Špinavé práce (TV pořad)

• Austrálie

Dirty Jobs with Mike Rowe

Dokumentární / Reality-TV

USA, 2005, 164x44 min

Vybrané práce sú jednak špinavé a "druhak" zaujímavé. Človek sa dokonca s radosťou dozvie o útrapách tých, čo ich bežne robia. No ale v tom prípade je už iba jeden element, ktorý to príjemno môže rušiť. Po zbežnom prečítaní ostatných komentárov sa cítim až divne, že mi ten Majk Rou nie je vždy po chuti. Ale nepomôžem si. Tie jeho zaksichtenia a reakcie vedia byť otravne hrané.(29.5.2014)

Některé profese jsou docela zajímavé. Některé více špinavé, některé méně. Dá se předpokládat, že pro kamery je to poněkud přikrášleno, aby to vypadalo ještě hůř, než ve skutečnosti je, to je třeba brát s nadhledem. Ovšem s tímhle pořadem člověk získá o různých profesích všeobecný přehled a ač jsem zatím viděl jen několik dílů, zdá se mi, že kvalita pořadu stoupá vzhůru, takže budu sledovat pravidelně.(3.8.2011)

Hrozně odporné, ale nemůžu se zbavit dojmu, že je to i zajímavé. Dozvěděla jsem se už spoustu nových věcí, což jsem nečekala. Mike Rowe je geniální. Umí člověka krásně poučit a přesvědčit o tom, že všechny lidi, se kterými v pořadu pracuje, bychom měli obdivovat. Proč tu práci dělají? "Někdo to udělat musí..." A je to čistá pravda.(6.7.2011)

Jste nespokojeni se svým zaměstnáním a rádi byste se ukonejšili myšlenkou, že někteří lidé jsou na tom mnohem hůř? Pak by "Dirty Jobs" mohl být tou pravou reality show, která vás přiměje vážit si vlastní nezáživné, blbě placené práce. Pár dílů je skutečně zajímavých, mnoho jich smrdí i přes obrazovku, průvodce Mike Rowe nepostrádá určité charisma a zvládne pobavit, ale jednu výraznou slabinu přece jen najdeme: pořad je příliš americký. Tím myslím, že je natočen otravně polopaticky tak, aby vše pochopil i průměrně inteligentní labrador. Když je vám potřetí za dvě minuty sdělováno stále totéž, může to vést ke zpruzenému povzdechu a následnému putování ukazováku k ovladači telečumu. 56%(14.12.2011)

Trochu nablbé, mírně přehnané a typicky americké. Ale na druhou stranu celkem švanda sledovat jak se moderní přetechnizovaná společnost vypořádá s všemožným sajrajtem. Pokud si snad někdo myslel, že se extrémní špína dnes uklízí bezkontaktními čistícími mechanizmy, Mike Rowe ho přesvědčí, že na kupu svinstva furt platí eném stará dobrá lopata. Semtam se povede i vtipná poznámka a tak se člověk na Dirty Jobs vydrží dívat.(7.7.2011)

• - Mike Rowe často tvrdil, že táto relácia by bez neustáleho posielania nápadov od divákov nefungovala, avšak už pred začatím si spravil dlhý zoznam pracovných miest, ktoré by stačili na prvé tri série. (Greenpeacak)

• - Pořad byl třikrát nominován na cenu Emmy pro nejlepší reality program. (konvax)

• - Několik z nejsmrdutějších míst, kde Mike pracoval, je vepřín, továrna na recyklaci ryb, jeskyně se 40 miliony netopýrů, kompost na krocaní farmě nebo dodávka sbírající přejetá zvířata ze silnic. (konvax)