Reklama

Reklama

Bojová umění Shaolinu

  • Česko Šaolinská bojová umění (více)
Čína / Hongkong, 1986, 99 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Snímek je třetím pokračováním série filmů o chrámu Shaolin, kde ztvárnil hlavní roli čínský šampión bojových umění Jet Li. Pohledný a vtipný bojovník je jednoznačně hlavním lákadlem tohoto svižného akčního filmu, v němž Jet Li nešetří údery, kopy, otočkami, skoky a salty, to vše v choreograficky perfektních bojových scénách. Hrdina se jmenuje Zhi Ming a prošel náročným tréninkem v Severním shaolinském klášteře poté, co jeho otce zavraždil krutý vládce He Suo. Zhi Ming má nejprve v plánu zloducha napadnout při tanečním vystoupení na jeho velkolepé narozeninové oslavě. Tento pokus o pomstu sice selže, ale zato se při něm hrdina seznámí s dívkou jménem Si Ma, která prošla bojovou školou Jižního Shaolinu poté, co He Suo zničil život jejímu otci. Ukáže se, že Zhi Mingův otec zemřel právě proto, že protestoval proti tomu, jak bylo zacházeno s jeho přítelem, Si Miným otcem. Netrvá dlouho, než Si Ma a Zhi Ming zjistí, že oba nosí náramky, které k sobě nepochybně patří a které znamenají, že je v dětství jejich rodiče zasnoubili, aniž by tenkrát děti věděly, co to vlastně znamená. Nyní spojí své síly, aby společně porazili tyrana He Sua, a se svými nepřáteli se neváhají utkat ve fantastických čínských exteriérech, jako je například Velká čínská zeď nebo Zakázané město. Jet Li natočil další "shaolinský" film v roce 1994 a na Západě se dostal do povědomí hlavně díky roli úhlavního nepřítele Mela Gibsona ve čtvrtém díle Smrtonosné zbraně. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

Tamten 

všechny recenze uživatele

Začátek filmu není ani tak film, jako spíše prezentace kung-fu, navíc nijak moc působivá. Ve druhé části se sice nějaký děj vyskytuje, ale nic složitého nečekejte. Nejhorší na tomto filmu je, že souboje nepůsobí vůbec věrohodně. Jsou tu převážně boje, kdy jeden neozbrojený člověk bojuje proti obrovské skupině ozbrojených a samozřejmě je všechny přepere. Je na tom ovšem hrozně vidět, že všichni ti "špatní" mají obrovský problém, aby ho zbraní náhodou netrefili, takže se z toho stává spíše nepovedená šaškárna. Snad jedině závěrečný souboj je o maličko lepší. ()

HKstars 

všechny recenze uživatele

S třetím dílem Shaolin Temple se konečně dostáváme zpět do slovůtného kláštera. Stejné kulisy, stejné mentorování a stejné obsazení. Není to už trochu nuda? Trojnásobnou frakturu na toho, kdo jen na chvilku pomyslel, že by se tahle série mohla snad zvrhnout do stereotypu. K režii se dostal renomovaný Lau Kar-Leung a Jet Li se tu konečně dostává do provozní teploty a předvádí, ač je nemožné to připustit, ještě lepší výkony než v předchozích dílech. Děj začíná v klasickém prostředí Shaolinu, kde parta všehoschopných mnichů dře od úsvitu do soumraku - jeden z nich (Jet Li) ale dře víc a pod rouškou jeho snažení se skrývá touha po pomstě. Příběh je ale to poslední o co tu jde (naštěstí zmizela hudební produkce (tedy je tu jedna výjimka řadící se spíš do kategorie čínského popu), ale malá lekce z čínské politiky neuškodí ;). Shaolin Temple 3 má totiž neuvěřitelný podíl akce (na úkor všeho ostatního). Víc než půlka filmu se tak zvrhává do neředěné akce a film by se dal popsat třemi body: akční úvod - akční výplň - akční finále. Tedy, ne že by to snad někomu vadilo, protože akční scény tu trhají oči z pantů, a navíc pokud se objeví nějaká "dějová" scéna, je většinou třeskutě vtipná (Jet si např. už podruhé (poprvé v Shaolin Temple 2) navlékne ženské šaty, dost mu to sluší mimochodem :), což sice nekoresponduje s poměrně vážným duchem filmu, ale na podobnou žánrovou rozpolcenost jsme už u Lau Kar-Leunga docela zvyklí. Ale zpátky k tématu, bojovým scénám: Třetí díl se v tomto ohledu skutečně překonává a IMHO jde o nejdynamičtější (nejakčnější, nejcoolovější... další nej si doplňte sami) filmovou aplikaci wushu, která je k vidění. Nejsem doktor, ale to co ti kluci a holky na plátně předvádějí by zřejmě uvedlo v křeče kdejakého posudkového lékaře. Jestli tohle není důvod pro shlédnutí filmu, tak už teda vážně nevím, čím vás přesvědčit :). 100% ()

Reklama

Masinfira 

všechny recenze uživatele

Velká slabota. Hvězdy jsou jen za ty choreografie zápasů, protože příběh sám o sobě sice možná dobrý, je až děsivě špatně zpracován. Spousta věcí se tam děje zdá se nahodile. Postavy se rozhodují asi podle toho, jak se duo režisér a scénarista vyspalo, protože jednají často zcelanepochopitelně. Rozumím tomu, že se postavy mohou ve filmu vyvíjet, ovšem otočka o 180 stupňů během 2-5ti minut filmu, kterou provedou na konci mniši mě docela šokovala... ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Třetí díl jisté Shaolinské série se nese v plynulé zábavné atmosféře s jednoduchým dějem a klasickým finálovým soubojem. Jet li se tu představuje v roli ne málo podobné jaké měl ve svých počátcích Jackie Chan, jen s tím rozdílem, že se tu zdařile vymaňuje od všech křečovitých pro Chana typických opičáren. Souboje kung-fu jsou choreograficky dokonalé a patřičně dramatické. V závěru filmu nelze odtrhnout od sledování oči. Zápletka není nijak cizí, neboť takovýto motiv byl používán velice často. Dalo by se říci, že se jedná o zdařilí popkornový snímek z produkce HK. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Z tejto ranej Jetovej Shaolinskej trilógie ma baví jedine prvý diel. Dvojku považujem za najhoršiu a trojka je taký tuctový priemer. Strašne dlho sa vo filme nič poriadne nedeje. Jet si len tak blbne v kláštore a bohužiaľ nemá ani zďaleka taký komediálny talent ako Jackie, takže to veľká zábava nie je. Popritom hlavný záporák spriada plány na záverečný stret, ale jeho motivácia ma vôbec nezaujímala. Bitiek tu veľa nie je a za niečo stojí až záverečná hromadná megabitka, v ktorej sa mydlí každý s každým. Finále plus veľkolepá výprava, sú asi tak tým jediným dôvodom, prečo film vidieť. Celkovo je to ale fakt len priemerné Shaolinské kung-fu. 5/10. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama