Uloupené Kosovo (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 60 min

Václav Dvořák

Josef Spitzer

Václava Dvořáka vnímám jako fanatického bojovníka proti restitucím a člověka, který má až chorobný odpor téměř ke všemu, co přichází ze Západu. A to druhé se do jeho dokumentu jasně promítlo a nelze ho tak považovat za objektivní. Jenže je tu jedno velké ALE. Pokud mluvíme o válce na Balkáně a je jedno, jestli se jedná o bosenský konflikt nebo o kosovské nepokoje, tak se pořád dokolečka opakuje Srebrenica. Já netvrdím, že by Srbové byli nějaká neviňátka a rozhodně nepatřím k popíračům jejich válečných zločinů, ale jestliže říkáme A, musíme říct i B. A o to B se Dvořák snaží. Ukazuje historii Kosova od začátku 20.století přes II. světovou válku až po Titovu vládu a ekonomickou krizi v 70.letech, která vlastně dala základ pozdějším konfliktům. Jeho zpracování sice místy zavání propagandou, ale dá se snadno ověřit, že má prakticky ve všem pravdu. Může mu být vyčítáno, že dává prostor výhradně postiženým Srbům a ne Albáncům, ale jsem toho názoru, že od kosovských Albánců jsme toho lkaní už slyšeli až až a že bylo přehnané, jak už to u muslimů bývá, bylo a je nabíledni. Škoda, že se Dvořákovi nepodařilo vyvolat širší diskuzi na tohle téma, ale patří mu dík za to, že nám v ucelené formě alespoň ukázal věci, o kterých se nemluví. Když jsem se nad tím nakonec zamyslel, tak je to stejně na hlavu. Srbská knížata se na Kosově poli (a nejen na něm) snažila bránit průniku muslimů do nitra evropského kontinentu a dlouho se jim to úspěšně dařilo. A teď si nástupci těch, které Srbové bránili, nasadí Mohamedovu enklávu do své blízkosti sami. Lazar Hrbeljanovič i Karel Martel by zaplakali. 80%(29.12.2014)

• JohnnyD

Často dostáva človek dojem, že keď vidí niečo "cenzúrované", "nezávislé", proste iné ako v hlavných médiách, že je to pravda. Bohužiaľ často sa tá pravá pravda nachádza niekde inde. Uloupené Kosovo je dokonalý príklad manipulácie a demagógie. Pod maskou "nezávislého a zcenzurovaného" sa skrýva všetko len nie úprimná snaha zachytiť pravdu. Chcete rozhovory s veliteľmi NATO, OSN, Albáncami, pohľady historikov, odborníkov, protistrany? Tu ich nájdete iba ťažko. I tie "reportáže" pôsobia ako by ich netočil režisér, ale iba ich prevzal z iných zdrojov. Celý autorský prístup vo filme tak spočíva v zostrihaní vybraných záberov doplnený o komentár "režiséra". Uloupené Kosovo je nebezpečný film (o dokumente nemôže byť reč), je v ňom veľa pravdivých svedectiev, ale aj mnoho lží a hlavne je strašne veľa vecí, o ktorých mlčí. Je to nebezpečný film, lebo je ideologický a hazarduje s ohňom. Lebo problém Kosova nemôže byť riešený ideologicky. Pri skutočnom chcení vyriešiť problém Kosova história a spravodlivosť zohráva (bohužiaľ?) vedľajšiu rolu. Hlavnú rolu musí hrať budúcnosť. A to si tvorcovia Uloupeného Kosova nechcú pripustiť.(22.2.2010)

Jednu hviezdičku uberám len kôli onej toľko omieľanej "jednostrannosti", či zaujatosti. Vlastný komentár režiséra mohol byť niekedy skutočne miernejší, napriek tomu, filmársky bol zvládnutý na 5*. A popravde, výpovede Srbov a zábery z miest hovorili sami za seba, takže ma napadlo, či by si diváci podvedome nemysleli to isté, čo im autor servíroval počas dokumentu ako svoj pohľad na vec... Pozrela som si aj dokument nasledujúci za ním, no musím povedať, že ani zďaleka na mňa nezapôsobil tak silne ako prvý. ( Asi som zaujatá... ) Je to raz tak, krajina, ktorá sa BRÁNI má vždy na svojej strane morálnu prevahu.(31.7.2008)

Uloupené Kosovo je typický příklad aktivistické publicistiky. Dokumentu nelze upřít zručnost a profesionalitu, ale pravdou je, že zaujatý komentář snižuje jeho kvality. Vysoké hodnocení na CSFD je dáno alternativním úhlem pohledu, který režisér zvolil a který se zásadně liší od oficiálních vládních stanovisek a převažujícího pohledu médií. Jenže když jedna vyhrocená pozice vystřídá druhou, nevzniká z toho objektivní skutečnost. Celkový dojem: 60 %.(1.2.2009)

Výborné a dokonalé zpracování kosovské problematiky. Film jsem viděl po boku pana režiséra a pana Foldyny, který se o tuto problematiku živě zajímá. dokument může vypadat lehce tendenčně, protože není dán žádný prostor albánské menšině, ale přesto je jasné, jak Kosovo vzniklo, jaké k tomu byly důvody atd. Kosovští albánci a albánci obecně= muslimové, jsou morem pro Evropu.(24.3.2010)

• - Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)