáncem budhismu, tak mě toto dílo natočené dle klasického tibetského eposu o osvícení Milarepy neuspokojilo. Jeho forma je od začátku dost křečovitá stejně jako herecké výkony, o kterých si myslím, že by to zahrál líp kdejaký místní ochotník. Samozřejmě hlavní na tomto filmu je poslání, a to částečně naplňuje, i když tím, že nebylo natočené plánované pokračování, tak je vlastně poloviční. Film byl přinejmenším dobrý aspoň v tom, že mě nalákal ke knížce Eduarda Tomáše, kterou tu někteří uživatelé zmiňují a chválí. Takže si pasáž přechodu od nenávisti a msty k duchovnímu osvícení budu muset přečíst. Nakonec budu smířlivý a dám filmu aspoň dobrou známku, abych si zlepšil karmu, protože snaha autorů tu byla. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

Galerie (17)

Zajímavosti (1)

  • V scéne, kde padajú skaly (1:11:08), lietali reálne kamene centimetre vedľa reálnych ľudí. Rozpočet na film bol obmedzený, a tak sa musel zaobísť bez špeciálnych efektov. Asi 25 mníchov uvoľnilo na vrchu hory balvan, ktorý následne strhol lavínu. Nikto sa nezranil. (apolite)

Reklama

Reklama