Špinavé práce (TV pořad)

• Austrálie

Dirty Jobs with Mike Rowe

Dokumentární / Reality-TV

USA, 2005, 164x44 min

Jste nespokojeni se svým zaměstnáním a rádi byste se ukonejšili myšlenkou, že někteří lidé jsou na tom mnohem hůř? Pak by "Dirty Jobs" mohl být tou pravou reality show, která vás přiměje vážit si vlastní nezáživné, blbě placené práce. Pár dílů je skutečně zajímavých, mnoho jich smrdí i přes obrazovku, průvodce Mike Rowe nepostrádá určité charisma a zvládne pobavit, ale jednu výraznou slabinu přece jen najdeme: pořad je příliš americký. Tím myslím, že je natočen otravně polopaticky tak, aby vše pochopil i průměrně inteligentní labrador. Když je vám potřetí za dvě minuty sdělováno stále totéž, může to vést ke zpruzenému povzdechu a následnému putování ukazováku k ovladači telečumu. 56%(14.12.2011)

Tak tento dokumentárny seriál ma doslova zvalcoval. Na moje prekvapenie disponoval obrovskou dávkou pre mňa nových technologických postupov používaných v každej pracovnej oblasti a dokazuje, že aj práca ktorá sa zdá na prvý pohľad banálna a že nemá tam človek čo pokaziť, má svoje extrémy. Veľmi dobre je zvolená forma a sfilmovanie, keď kameraman dosť riskoval, len aby dosiahol dobré a podstatné zábery a Mikove humorné pripomienky sú perfektné. Je to ozaj dobrý nápad postaviť neznalého človeka rovno na "bojové pole". Neostalo mi nič len vstrebávať všetky zaujímavé informácie a tešiť sa na ďalšie pokračovanie. Rád by som ho videl aj v mojej predošlej práci pri zatepľovaní fasády 80%.(18.1.2013)

Až překvapivě dobře ukázané práce a činnosti, které se v "normálních" filmech nějak tak neobjevují, ačkoliv jejich přínos (tedy ten neodiskutovatelně skutečný) je podstatně vyšší, než ty činnosti, které nám autoři tzv. normálních filmů vesměs nabízejí. Jediné, co mi vadí, je název. Výraz dirty se prostě nehodí. Dirty jobs jsou práce a činnosti úplně jiné, navenek uhlazené a voňavé a špinavé v pravém smyslu tohoto slova. Novináři, reklamní agenti, neschopní - zejména pak čeští filmaři, "zaměstnanci" řady naprosto zbytečných neziskovek, nejrůznější úředníci na všech stupních, většina kritiků, aktivisté ať už zelení, duhoví, nebo všichni ostatní - to jsouopravdové dirty jobs.(8.2.2019)

Zajímavé nahlédnutí do pracovní náplně lidí, kteří se nebojí ušpinit si ruce (a mnohdy i celé tělo). Ne každý by zvládl uklízet holubí trus či okovat koně. Samozřejmě všechno se dá naučit, jen ne každý to chce dělat. Musím uznat, že Mike je docela přizpůsobivý a zručný a všechno si zpříjemňuje dobrým humorem.(21.7.2011)

• gymnophiona

Neviem, mám najsmradlavejšiu prácu a baví ma, keď sa pozriem na nejaký diel z tohto seriálu, musím sa len usmievať. Je dokázané, že ľuďom naviac smrdia fekálie, zvratky a hnilé mäso - prečo neskúsi deň pracovať v nemocnici na septickom oddelení, alebo na septickom sále :D Ale to by nebola asi až taká sranda... A ešte je to nanič platené(8.1.2013)

• Mike Rowe

• - Mike Rowe často tvrdil, že táto relácia by bez neustáleho posielania nápadov od divákov nefungovala, avšak už pred začatím si spravil dlhý zoznam pracovných miest, ktoré by stačili na prvé tri série. (Greenpeacak)

• - Pořad byl třikrát nominován na cenu Emmy pro nejlepší reality program. (konvax)

• - Několik z nejsmrdutějších míst, kde Mike pracoval, je vepřín, továrna na recyklaci ryb, jeskyně se 40 miliony netopýrů, kompost na krocaní farmě nebo dodávka sbírající přejetá zvířata ze silnic. (konvax)