Uloupené Kosovo (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 60 min

Václav Dvořák

Josef Spitzer

Jednu hviezdičku uberám len kôli onej toľko omieľanej "jednostrannosti", či zaujatosti. Vlastný komentár režiséra mohol byť niekedy skutočne miernejší, napriek tomu, filmársky bol zvládnutý na 5*. A popravde, výpovede Srbov a zábery z miest hovorili sami za seba, takže ma napadlo, či by si diváci podvedome nemysleli to isté, čo im autor servíroval počas dokumentu ako svoj pohľad na vec... Pozrela som si aj dokument nasledujúci za ním, no musím povedať, že ani zďaleka na mňa nezapôsobil tak silne ako prvý. ( Asi som zaujatá... ) Je to raz tak, krajina, ktorá sa BRÁNI má vždy na svojej strane morálnu prevahu.(31.7.2008)

Tenhle dokument není objektivní, nechce bejt a je dobře, že není. Po letech vyplachování mozků západní propagandou o tom, jaký jsou Srbové hrdlořezové a jediní viníci všeho zla na Balkánu, bylo potřeba, aby někdo přišel s pohledem z druhé strany. Pan Havel, který vymyslel pojem "humanitární bombardování" (paradox?), by se asi divil, co lidé z teroristické UCK dělali za zvěrstva (včetně kšeftování s orgány), než zasedli v parlamentu nezávislého Kosova. Včetně pana Thaciho, který se dnes líbá a objímá s anglickou královnou, jezdí do Pentagonu na návštěvy apod. Přitom před patnácti lety byl na stejném seznamu jako Usáma. Něco tady fakt smrdí.(7.1.2011)

Tento dokument si o nestrannosti může nechat jen zdát (a ani se nesnaží vyvolat dojem, že je nestranný). Nejsou v něm vyslovené lži, ale spoustu věcí raději neříká, sdělovaná fakta jsou účelově vybrána. Proč tedy přesto dávám ****? Protože fakta, která si vybírá, neměla dosud šanci dostatečně hlasitě zaznít, ač zaznít měla. A to tenhle dokument napravil. Samotný je však k získání objektivnějšího pohledu na kosovský problém naprosto nedostatečný.(25.7.2008)

"Bohužel" moc jednostranné, což nahrává pro-albánským přicmrndům do karet. Ti, jejichž oko dohlédne dál než na televizní obrazovku a mainstream sdělovací prostředky, podobný dokument nepotřebují, a ti, kteří doteď žijí s myšlenkou že tam NATO šlo utlačované albánce zachraňovat, těm tento dokument v ničem nepomůže, ba naopak, díky své jednostranosti je v tomto pouze utvrdí a nazvou jej propagandou a nikdy jej nevezmou vážně. Nicméně pravda zůstane pravdou, i bez nutnosti konfrontace názorů, je jenom na lidech zda ji dokáží poznat a rozlišit. Vysílací čas věnovaný albáncům - stovky hodin na TV, stovky článků v novinách, čas věnovaný srbům - jeden hodinový dokument, který původně ani nechtěli odvysílat. A teď něco povídejte o jednostranosti. P.S. nechci se dožít toho, až nás někdo bude bombardovat za to že utlačujem.. taky jistou menšinu. Však ony nějaké ty masové hroby by se u nás taky našly, a média se už postarají o zbytek.(12.7.2008)

Stydím se za Havla a jeho orwellovské humanitární bombardování srbských civilistů. Stydím se za Schwarzenberga a jeho pokoutné uznání narkostátu Kosovo. Víc k srbské tragédii ani ke krvi tisíců nevinných, které máme díky NATO na rukou, nemám co dodat. Vynikající dokument, při kterém mi běhal po zádech mráz. Hlavně ze záběrů dobře známých západních politiků v přátelském obětí se strůjci albánského teroru v Kosovu. Je mi smutno z toho, co pod vlajkou NATO a OSN ve světě pácháme.(5.4.2014)

• - Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)