Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Aké "jednoduché" (!). Prídete do banky aby ste si požičali peniaze. Podpisom pôžičky sa banka zaručí, že vám dá peniaze, ktoré ale v skutočnosti nemá. Bohužiaľ, faktom zostáva, že vlády všetkých štátov v rámci zákona umožnili, aby sa dlh banky voči človeku, premenil na zákonnú plnohodnotnú menu (dolár, euro, libra ..), ktorú musí každý akceptovať ako reálne peniaze. Takže. Keď do banky nevstúpi človek, aby si požičal peniaze, banka nebude mať čo požičať, čiže reálne nebudú vytvorené žiadne peniaze. Laicky povedané, nebude úver, dlžník - nebudú peniaze. Banky peniaze nepožičiavajú, oni ich vytvárajú z dlhu. Takže pokiaľ chceme aby ekonomika fungovala, potrebujeme, aby si ľudia požičiavali peniaze. Splatenie všetkých dlhov by malo opačný efekt, ktorý by zapríčinil hlbokú krizu. Bez dlhu, totiž nie sú peniaze. "Som vďačný Washington Post, NY Times, časopisu Time a množstvu iným veľkým publikáciam, ktoré viac ako 40 rokov dodržiavali sľub diskrétnosti. Bez nich by totiž  nebolo možné vytvoriť tento plán a systém. Ale svet je už dnes iný, pripravený vstúpiť do sveta ovládaného bankérmi". Rockefeller (1991) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Peníze jsou dluh, to je smutné a zarážející zároveň. Avšak tohle není první ani poslední dokument, který tuhle pravdu, jakou si málokdo dokáže připustit, představuje. Nejen Zeitgeist, ale i jiní představují myšlenku dnešní ekonomiky, která staví na penězích, které nejsou a jsou bráni odnikud (viz státní dluh). Co s tím? My s tím nic moc nezmůžeme, dokud společnost takto funguje těžko to dokážeme změnit, ale je pravda, že peníze nejen jako symbol dluhu, ale i jako symbol nutného otroctví jsou při dnešních konstelacích poměrně diskutabilní... Platit však budeme muset stále a tento dokument vše jen příjemně, i když "animačně" představuje neznalému divákovi. ()

Reklama

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Druhá polovina docela ušla a označil bych ji snad i za zajímavou, ale za tu první bych nejraději panu Paulovi Grignonovi utrh hlavu. Styl vysvětlování jak ve zvláštní škole a navíc celé prezentováno opravdu ošklivým stylem animace. Opět mi nezbývá než odkázat na poutavější Zeitgeisty. 50 % ()

GMVajgl 

všechny recenze uživatele

Když jsem byl hodně malý, tak se ve školce hrála hra "o poslední židli" (anglicky game of musical chairs). Dlouho mě nenapadlo, jak symbolická / určující / vystihující je tahle hra pro celou dnešní společnost. Tenhle dokument to výstižně, stručně a polopaticky vysvětluje. A proč je možná lepší být outsider a tuhle hru nehrát. ()

liuk 

všechny recenze uživatele

Odpověď na otázku, proč je v podstatě nepředstavitelné přijít do banky, chtít půjčku a bát se reakce, že banka momentálně nemá peníze na půjčení. Asi jsem nikdy neviděl víc oči otvírající dokument. Jestli chcete vědět, kde se pořád berou ty nejen vládní peníze, jak je možné že jsou všichni zadluženi (kromě finančních institucí), tak se na tohle mrkněte. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama