Mongolsko - Ve stínu Čingischána

• Slovensko Mongolsko - V tieni Džingischána

Okouzlující země, hledající vlastní současnou podobu tváří v tvář svému dědictví ze 13. století, byla kdysi největší říší, jakou kdy svět uzřel. Nazývala se Pax Mongolica. Byla obávaná, zatracovaná a často obdivovaná stejně jako její zakladatel a vůdce Čingischán, který se za celý svůj život nedočkal porážky. V průběhu dobrodružného putování nevlídnou krajinou daleko od obvyklých cest objevíme jinou, neznámou a překvapivě nepředpojatou stránku nelítostného dobyvatele, jehož novátorské snahy zanechaly v myšlení a vývoji celé lidské společnosti mnohem hlubší stopy, než jsme ochotní si přiznat. (oficiální text distributora)

Maniik88

Ďalší krásny dokument od nášho národného pokladu menom Barabáš. Obrovské Mongolsko, staré a večne pokazené auto shaker, šofér a la čarovný opravár. Páčili sa mi prelínania s históriou a zaujímavé poznatky o Čingischánovi. Krásna krajina, krásni a vnútorne bohatí ľudia. Určite stojí za zhliadnutie. ()

petisek

Mongolsko - V tieni Džingischána je zo všetkých expedičných dokumentov Pavla Barabáša po vizuálnej a technickej stránke asi najdokonalejšie spracovaný. Napriek dĺžke nenudí, uchvacuje krásou záberov a príbehom. Film sa diváka nesnaží poučovať, presviedčať, ani agitovať - naopak, plní presne funkciu dokumentárneho filmu o krajine, ktorá kedysi hýbala svetovými dejinami a dnes o nej - my "vyspelí" európania skoro vôbec nič nevieme. Plný počet hviezdičiek si film rozhodne zaslúži! ()

capka

Krásná země s krásnými lidmi a k tomu krásný smysl pro humor ze strany tvůrců. Moc příjemný výlet, můžu jen doporučit. ()

xpaja

Pro mě obrovské pozitivní překvapení. Obdivuji tvůrce, že dokázal z tak mála vytvořit něco tak poutavého. Dokument je kombinací cestopisu pěti kamarádu, kteří projíždějí Mongolsko s prostřihy do historie země. Takové řešení je velmi netradiční, o to více dokáže zaujmout. Prostřihy do dob Čingischána skvěle dokreslují obraz současné mongolské společnosti a kultury. Představují totiž Čingischána především jako osvíceného panovníka, který mnohými progresivními rozhodnutími výrazně předběhl dobu. Což je v ostrém kontrastu s tím málem co se o něm učí na našich školách. Odkud ho známe jen jako nelítostného a neporazitelného válečníka. Pětici hlavních protagonistů doplňuje jejich průvodce a řidič - mongolský "McGyver", který zvládne generálku motoru během večeře, levou rukou. O vtipné momenty tak není nouze, stejně jako o spoustu zajímavých historických informací. Úchvatné obrazy drsné mongolské krajiny po celou dobu doprovází výborně zvolená hudba. Nemůžu jinak a dávám ---== 85% ==---. ()

Sticks

Ak očakávate historický dokument budete sklamaní (ČT ho uviedla v cykle Mýty a fakty histórie), ide o pohľad do prakticky netknutej časti prírody v Mongolsku. Veľmi kvalitný prístup k látke, kde máme život terajších kočovníkov ako na tanieri. Historické ,,úseky´´ nám dokresľujú zmýšľanie mongolov a celkove je dokument plný zaujímavostí. 8,5/10 ()

Chlo0opek

Mongolsko - tam prostě není nic... A je to pravda. Najdete zde jen nádhernou krajinu. Zajímavě udělaný dokument o cestě přes tento kdysi tak obrovský stát. ()

Guru

Pátá hvězdička chybí jen kvůli tomu, že jsem film viděl jen jednou - při projekci v Brně. Až film uvidím podruhé - asi tu poslední hvězdičku dám. Nechápu Pavla Barabáše! Nechápu, jak dokáže jeden člověk natočit tak fantastický film. Je to démon! Klobouk dolů a palec nahoru. ()

Skunkiee

Lehce slabší dokument od Pavola Barabáše. Pořád je to o dvě třídy výš než většina jiných dokumentů. Ale moc mi tam neseděly ty vsuvky o Čingischánovi. Když to srovnám s nádherným snímkem Bhútán - hladanie šťastie, tak tady mi tenhle snímek přijde bez emocí, bez síly. Zkrátka prohrává na plné čáře. ()