Uloupené Kosovo (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 60 min

Václav Dvořák

Josef Spitzer

Ve světě humanitárního bombardování civilního obyvatelstva je všechno možné a objímání amerických politiků s drogově teroristickými staviteli mešit do toho tak nějak patří. Své o tom ví ryšavý Václav i hodná babička Madlenka alias Balkánská řeznice. Mně rozhodně nevadí, že dokument je jednostranný stejně jako vysílání naší veřejnoprávní televize, neboť se na problém podíval z druhé strany a to té, jejímž jsem fanouškem. Stejně tak si myslím, že zasahování do občanské války za účelem zisku je zhovadilost a vybrat si tu správnou stranu konfliktu podle toho, kdo odebere větší množství zbraní považuji minimálně za svinstvo. Od této chvíle navrhuji vést všechny války na neutrálním území - tedy v USA, aby konečně taky ochutnali svou vlastní mírovou medicínu a pochopili, že lidské životy jsou víc než Dow Jonesův index.(21.4.2015)

Hodně věcí jsem sice věděl už dřív, ale zde to bylo podepřeno čísly a výpověďmi očitých svědků. Dodnes se stydím za našeho "skvělého pana prezidenta Havla", schvalujícího "humanitární bombardování" . Navíc když jsem pak viděl ropuchu Albrightovou jak se objímá s vůdcem teroristů z ÚČK a dnešním prezidentem Kosova Tačim, tak mi bylo opravdu na blití. Vážně jste pyšní na to, že žijete v demokracii, když tatáž "demokracie" dopustila bombardování srbských měst a napomáhala ke genocidě jiných kosovských etnik? Jsem velice vděčný za tento dokument a doufám, že se i přes nepřízeň ČT dostane na obrazovky co nejvíce lidí. Uživatele Bouldermana bych se rád zeptal, s kterými názory autorů nesouhlasí.(18.6.2008)

• Dadel

Každá kinematografie má svého Věčného Žida. Nevím, kdo je Václav Dvořák a jak se mu podařilo přesvědčit ČT, aby se pod tento jednostranně manipulativní škvár podepsala (uklidňuji se domněnkou, že v ČT do poslední chvíle netušili, co to vlastně zaštiťují), ale je to ostuda, zvlášť uvážíme-li, jaký kultovní status zakázaného ovoce tento film mezi českými konspiračními teoretiky, nácky a podobnou lusou získal. Jabko je jabko, hruška je hruška, Kosovo je Kosovo.(19.10.2014)

Výborné a dokonalé zpracování kosovské problematiky. Film jsem viděl po boku pana režiséra a pana Foldyny, který se o tuto problematiku živě zajímá. dokument může vypadat lehce tendenčně, protože není dán žádný prostor albánské menšině, ale přesto je jasné, jak Kosovo vzniklo, jaké k tomu byly důvody atd. Kosovští albánci a albánci obecně= muslimové, jsou morem pro Evropu.(24.3.2010)

Konečne nejaký dokument ktorý nám nezobrazuje iba jednu stranu mince a to "srbských vrahov zo Srebrenice" (ale tými uvodzovkami nechcem navodiť dojem že Srbi na Balkáne genocídu nedajbože nerobili) a konečne nám ponúka druhý, iný ale HLAVNE pravdivý pohľad na tento problém. Násilie páchané na Srboch nie je ani tak podnecované Albáncami ako skôr Američanmi ( NATO, OSN ). A to sa nám aj režisér snaží predstaviť keď tvrdí , že v Kosove vyrastajú rýchlejšie americké vojenské základne ako nové domy a príbytky pre ľudí zmietaných vojnou a chudobou. Takže je asi každému jasné, že tu nejde ani tak o albánske ako o americké záujmy. Najsmutnejšie na tom celom je, že celá EÚ len slepo prikyvuje genocíde páchanej nielen na Srboch !!!! ale aj na Rómoch, Čiernohorcoch, Bosniakoch ktorí v tomto regióne žijú. A na margo jednostranného pohľadu na vec či už zo strany autora alebo i mňa len toľko - veď ani nacistickí vrahovia z 2. sv. vojny nemajú právo na obhajobu za Holokaust (ako to povedal režisér vo svojom dokumente...) Dokument preto považujem za objektívny, odvážny, nový, pravdivý a výborne spracovaný. 5*(9.8.2008)

• - Je zde použito množství archivních filmových materiálů, poskytnutých srbskou veřejnoprávní společností Radio i Televizija Srbije. (Pesosek)