Helvetica

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 80 min

Gary Hustwit

Shelby Siegel

Někdo by řekl soustředěný, někdo jiný monotematický. Někdo by řekl volně plynoucí, někdo jiný zdlouhavý. Ano, místy jsem se nudil. Ano, domnívám se, že font Helvetica není natolik nosné téma, aby udržel divákovu pozornost po celých 80 minut. Přesto je na tomto snímku něco nenuceného a klidného. Normální lidé v něm mluví na téma, kterému z titulu své profese rozumějí.(10.7.2013)

Ok, prave jsem videl celovecerni dokument o fontu. A svete div se, bylo to zajimave a bylo to zabavne dost na udrzeni pozornosti celych 80 minut. Pro divaky bez kladneho vztahu k designu to asi bude utrpeni, ale me bavilo sledovat profesionalni designery, jak zapalene mluvi o jejich vztahu k pismu Helvetica a tom, jak toto pismo menilo designovy svet.(24.6.2015)

Zdánlivě dokument o Helvetice, která od 60. let diktuje podobu textu ve veřejném prostoru. Spíš mi to ale přijde jako úvaha o nekonečnosti spektra přístupů ke grafice a umění jako takovému. Každému, kdo se zasek na sémiotice, moc a moc doporučuju! Esence filmu: V žilách každého z nás teče moře písmenek, co člověk to typeface.(19.1.2021)

Písmo Helvetica je prorostlé skrz západní kulturu již přes 50 let. Můžete ho vidět v metru, na samolepce označující wc nebo je součástí mnoha známých firemních log. Je to univerzální písmo, které není dokonalé, ale hodí se téměř na vše. Nevyjadřuje samo o sobě vizuálně nic a je tak tím pravým sdělovacím písmem. V dokumentu se vyjadřují odborníci, kteří buď toto písmo milují a nebo jím opovrhují. Jedna strana protlačuje čistotu sdělení a jiná chce typ fontu dle své fantazie a žádnou uniformitu. Probírá se vliv písma na vjem člověka i okolí. I když písmo beru jako něco normálního, tak s tímto dokumentem jsem si plně uvědomil, jak nás svou každodenní přítomností na plakátech, na internetu i v televizi ovlivňuje. Zajímavý průřez grafiky písma a jeho dopadu na myšlení člověka.(16.9.2014)

3* Ze zvědavosti i z dávného zájmu o typografii jsem zkoukl tento výroční dokument a opravdu ta Helvetica se objevuje všude. A nikdy bych neodhadnul, kolik se toho dá napovídat o jednom typu písma. Téma zajímavé, ale rozhodně jen pro zasvěcené do grafiky a designu - pro ostatní nuda. Za mě průměrné 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](17.12.2015)