Špinavé práce (TV pořad)

• Austrálie

Dirty Jobs with Mike Rowe

Dokumentární / Reality-TV

USA, 2005, 164x44 min

Asi takhle. Někdo to dělat musí. A má můj obdiv. Ani jsem netušil co všechno naše civlizace potřebuje za řemesla aby fungovala alespoň tak jak funguje. Viděl jsem pár dílů a vždy to stálo za to, ale vždy jsem s tou jak bych to... ,,fekalitou'' počítal. Jestli mně ale nějaký díl obzvláště dostal byl ten z koželužny. Kdo neví, je to místo, kde se vydělávají kůže. Na kabelky, boty, bundy, sedla a já nevím na co ještě všechno... Jenže než se od tukem a tkání potažené kůže z jedné strany a srstí s klíšťaty z druhé strany stane plátek jemné jelenice, vede k tomu hodně dlouhá, namáhavá a hlavně smrdutá cesta. Kdo se trochu zajímá o historii, ví, že už ve středověku se vědělo o koželužnách, že to tam smrdí. Mít za souseda koželuha nebyla zrovna dobrá výhra a váš dům tím rozhodně nebyl na dobré adrese. A když už ve středověku lidem něco páchlo, muselo to být echt ekloidní! K mému údivu se od těch dob toho moc nezměnilo snad až jen na mechanické stroje pomáhající kůži vydělat, promýt, usužit, nadrat... Ten binec a smrad je ale u toho stále původní i ten odpad z toho všeho. V zimě jsem si koupil bratru skoro za 10 000 leteckou bundu bombera B3 a říkal jsem si safra, proč je to tak drahé. A to ji lze koupit i za 15 - 20 000... No, teď už to vím a zdá se mi levná. Dávám tedy za 4 hvězdy. Dal bych víc ale někdy se zbytečně moc tlačí s tím ekloidním obsahem na pilu. * * * *(7.4.2019)

Fakt supr "dokument". Není to vůbec o tom, že Mike vleze do kupy hoven a na kameru řekne: "Tak ameriko, ted stojím po kolena v kupě hoven." Každá práce je popsáná odborníky, kteří se tou prací živí, tak aby to pochopil i lajk. Což pro mě, jako pro někoho, kdo má obě ruce levý je hodně zajímavý. Mika obdivuju, že má žaludek a odvahu na to, si na vlastní kůži, a to doslova, vyzkoušet všechny možný profese. Jako bonus jsou Mikovi hlášky, které ze sebe chrlí i když z něho stříká pot a po nohách mu tečou splašky a exkrementy.(5.8.2011)

Vtipný i poučný reality dokument. Nebýt tam ta vložka, že se něco seriózního dozvím, tak by to bylo jen sledování chlapa, jak se brodí v hovnech. Ze začátku mi celkem vadilo, že je tam hromada prací, která v ČR nejsou, ale to mi vynahradila Těžká dřina. Na jednu stranu je dobré, že Mike dělá i taková "exotická" povolaní, ale na druhou stranu, když se tím živí Američané, které bych spočítal na prstech jedné ruky, tak mi přijde představení jejich práce vcelku zbytečné. Moderátor je zábavný a dabing mi přijde dobrý, i když v originálu má Mike o mnoho hrubší hlas než Otakar Brousek ml.(9.2.2013)

Môj obľúbený TV seriál s nenapodobiteľnými hláškami Mika Rowa.Videl som strašne moc dielov tohto seriálu na Discovery a nikdy som sa nenudil. Nieje na ujmu ukázať podaktorým ľuďom, čím sa niektorí ľudia musia živiť, aby naša spoločnosť ako taká mohla fungovať. Všetkým, ktorý takúto prácu vykonávajú..klobúk dole.10/10(1.6.2011)

Jste nespokojeni se svým zaměstnáním a rádi byste se ukonejšili myšlenkou, že někteří lidé jsou na tom mnohem hůř? Pak by "Dirty Jobs" mohl být tou pravou reality show, která vás přiměje vážit si vlastní nezáživné, blbě placené práce. Pár dílů je skutečně zajímavých, mnoho jich smrdí i přes obrazovku, průvodce Mike Rowe nepostrádá určité charisma a zvládne pobavit, ale jednu výraznou slabinu přece jen najdeme: pořad je příliš americký. Tím myslím, že je natočen otravně polopaticky tak, aby vše pochopil i průměrně inteligentní labrador. Když je vám potřetí za dvě minuty sdělováno stále totéž, může to vést ke zpruzenému povzdechu a následnému putování ukazováku k ovladači telečumu. 56%(14.12.2011)

• - Několik z nejsmrdutějších míst, kde Mike pracoval, je vepřín, továrna na recyklaci ryb, jeskyně se 40 miliony netopýrů, kompost na krocaní farmě nebo dodávka sbírající přejetá zvířata ze silnic. (konvax)

• - Pořad byl třikrát nominován na cenu Emmy pro nejlepší reality program. (konvax)

• - Mike Rowe často tvrdil, že táto relácia by bez neustáleho posielania nápadov od divákov nefungovala, avšak už pred začatím si spravil dlhý zoznam pracovných miest, ktoré by stačili na prvé tri série. (Greenpeacak)