Uloupené Kosovo

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2008, 60 min

Dokumentární film mapující složitou národnostní situaci v Srbsku v historické perspektivě. Film Václava Dvořáka přináší nezvyklý pohled na složitou problematiku soužití různých etnik na Kosovu. Nezvyklý v tom smyslu, že zcela úmyslně přináší alternativní pohled proti většinové interpretaci světových i českých médií - ukazuje střet ze srbské strany, vnáší i historický přehled vývoje dané lokality, přináší pro českého diváka málo známé záběry srbské televize. Určitá jednostrannost má provokační potenciál, a proto je nutné vidět tento film v kontextu s druhým zorným úhlem, v tomto případě se zahraničním dokumentem, který také uvádíme v našem dnešním Večeru na téma. (oficiální text distributora)

flanker.27

Snímek může působit prosrbsky jen do té doby, než přijde debata na konkrétní srbské (zlo)činy, viz např. tyhle linky na debatu na Britských listech k dokumentu. Kromě nepopiratelné hodnoty toho, že dokument jde tak silně proti tahu na bránu v ČT či Junge Front Heute, jejichž přizdisráčskost je skutečně do nebe volající, oceňuji také mnoho záběrů, které se v očesaném zpravodajství propagujícím chirurgicky přesné humanitární bombardování občana Havla nemají šanci prosadit. Ad Boulderman: To opravdu ještě dodnes mají tu drzost přisuzovat tržiště Markala Srbům? Již asi měsíc po události vyšlo najevo, že odpovědnými jsou Bosňané. Update: ČT to nakonec odvysílá, samozřejmě s příslušným "dovysvětlujícím" dodatkem, aby si náhodou někdo neudělal o věci vlastní názor. "Kromě USA jako první uznaly samostatnost Kosova Velká Británie, Francie, Německo a Itálie, státy, které podepsaly Mnichovskou dohodu." Měli bychom si to pamatovat. ()

Fr

,,MY JSME OPTIMISTÉ. VĚŘÍME, ŽE TU ZNOVU ZAČNEME ŽÍT, ŽE SE NAŠI LIDÉ VRÁTÍ.…“ /// Ucelený vyprávění o útisku Srbů kosovskými Albánci. Propagandistickej příběh jedný strany? Má to bej pokus Občanského sdružení Nezávislá média vyvolat diskuzi o tom, co všechno nám politici ještě neřekli. Ti, jenž potřebujou ke všemu důkazy a výpovědi všech zúčastněnejch i nezúčastněnejch, budou ztraceni v ideologický nejistotě. Ale taky by je mohlo zajímat, proč se některý informace nedostaly do západního zpravodajství, nebo proč se teroristi z ÚČK objímaj s americkejma politikama. V tomhle dokumentu nejde ani tak vo masový hroby a vohořelá těla. Spíš jde vo další lidi, kteří věřili, že je mezinárodní společenství ochrání. A z toho mi je na blití velebnosti. (Přesně tak, jestli i tady něco náhodou nábožensky nepáchne.) A ty fakta – překvapení?! Stejně jako v Izraeli. V tomhle koutě světa totiž nejen že něco pěkně smrdí, ale něco mi to i připomíná… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, kde se furt bere ta nenávist. 2.) Páč nejsu blbej a čtu. ()

Zeck

Ačkoliv mám dojem, že mince má dvě strany, toto televizní dílo mě chce přesvědčit, že se pletu. Tento zajímavý dokument jsem sledoval s pocitem, že na Kosovu mi moc nezáleží, tudiž jsem se na nechutnosti v něm díval trochu s odstupem. Byl jsem zaskočen při ukázkách bombardování Bělehradu, bylo mi zle při sledování ohořelých mrtvol ve vlaku, bylo mi líto lidí, kteří museli opustiť své domovy. Záběry byly zkrátka dojemné... Což ovšem nesmaže fakt, že něco podobného se dělo i opačně. Slobodanu Miloševiči je zde věnována nulová pozornost, což by si toto vrahounské prase jistě zasloužilo. Podle mě si obě etnika nemají co vyčítat. Vraždí se neustále a hlavně NAVZÁJEM. Mám dvě možnosti hodnocení - odpad! za neexistující objektivitu, nebo čtyry hvězdy za pěkně natočený a zábavně poskládaný dokument. PS: Tyto dokumenty by se měly točit objektivní, aby si každý člověk udělal svůj názor, pokud se na něj díval někdo, kdo věří i reklamě v televizi, mohlo by to mít špatné následky... ()

Dadel odpad!

Každá kinematografie má svého Věčného Žida. Nevím, kdo je Václav Dvořák a jak se mu podařilo přesvědčit ČT, aby se pod tento jednostranně manipulativní škvár podepsala (uklidňuji se domněnkou, že v ČT do poslední chvíle netušili, co to vlastně zaštiťují), ale je to ostuda, zvlášť uvážíme-li, jaký kultovní status zakázaného ovoce tento film mezi českými konspiračními teoretiky, nácky a podobnou lusou získal. Jabko je jabko, hruška je hruška, Kosovo je Kosovo. ()

Jara.Cimrman.jr

Ve světě humanitárního bombardování civilního obyvatelstva je všechno možné a objímání amerických politiků s drogově teroristickými staviteli mešit do toho tak nějak patří. Své o tom ví ryšavý Václav i hodná babička Madlenka alias Balkánská řeznice. Mně rozhodně nevadí, že dokument je jednostranný stejně jako vysílání naší veřejnoprávní televize, neboť se na problém podíval z druhé strany a to té, jejímž jsem fanouškem. Stejně tak si myslím, že zasahování do občanské války za účelem zisku je zhovadilost a vybrat si tu správnou stranu konfliktu podle toho, kdo odebere větší množství zbraní považuji minimálně za svinstvo. Od této chvíle navrhuji vést všechny války na neutrálním území - tedy v USA, aby konečně taky ochutnali svou vlastní mírovou medicínu a pochopili, že lidské životy jsou víc než Dow Jonesův index. ()

• Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)