Na cestě - Série 15 (2013) (série)

Na cestě po Valencii (S15E01)

(epizoda)
Česko, 2013, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do španělské provincie na plážovou koridu, ochutnávku pravé paelly a do fabriky na výrobu špacírek. Cestu po jedné ze španělských provincií zahájíme v městečku Dénia. Po většinu roku žije bývalá rybářská osada poklidným životem, nicméně v polovině července, na Den nejsvětější krve Páně, ji z ospalé atmosféry vytrhne Fiesta Mayor. Na hlavní třídu vyjedou alegorické vozy s místními krasavicemi v kostýmech valencijských měšťanek z osmnáctého století, jímž se zde říká el traje de falleras. Každá správná oslava ve Španělsku se ovšem nemůže obejít bez býčích zápasů. V Dénii však mají poněkud kuriózní podobu. Korida se odehrává na městské pláži a cílem není býky skolit, ale přinutit je ke skoku do moře. I když od této podívané není snadné odtrhnout oči, vydali jsme se objevovat i další zajímavosti provincie. V jejím hlavním městě se stejným jménem jsme ani tak neobdivovali bezpočet jejích památek, ale spíše působivou moderní architekturu, která připomíná spíše dalekou budoucnost. V přímořském městečku Peniscola naopak upoutaly naší pozornost tradiční zářivě bílé domy a naše putování skončilo ve starobylém městě Elx, které proslulo nejen archeologickými nálezy, ale i nevídanou kulisou dvou set tisíc palem, jež se v takové koncentraci nenacházejí nikde jinde v Evropě. (Česká televize)

castor

Znovu velmi příjemný náhled do zajímavých kultur, okořeněný velmi civilním a uklidňujícím komentářem pánů Donutil/Bartoška. Sympaticky krátké, funkční, trefné, doplněné podmanivou hudbou. ()