Uloupené Kosovo

(TV film)

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

playboy_05

Osobne pochybuji, ze se obycejny clovek, nota bene laik bez hlubsi znalosti pozadi a problematiky, je schopny v tom bordelu na Balkane vyznat. V jugoslavske valce valcil kazdy s kazdym, obecne rozdeleni na hodny/zly, agresor/napadeny tady naprosto neplati a vsechny zucastnene strany (vcetne NATO) si v otazce valecnych zlocinu nemaji naprosto co vycitat. Na druhou stranu je ale pravda, ze zejmena srbsti predaci po valce koncili hromadne v Haagu, kdezto obchodnik s drogami a bilym masem a hlavni postava teroristicke organizace UCK Hashim Thaci se mezitim stal prezidentem Kosova:) Dokument jako takovy je delkou dost kratky a povrchni. Nejdulezitejsi je asi pasaz o usporadani Balkanu behem a po turecke okupaci - te valce se proste nelze z globalniho hlediska divit. Valce, kterou realne prohrali vsichni a ktera v plne krase ukazala zbytecnost a malost organizaci jako NATO nebo OSN, kdyz o neco jde. Ze ve finale udelali z kosovskych muslimu a teroristu z UCK takove hodne partyzany je ovsem prasarna. Nedelam si o nikom iluze, ale s ohledem na etnicke slozeni byvale Jugoslavie je dobre, ze se to nakonec rozpadlo, jinak by se lokalne valcilo jeste ted. ()

RedOctober

Velké množství materiálu propagandy jednostranně stránilo Kosovským Albáncům, na tom, že jeden straní Srbům nevidím nic divného. Navíc je tu dost informací, které nejsou populární na našem Západě. ()

Boulderman odpad!

Kosovo je Srbsko asi stejně tak jako Kaliningrad je Německo... S názory autorů naprosto nesouhlasím, přesto musím uznat silný pocit z filmu. Diváky bych však rád upozornil, že srbové zaútočili na slovinsko, chorvatsko, bosenská území a několik let obléhali sarajevo. V Bosně jsem byl dvakrát, v Kosovu jednou, trávil jsem tam dost času i v Černé hoře a znám i Albánii, Makedonii a Srbsko. Viděl jsem vypálené vesnice v okolí Sarajeva, masové hroby v okolí Srebrenice a Potočari, rozstřílené fasády domů po všech zemích. Žádná strana není bez viny, ale všichni vědí, že iniciátorem většina zla byli v tomto sporu Srbové. Každému doporučuji číst knihy, cestovat a mluvit s lidmi. Mám přátele mezi Srby, Albánci, Chorvaty i Bosňáky. Nikdo mi nikdy netvrdil, že by jim válka v něčem pomohla. Kosovo není Srbsko a ani nikdy nebude. Stav jaký tam je, se mi sice moc nelíbí, ale nedá se s tím už nic dělat, ostatně příčinu ke vzplanutí albánských nepokojů dali Srbové svou politikou (srušení svazové republiky Kosovo, zavírání škol v Prizrenu a Prištině, zákaz prodeje nemovitostí nesrbskému obyvatelstvu a další) - o téhle šikaně však film záměrně mlčí. Uživatel jenjan má zcela pravdu, pro mnoho lidí bude tato dokumentární sračka jistě velkým zážitkem. kdo však chce vidět do problému hlouběji, tak by se neměl nechat strhnout názory jedné strany a už vůbec ne jen z jednoho zdroje. vsadím se, že většina ze zdejších komentátorů v životě nepřečetla jedinou knihu o jugoslávských válkách. znají jen tento snímek, který si hraje na dokument. na základě zkresleného obrazu se pak necháte zblbnout a dáte 100% a chválíte tu kravinu do nebes.pocity jsem měl silné, to musím uznat, zároveň musím taky uznat, že takto se dokument netočí, tak dávám nulu... ()

Pepeto

Tento dokument síce je jednostranne pojatý, ale o tom, že Albánci sa napáchali spolu s vojskami OSN a KFor v Kosove nevídaných svinstiev, o tom nepochybujem ani chvíľku. Od začiatku bolo jasné, z akého dôvodu tam boli vojská mierových jednotiek, a to kontrolovať priebeh konfliktu, nie ochraňovať civilovné obyvateľstvo pred útokmi Albáncov. Američania znovu profitovali z prešpekulovanej podpory teroristov UČK (alebo aký iný prívlastok im mám dať ), aby dosiahli svoje zámery. Ako ináč mi niekto vysvetlí, ako môže dôjsť k takému bratríkovaniu sa Amíkov a ďalších s teroristami, ako to bolo v tomto podaní. Amíkom vždy pôjde len o to, aby boli vojensky čo najbližšie k ruským hraniciam formou vojenských základní v blízkych štátoch, aby to predstavovalo pre Rusko čo najväčšiu hrozbu. Veď taká vojna je jeden superbiznis, zbrojný priemysel profituje, prečo by sme humanitárnym bombardovaním nerozjebali polovicu republiky, veď naši investori to všetko znovu dajú do kopy, a okolo toho všetkého urobíme špičkovú propagandu, čo tam po ľuďoch, tych stále bude dosť, čo nás je po nich. Ešte zopár "mierových misií" do arabských krajín, kde je ropa, perfektne im nato dávno poslúžila misia kvôli Kuvajtu. Keď ale skapínalo milión ľudí vo Rwande počas občianskej vojny, tankovalo ich to vôbec? Veď čo už len v takej zabudnutej Rwande...alebo prečo tak rázne nezabránili genocíde Kurdov zo strany Iráčanov a Turkov? Smradľavé ozbrojené albánske UČK predvádza genocídu v Kosove na civilnom obyvateľstve Srbov, a tí chuji z mierových jednotiek si s ich predstaviteľmi podávajú ruky pred fotoaparátmi novinárov. Prečo potom tak očividne nepodporujú IRU napr...prečo asi??? Pán Šveda je tými otrepanými argumentmi proti tomuto dokumentu a jeho tvorcovi už riadne trapný...On by si totiž kameru na plecia nevzal a nešiel tam, aby hájil prašivých Albáncov, on by na to odvahu nemal. Veď aj načo, za neho to urobia neobjektívne a zmanipulované televízie, spoločnosti a ľudia, ako je on sám. ()

dolin1

Ne, že by mi tento dokument nic nepřinesl - to ani v nejmenším, přínosný byl jednoznačně. Ale nelíbí se mi, jak jednostranný je. Jak je v něm podávána pravda zase ukroucená pro jednu jedinou stranu - tentokrát prosrbskou. Už by to konečně chtělo objektivní a nezaujatý pohled. Upřímně doufám, že tento pohled to není. Pokud se někdy v budoucnu ukáže, že je, budu si sypat popel na hlavu až do konce života. Ne za těch dva a půl hvězdy, co teď tomuto filmu přiřknu, ale za to, že jsem dokázal žít ve lži a ještě být přesvědčený o tom, že vím, kde leží pravda... ** a půl* ()

Pochtli

Vždy jsem byl proti agresi NATO vůči Srbsku, prý utlačovaní chudáci Albánci, pak se jen potvrdilo, že to, co jsem si o tom všem myslel, se následně stalo (genocida Srbů po pofiderním prohlášení samostatného Kosova).. ()

vinc_vega

Kto zabudol (nepamätá si, či netuší), tomu tento dokument osvieži pamäť. Bohužiaľ to osvieženie je plné násilia každého druhu. Možno vytýkať chýbajúce reakcie druhej strany, ale znížilo by to vážnosť následkov, asi nie. Prispelo k väčšej objektivite, to áno. Hrozné však je, že sa to vôbec DEJE ("... humanitárne bombardovanie jednotkami NATO..."). ()

DaleCoper odpad!

Bombardování Jugoslávie letadly NATO považuji za válečný zločin a uznání Kosova jako nezávislé země za ostudné nicméně tohle je silně jednostranná propaganda z opačné strany. ()

subic

Film ČT, který zmizel z ivysilani i z YouTube. Proč asi? Ano Srbsko bylo bombardováno NATO bez mandátu OSN, ale ne Kosovo. Srbové se museli vystěhovat z Chorvatska a Slovinska, Černé hory, udělala to i řada Srbů z Kosova. Ti, co tam zůstali, těm se nežije zrovna lehce a o tom je tento dokument. Islámští Albánci ničí řadu kostelů a kaplí, které jsou staré nejet stovky let, ale některé i z raného křesťanství a to jsou nenahraditelné škody. ()

Jack.Pott

Srbsko-albánské střety jsou zde podány jednostranně, což ovšem má v atmosféře současného světového protisrbismu a iracionálně bezvýhradného proalbánismu své opodstatnění. ()

Suplo

Zaujimave je, kolko ludi to videlo aj ked to nebolo odvysielane :D Inak skvely, dost drsny a hlavne smutny dokument o jednom z mnohych konfliktov ()

Jimbopepo

Dokument. ktorý si všíma kosovský problém z pohľadu druhej strany - teda Srbov. Zatiaľ čo "demokratické" média nám masírujú mozgy o potrebe kosovského štátu, v dokumente sa dozvieme, že sám súčasný kosovský premiér je terorista a vrah. Sú názory, že dokument je propagandistický a tendenčný, ale vzhľadom k tomu, že Srbi sú vždy zobrazovaní ako vinníci je dobré, že tentokrát sú zobrazení ako obete. ()

SirGawain odpad!

Opět jako u jiných dokument, které jsem ohodnotil jako ,,odpad,, je i zde důvod naprostá absence jakékoli objektivity... Bída bíd... ()

ShotgunED

Rozhodně zajímavý,poutavě natočený a vcelku aktuální dokument který má co sdělit. Jeho jedinou,ale celkově podstatnou vadou je,že je zcela jednostranně zaměřený,bez jakéhokoli náhledu na věc z více stran,čímž působí spíše jako obžaloba a ne dokument. Je na každém z nás,aby si udělal názor a vyvodil důsledky toho co mu je předkládáno a názor více stran zde naprosto chybí i když je tu častokráte zmiňována etnická mnohočetnost. A záverečné "ČESKÉ" rýpnutí o Mnichovské dohodě roku 1938 vyjadřuje celkový styl dokumentu,neb sice je to návaznost v pravdě až smutně ložená,ale tady to nemá co dělat. ()

Luciass

Dokument by se měl snažit o co největší objektivitu. Pokud by tvůrci informovali předem o tom, že je to dokument natočený pouze z jednoho pohledu, beru to...ale tohle? Tři hvězdičky za to, že se tady k takovému počinu vůbec někdo odhodlal. Čekám na druhý díl aneb pohled ze strany druhé...Jinak ty tři hvězdičky odeberu ()

godd

Velice zajímavý dokument - zajímalo by mě, jak se banda čecháčků dostane k tomu, že jedou udělat dokument o kosovských srbech a albáncích. Poté co Balkánský poloostrov, jako svou državu, pustila Osmanská říše se na něm dějí náboženské potyčky a bude tomu asi do té doby, dokuď se neprosadí úplně právo národů na sebeurčení a Srbsko svým občanům nepomůže a nebo do té doby - dokuď nebudou všichna etnika, kromě albánců, "vyčištěna". Otázka je, na kolik je tento dokument pravdivý a nakolik je možné se na to neuzajatě dívat. Jsem zastánce toho názoru, že obě strany udělaly své křivdy a těžko by se hledal někdo, kdo by byl bez viny, v každém případě se mi líbí postoj českých dokumentaristů, kteří přijedou, nebojí se udělat dokument o utlačované straně a nebojí se ho pustit do světa. ()

Lancelot

Tento dokument mne velice zaujal. Proč? Jak napsal "Subjektiv", dokument je sice jednostranný, ale zazněla v něm fakta s příběhy, která zatím otevřeně nezazněla, ač zaznít měla. Protisrbské mediální kampaně, kterou jsme každý den ládováni, už bylo dost. Podobný dokument by bylo zajímavé (a náročné) natočit i o událostech v Bosně, kde došlo ke střetu hned tří stran a sice Chorvatů, Bosňanů (Bosňáci-muslimové) a bosenských Srbů. ()