Letečtí stíhači v boji

Dokumentární seriál Letecké souboje se zabývá tematikou vojenského letectví a přináší historické rekonstrukce vzdušných soubojů, které se odehrály za první a druhé světové války, Korejské války, války ve Vietnamu i v menších konfliktech, například ve válce v Zálivu či v Šestidenní válce. Bývalí bojoví piloti se v pořadu podělí o své zkušenosti ze skutečných leteckých soubojů, kterých se zúčastnili a počítačové animace poskytnou divákovi lepší představu o tom, jaké to je být účastníkem vzdušného boje. (oficiální text distributora)

zdeci odpad!

NE, NE, NE!!! Taková propaganda amícké Ármy, no to snad nemysleli vážně! By koukal i chlívák Pepe Goebbels. Bohužel, já se vodit za nos nenechám. Viděl jsem asi 3 díly a někde se tam dokonce řešilo, že ubohému, ale hrdinnému Amíkovi odstřelili milované cibule z ruky, jak byli zákeřní :-) ()

sirLANCELOT

Nemám co dodat. Prostě dokonalý animace různých způsobů útočení letadel a to z různých válek, jako byla 1. světová válka, 2. světová válka a hlavně pak ty co následovaly, např válka ve Vietnamu. Divák je vtažen do bojů, jako by za kniplem seděl on sám a snažil se vyřešit tu či onu situaci (únik před útočníkem, nebo útok na nepřátelské bojové letadlo) ... ()

alanwilder odpad!

Tento pseudodokument snad může brát vážně jen člověk, co se o letectví a souboje vůbec nezajímá. Hned v prvním díle, kdy se člověk dozví, že amíci sestřelili přes 4000 německých letadel, působí více než komicky. Další díly jsou stejně směšné, jako první. Ovšem jako komediální dokument bych snímek označil za výborný... ()

maraHCV

Jeden z nejlepších dokumentárních seriálů,ale opravdu ta jednostranost je tam velká a věřím že např. vietnamští piloti by taky měli co říct v komentářích!Snad se nám dostane další série která bude vyvážená!ale i tak 5... ()

calculus

Jako mnohem lepší alternativu už snad doporučuji jen hru Il-2 Sturmovik se všemi datadisky:-) Příšerně glorifikovaný, přibarvený a nepřesný pohled na věc se spoustou nekonečných komentářů typu "jeden maník je tady, druhý tam". Pokud tento počin chceme brát vážně, pak věková hranice diváka nesmí překročit 15 let! ()

JJJHHH

at si rika, kdo chce, co chce tohle je proste paradni dokumentarni serial a 5* si urcite zaslouzi...grafika animaci nema chybu a to, ze se resi hlavne americke uspechy...no boze...kdyby udelali podobnou vec rusove taky by chteli zviditelnit hlavne svoje piloty...a kdyby se do podobne veci pustili nemci, tezko by vychvalovali nejake spojenecke piloty, ale byl by to samy Udet, Hartmann, von Richthoffen, Galland a podobni...zkratka kazdy narod (teda z vyjimkou toho naseho) je hrdy na uspechy svych lidi a taky se je snazi ukazovat... ()

pl4nt

Viděl jsem jenom pátej díl (3.2.2009 CT1) a hodně se mi to líbilo, sheppard je borec. to canakja: a jak si představuješ, že by měli sehnat toho druhého pilota :D buď ho sestřelili v tom souboji (potom je ten jeho názor "sporný") a nebo dožívá někde ve vietnamské vesnici --> stíhačky nemají SPZ a nvm jestli si ten letec stihl všimnout výrobního čísla toho zlého vietnamského migu (i když vlastně letěl pořád rovně ne:D ()

Tempest

Podle mě výborný dokument. Tento dokument je zaměřen na detailní rozbor leteckých soubojů, což dělá znamenitě. Bohužel je zaměřen trochu jednobarevně, v podstatě pouze na americké piloty a jak je vidět z řady komentářů, tak to hodně lidí popouzí. Jak se ale říká, historii píší vítězové a v tomto případě se dalo čekat, že budou prezentovat pouze svoje úspěchy a o neúspěších mluvit nebudou. Je ale určitě škoda, že nevyužili i stíhací esa jiných zemí, třeba takové zkušenosti z východní fronty (ať už německé nebo ruské) by byly určitě přínosné, souboje tam probíhali úplně jinak než např. v Pacifiku nebo západní Evropě. Já hodnotím spíše jen technickou stránku a ta je skutečně výborná. Jinak ještě několik poznámek k některým komentářům. 1. Nemyslím si, že nasazení stíhacích letounů vyzbrojených pouze raketami je tady prezentováno jako nějaký úspěch, spíše naopak, jako krok vedle a následně se opět vracejí k smíšené výzbroji (kanóny + rakety). 2. Nedá se říci, že japonské letectvo (resp. jeho elita) skončilo v bitvě u Midway a na Guadalcanalu již bojovali nějací druhořadí piloti. U Midway utrpělo drtivou porážku námořní letectvo a ani to samozřejmě nemělo na 4 letadlových lodích všechnu svoji elitu. Příkladem může být stíhací pluk japonského námořního letectva Tainan, u kterého sloužila řada největších japonských leteckých es jako byli např. Saburo Sakai nebo Hirojaši Nišizawa, který operoval z pozemních základen (ne tedy z letadlových lodí) a který byl v průběhu bojů o Guadalcanal v podstatě zničen. A ještě tady bylo japonské armádní letectvo, které bitvou u Midway nebylo vlastně dotčeno vůbec. Boje o Guadalcanal probíhaly zhruba půl roku a japonské letectvo během nich utrpělo mnohonásobně větší ztráty než u Midway, a to včetně celé řady nejlepších letců. 3. Co se týče nárokování vítězství tak to je dost složitá problematika, které se věnuje hodně diskusí. Ve zkratce se dá říci, že žádné nároky nebyly 100% hlavně při porovnání údajů obou stran, propaganda zkreslovala údaje nejen u Američanů, ale třeba i v Anglii, kdy během bitvy o Británii tisk až zdvojnásoboval skutečné německé ztráty, ale těch případů je skutečně celá řada nejen z tisku, ale i u přímých nároků všech bojujích stran. 4. Úspěšné souboje s velkou přesilou se skutečně tu a tam stali, záleželo hodně na daném letci, většinou tyto souboje přežili jen skutečná esa (známý je souboj Saburo Sakaie v roce 1945 nad Iwojimou, kdy se po těžkém zranění z roku 1942 (ztratil oko) vrátil k bojovému létání a přežil souboj s obrovskou přesilou amerických Hellcatů, jeho letoun prý neutrpěl vůbec žádné poškození), ti co nepřežili, samozřejmě žádné svědectví podat nemohou. Diametrální rozdíl byl v kvalitě německých a japonských pilotů na začátku války a koncem války, i když zrovna Clostermann píše o přeživšich německých esech na konci války, že setkání s nimi bylo vždy velmi nebezpečné. ()

seefoo

Já jakožto milovník letadel, zváště stíhaček, mám na tomto seriálu veliký zálusk! Skvělé grafické zobrazení a lehké vysvětlení je vše co kdokoli a kdykoli potřebuje. Ale holt to není ani na 5 hvězdiček, bohužel ani na čtyři. ()

MartinReno

Geniálne prepracovaný dokument,ktorému nemožno vyčítať jednostranný pohlad,pretože je logické,že keď to točia Američania,tak ide v prvom rade o ich svedectvá.Keď niekto chce svoj uhol pohladu,nech sa podiela na produkcií a basta!Každopádne ide o unikátny dokument,aký tu už dávno chýbal.Piloti vykreslujú bojové akcie ako sa staly a velmi pochybujem,že by si čo i len jeden z nich vymýšlal.Taký ludia to jednoducho nemajú za potreby.V oných časoch im muselo byť poriadne dusno,ako však ubieha doba,človek postupne získava nadhlad. ()

karnifex

Ty jo, díky tomuto dokumentu jsme se dozvěděli, že Američané jsou nejen dobří a úplně nejlepší na celém světě, ale ještě mnohem lepší! A to dokonce i ve válkách, které prohráli! ()

O_Peki

Od malička jsem velký fanda letadel, pilotů a všeho kolem. Co mě odrazuje od tohoto dokumentu jsou počítačové animace. Prostě mi to navozuje pocit, že je to vše jenom jako. ()

sponeck

Asi se budu opakovat, ale ta jednostrannost je obludná. První dva díly jsem velice rád zkoukl, ale poté se už začíná zajídat ta americká genialita. Chápu, že je to americký dokumetarní seriál, technicky velice dobře zpracovaný, ale stíhací esa měly i jiné státy. Navíc mě dost dorazil 9. díl o útoku na Bismarcka. Pochvala za to, že se netýkal US letců, ale asi mě unikla nějaká souvislost. Měl jsem dojem, že tématem tohoto seriálu jsou vzdušné souboje. Za technické zpracování 3 *. Dokoukám a založím na dno archivu. ()

Rodney McKay

Dvě hvězdy a to jen za technické zpracování dokumentu. Naprosto neuvěřitelná arogance američanů co se týče hodnocení leteckých es. To, že bylo daleko více kvalitních stíhačů je snad bez diskuse. A celkově je tento dokument dělaný přesně pro americkou veřejnost, které to díky jejich patriotismu nesmírně potěší. Ovšem skutečnosti jsou zde občas více či méně zkreslovány, což je pro mě velké zklamání. A největší snad to, že tam chyběl i Erich Hartmann, což byl bezesporu nejlepší stíhač své doby co se počtu sestřelů týká. ()

e-pilot

Jen poskrovnu dílů se může pyšnit výborně zpracovanou scenáristickou i vizuální částí, kdy napětí a skvělá animace připoutají diváky k obrazovce. Naopak většina dílů je spíš k pousmání. Je vidět, že se na seriálu podílelo několik tvůrčích skupin, přičemž jejich schopnosti se diametrálně lišily. Také objektivitou se dost šetřilo, ale to je pochopitelné, seriál je americký a popisuje jen americké úspěchy. ()