Gabriel - Anděl pomsty

Vojna anjelov

Akční / Fantasy / Horor / Thriller

Austrálie, 2007, 109 min

• Sigmius

Tak jako pardon...ale tohle bylo i na mě příliš...andělé, kteří se projevují jen barvou očí jdou proti démonům bouchačkama? To fakt ne...bojové scény prokládány dlouhým vykecávání o tom kdo, proč, kde a jak...takže jsem se prokousával 109 minutami neskutečné nudy, kdy jsem myslel, že už to vážně vypnu. Nicméně jsem vytrval, čehož lituji...nemůžu hodnotit jinak...(11.2.2012)

Vizuálně naprosto úchvatné dílo s obrovským potenciálem, který byl však jaksi promarněn. Veškeré usilí o kombinaci Sin City, Constantina a Blade Runner přišlo vniveč a dalo vzniku naprosto průměrnému snímku, který však má v dnešní době obrovský potenciál pro remake, který se snad dočká lepšího režiséra a vyššího rozpočtu.(4.9.2016)

Nebudu chodit kolem horké kaše: Gabriel - Anděl pomsty rozhodně není pro normálního diváka, který chce pěkně udělaný film s pěknými herci a pěkným příběhem. Zatímco v tomto kousku... ehm... už začátek s dlouhým úvodním textem, zdlouhavým úvodním obrazem, zdlouhavým úvodním monologem, amatérskou kamerou, amatérskými triky, amatérskou obrazotvorností atd. atp. naznačuje, oč půjde. Pokračuje to přehlídkou nesympatických neherců s amatérským maskováním, ochotnickými dialogy (casting ostatně byl spíše na - hádejte jaké - dosti amatérské úrovni) a tak dále. Jediný, kdo v celém filmu trochu hrál (možná i trochu přehrával) byl Uriel v podání Harryho Pavlidise, ostatní spíš předváděli obličeje a více či méně cenili zuby a kulili oči s barevnými čočkami. Jediné, co za něco stálo, bylo digitální černé město zakryté clonou deště a sem tam nějaká ta rvačka, respektive sem tam nějaká ta vteřina rvačky měla náboj. Tušíte správně, že originalitou jsem ohromen nebyl. Musím říct, že jsem po dvaceti minutách málem začal převíjet.         Jenže... pak jsem to vydržel a zhruba po sedmdesáti minutách jsem zjistil, že mě to začalo fascinovat. Ty dlouhé unylé dialogy, skoro jakoby shválně neumětelská kamera, vše neustále v dešti, mlze a tmě... Tak skvělým dojmem undergroundovosti už na mě dlouho nic nezapůsobilo a i když to patrně bylo kouzlo nechtěného, „malofilm“ Gabriel ve mně vyvolal docela intenzivní pocity. Ne svou dokonalostí, ale tou úpornou snahou se přes všechny nedostatky přenést. Gotika bez prostředků, každý při práci na tom filmu zřejmě předvedl, co nejlepšího uměl, a to navzdory tomu, že zřejmě nikdo nic moc neuměl, zapůsobilo. Alespoň na mě. Nedovedu přesně definovat, čím to bylo, snad tím minimalismem (originálností těžko), ale poslední scéna a půtka na střeše mi přišla dokonalá, a to ne proto, že by to byl první akční film, který jsem v životě viděl (aby nevznikla mýlka: nebyl to první akční film, který jsem v životě viděl). Dvě hvězdy by byly myslím zaslouženým hodnocením - já ale schválně dám jednu: chtěl bych tím podtrhnout, že podle mě tenhle film je známka punku.                  Edit 2013: Seru na předchozí komentář, po třech letech jsem to viděl znovu a normálně tomu dávám za čtyři.(22.7.2010)

Pěkný, temný a celkově vizuálně hodně dobře provedený a příběhově zajímavý, stejnětak některý akční scény jsou naprosto parádní a hlavní herec Andy Whitfield má velkej potenciál, ostatně hereckej výběr se hodně poved, záporáci drsný a skvěle působivě namaskovaný a ostatní do filmu pěkně zapadající, jenže co s tim, když z 2 hodin je asi hodina a půl keců, lehce prokládaný solidní akční řeží, která to už ale nevytáhne na víc než na zajímavej, ale průměrnej akčňák, kerej měl ale našlápnuto daleko výš.(27.4.2008)

• TERRORDROME

O filme som predtým nepočul, ale podľa názvu som to tipoval na jednu z tých zabudnuteľných lacných záležitostí čo sa snažia dať klasickým témam moderný šmrnc pomocou nepríliš presvedčivých digitálnych efektov a odporných farebných filtrov. A nečuduj sa svete, ono to tak aj bolo. Ale zasa treba povedať že samotný námet nie je zlý, hneď na úvod sa mi páčilo ako Archanjel Gabriel letí psychedelickým vesmírnym priestorom a nakoniec dopadne na zem. Tá je pod nadvládou tmy, všetci anjeli na misii podľahli depresii, v lepšom prípade vedú vývarovňu pre bezdomovcov, v horšom sa z nich stali feťáci a ochlastovia bez ilúzií. To je fajn, akurát nikto z tvorcov netušil čo s tým, respektíve ich vízie nepresiahli rámec nekonečného a nekonečne stupídneho drístania o povahe sveta-dobra-zla-poslania a občasných slabomyseľných akčných scén, ktoré by tak strašne chceli byť cool, až sú úplne smiešne. Anjeli sa dokážu zrýchlene pohybovať, takže ich súboje potom vyzerajú často ako keby ich choreografiu robil Charlie Chaplin začiatkom storočia. Už len chýbalo aby po sebe začali hádzať torty. Úplne najviac ma dostalo keď Gabriel vystrelil ranu z brokovnice a potom rýchloposuvom prebehol okolo spomalene letiacich brokov k démonovi ktorý držal rukojemníčku a vytrhol mu ju, takže ranu schytal špatoš. To bolo tak úžasne imbecilné, že som musel vstať z kresla a tlieskať. Inak, démoni boli tiež smiešny a hlavne ten hlavný, ktorý zrejme súčasne vedľa točil reklamu na nejaký brutálne vymakaný šampón s tým svojim impozantne nalešteným három. Nuž, dopozeral som to a ani zosnulý Spartakus Andy Whitfield v hlavnej role ma nepresvedčil že archanjel Gabriel s dvoma búchačkami v dlhom plášti nie je proste sprostosť. Ústredný nápad zaujímavý, avšak spracovanie naozaj veľmi, veľmi, nekonečne veľmi zlééé.(7.9.2015)

• - Spoiler: V závěru filmu, kdy Gabriel (Andy Whitfield) bojuje s Michaelem, je Michael několikrát střelen, ale vyléčí se. Poté chce Gabriel vystřelit znovu, ale závěr zbraně vyskočí, což signalizuje zbraň bez nábojů. Ve skutečnosti by ale závěr vyskočil hned po vystřelení posledního náboje. (Thommy91)