Reklama

Reklama

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (157)

Wormboy 

všechny recenze uživatele

Napriek velmi pomalemu uvodu, ktory sa taha viacmenej nadpolovicnu vacsinu stopaze, na mne tento film zanechal naliehavy pocit. Dokumentaristicke ponatie a ciel autorov vyhnut sa prikloneniu na jednu ci druhu stranu, bol v mojich ociach naplneny a mne zostal len hnusny pocit a zaroven lahke pochopenie pre konanie oboch stran, ako dvoch absolutne odlisnych a pritom tak podobnych hran jedneho zacarovaneho kruhu. Nebyt skutocne velmi pomaleho uvodu a premrsteneho srdcervuceho konca, nechal by som plne 4*, takto silnejsie 3,5/5* ()

MATADOR 

všechny recenze uživatele

Hodnocení tohoto snímku je pro mne rozporuplné. Na jedné straně vidíte "fanatiky", kteří bojují za svou víru a na straně druhé americké vojáky, kteří jen konají svou službu. Atentát na kolonu vozidel je brán ze tří stran (extrémistické, vojenské a civilistické). Každá strana má své pro a proti. Extrémisti bojují za svou věc a snaží se vymítit američany ze své půdy, vojáci plní rozkazy a civilisté jen žijí mezi těmito dvěmi stranami a zrada jedné ze stran znamená jistou smrt od strany druhé. Navržení na bronzovou hvězdu za masakr několika civilistů (včetně dětí) je opravdu moc. Zajímalo by mne opravdu, jestli je vše podle skutečných událostí. Jinak dialogy stojí za zlámané AKčko. ()

Reklama

Flaxik 

všechny recenze uživatele

Hodně špatný špatný a opravdu špatný film. Téma bylo vážné a zajímavé, ale herci byli totální dřeva, minimálně ti, kteří hráli americké vojáky, kamera se snažila jakoby o dokumentární styl (anebo byl kameraman neschopný) a děj byl podáván tak podivně, že jsem se až do konce nedokázal do filmu vžít. Prostě bída po všechn stránkách, jeden z nejhorších US válěčných filmů co jsem viděl. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Měli bychom jich postřílet víc!“ Broomfieldův dokumentaristický styl nedosahuje sugestivnosti Greengrassovy Krvavé neděle, ke které má Haditha blíže než k mnohovrstevnatějšímu a „mnohemvícřešícímu“ Redacted od De Palmy, ale stále jde o nesmírně působivou výpověď o kurevsky divném světě, v němž žijeme. Dokument o tomtéž by sice vyredukoval podezření z předpojatosti (kterou Haditha podle mě netrpí), ale rapidně by klesla šance filmařů otevřít některým lidem oči (a možná i srdce). Stávající podoba uchovává dojem, že takhle nějak to mohlo být a zároveň vzbuzuje oprávněně silné emoce. Apendix: Co je asi psáno na náborových letácích do americké armády? „Nebaví vás již střílení ve videohrách? Pojďte si zastřílet naživo!“? 80% ()

Aiax 

všechny recenze uživatele

Špičkové dokudrama o jedné totálně zpackané válce. Ať už někdo Bushovi a jeho neokons argumenty o šíření demokracie věří, nebo ať už si myslí, že je to banda ohavných nixonovských plutokratických krvežíznivých sobeckých hajzlů, všichni se asi shodnou, že jak jsou američtí republikáni na poli špinavých a podloudných machinací mistři, tak coby velitelé přímého vojenského konfliktu nestojí za nic. Ať už byly skutečné důvody vpádu do Iráku jakékoli, samotné provedení se povětšinou neslo a nese v podobnému duchu, jaký ukazuje Nick Broomfield ve svém nejnovějším majstrštyku. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • Realita: Haditha je město na západě Iráku, v provincii Anbar a je baštou povstalců. V Hadithě mají hlavní slovo mudžáhedinové, o moc se tam dělí sunitští extrémisté a přívrženci Al Kájdy. V Hadithě padlo 1.srpna loňského roku šest příslušníků americké námořní pěchoty do léčky a byli zastřeleni. O dva dny později zabila nastražená bomba dalších 14 mariňáků i s jejich tlumočníkem. Odveta byla krvavá. Jednoho listopadového rána zde bylo vojáky z bezprostřední blízkosti zastřeleno 24 civilistů, mezi nimiž byly ženy a děti. (Rodriguez)
  • Jedným z hlavných soundtrackov filmu sa stala pesnička „LiesLiesLies“ od skupiny Ministry. Túto pesničku počúvajú aj mariňáci počas prevozu na svojich vozidlách Humvee. Dej filmu sa odohráva v roku 2005, ale album, ktorý obsahuje „LiesLiesLies“ bol vydaný až roku 2007. (Hookiuko)

Reklama

Reklama