Dům u dálnice

Home

Domov

(festivalový název)

Švýcarsko / Francie / Belgie, 2008, 97 min

Film pokrývající hned několik tematických rovin, od ústředního problému stavby vysokofrekvenčních silnic, přes syrový rodinný život až po nejobecnější alegorii vyrovnávání se s velkými životními změnami s minimem východisek. Uprostřed všeho je pod tlakem testována psychika a vzájemné vztahy všech členů rodiny. Olivier Gourmet jako figura nové psycho art vlny v příběhu, který po Andělu u moře úspěšně skládá reparát.(8.1.2010)

Zaujímavý námet, skvelé spracvanie, slušné herecké výkony... Dá sa povedať, že nanajvýš súhlasím s Duotonem28.. Problém je v tom, že nemám rád keď sa postavy správajú tak, že ja by som ich v reálnom živote zabil, a v tom filme ich nikto zabiť nechce... Myslím si, že tej rodine chýbal dialóg... Život je zmena, človek sa vie ľahko prispôsobiť.. Stačilo by sa dohodnúť a všetko mohlo byť OK... Proste, ani jedna z postáv sa nespráva tak ako by som sa správal ja v danej situácii a to mi sťažuje stotožnenie s postavami... Postava, ktorú mám chuť zabiť je mama Marthe.(5.12.2008)

• ABLABLABLA

Tak tohle byl vážně divný a šílený snímek. Místy to bylo veselé a k pousmání, místy smutné a většinu času si člověk říkal, to fakt existuje tak psychicky vyšinutá rodina? Matka - žena v domácnosti, co nehodlá svůj dům opustit a radši z ní bude ještě větší blázen než doposud. Otec - makající hlava rodiny, kterého popadávají záchvaty vzteku a potom neví, co dělá aka.. BACHA Spoiler... se snaží zabít celou rodinu tím, že ji nechá se udusit ve vlastním domě. KONEC Spoileru. Nejstarší dcera - je prostě kurva, která tráví celý den opalováním na slunku, posloucháním hudby a kouřením jednoho cíga za druhým a přitom má každý den furt mokré vlasy (nepochopila jsem). Mladší dcera - je evidentně šílenec nakombinovaný z obou rodičů, protože je nějak super chytrá, až tak moc, že jí hrabe a děsí tím svého mladšího bratra k smrti. Nejmladší syn - ten to chudák všecko schytává ze všech stran, byl by snad i normální, ale nemá prostě šanci v tomhle baráku. No a na tohle se koukejte 97 minut. Docela nuda po čase. Ale 2* za parádní vykreslení charakterů si to zaslouží.(20.10.2013)

Pozoruhodný film, který na mě udělal ohromný dojem. Upřímně řečeno jsem ještě film s žádným podobným námětem neviděl, takže příběh považuji za velmi originální a nápaditý. Jenže jak obalit kostru příběhu tak, aby to bylo pro diváka atraktivní? Fajn, je tu jedna rodina, která si deset let žije v klidu u rozestavěné dálnice a široko daleko žádné jiné stavení není. A najednou je dálnice zprovozněna. A co teď, jak to obalit, aby to bylo pro diváka zajímavé? Upřímně řečeno ten příběh, nabalený na ten základní nápad, až tak atraktivní není. Rodina se sžívá se zprovozněnou dálnicí, hledají bezpečné cesty pro přecházení dálnice, bojují s hlukem, se smogem, s nedostatkem soukromí, s prašností, atd. Ono by to i možná bylo zajímavé, ale ohromně pomalé tempo, kterým film utíká, bohužel tomuto filmu z mého pohledu velmi ubližuje. A celý příběh je nakonec vyveden až do neuvěřitelného absurdna. Avšak aby to nevypadalo jen jako kritika, tak jedním dechem dodávám, že film se mi líbil. Respektive už jen ten nápad mě donutil se na film podívat a vlastně jsem byl, až na to pomalé tempo filmu a občasná hluchá místa, velmi nadšený. Lépe to asi opravdu udělat nešlo, určitě se jedná o něco, co tu ještě na poli filmu nebylo, aspoň já žádný takový podobný film neznám, a tak za originalitu a za solidní herecké výkony nakonec uděluji čtyři hvězdičky.(31.3.2010)

• MartinezZ

13.6.2010 ~ To si vám rodinka takhle bezstarostně žije kdesi v opuštěných polích poblíž rozestavěné dálnice, na které nikdo po dlouhou dobu lopatou nesáhl. Idylka rodině ale končí ve chvíli, kdy se práce na dálnici znovu rozjíždějí. Oni se však svého domova vzdát nehodlají. ~ A tak se všichni chovají jak parta degénů, co chce žít hned vedle dálnice, oddělení jen svodidly. Nejprve přelézají svodidla a skáčou mezi auty, posléze lezou domů podzemní trubkou a pak se zazdí doma. Nechtějí se vzdát svého obydlí. A to je všechno. Nízkorozpočtová švýcarská hovadina, která sice má pár vtipných a hezkých kousků, jinak to ovšem postrádá jakoukoliv logiku. Jen dement by stavěl barák a jal se ho rekonstruovat, když mu u něj už nějakou dobu stojí dálnice. A způsob, jakým se brání faktu, že tu dálnici si jen tak pro jejich hezké oči někdo nevezme a nepřetáhne o pár kilometrů dál je imbecilně absurdní. Nene, tohle akceptovat nehodlám ani jako komedii, ani jako parodii, ani jako televizní scénku.(22.3.2013)

• - Režisérka Ursula Meier hľadala správnu lokáciu pre natáčanie takmer rok, dokonca aj v Kanade. Nakoniec našla časť opustenej diaľnice v Bulharsku. (GTS_PUNK)

• - Dom pri diaľnici, v ktorom rodina žije, bol postavený špeciálne pre účely filmu. (GTS_PUNK)

• - Vodičov jazdiacich po diaľnici hralo 300 obyvateľov neďalekej dediny. V dni, keď sa nenakrúcalo, jazdili na diaľnicu dokonca s celými rodinami. (GTS_PUNK)