Letečtí stíhači v boji

Dokumentární seriál Letecké souboje se zabývá tematikou vojenského letectví a přináší historické rekonstrukce vzdušných soubojů, které se odehrály za první a druhé světové války, Korejské války, války ve Vietnamu i v menších konfliktech, například ve válce v Zálivu či v Šestidenní válce. Bývalí bojoví piloti se v pořadu podělí o své zkušenosti ze skutečných leteckých soubojů, kterých se zúčastnili a počítačové animace poskytnou divákovi lepší představu o tom, jaké to je být účastníkem vzdušného boje. (oficiální text distributora)

Iroquois

Technicky povedené, ale ta jednostranost se velmi brzy strane totálně, naprosto a k nepřežití otravnou...aneb kdo vydrží hodiny poslouchat, jak amíci všechno zvládli a skoro všechny sestřelili nebo rozehnali??? navíc pořád všechno opakujou dokola: "helmut byl tady, jimmy tady..." Dokument na ho*no, počítačová animace slušná. ()

tulen

Bylo by to zajímavé kdyby ... Kdyby se polovina času nezaplácala opakováním stejných sekvencí ... Kdyby se víc prostoru věnovalo historii a technice ... Kdyby to nevypadalo celé jako počítačová hra ... K tomu mám velké pochybnosti o věrohodnosti zpodobněných soubojů - zejména u 1. a 2. světové války přece nikdo nemůže vědět jak to přesně bylo. Takže to je z malé části podle vzpomínek (resp. spíš dojmů) pilotů a z velký části spíš vycucaný z prstu autory ... ()

KREI

Zajímavé, graficky dobré a to že je to poněkud zaujaté beru jako samozřejmost. Co mě ale u tohohle dokumente ubijí je nutnost všechno 4x - 5x opakovat jak pro blbce, to je tak hrozně otravné že to přehluší všechno zajímavé co v tom dokumentu je. ()

Inkognito_CZ

Pro mě docela oříšek co se hodnocení týče. Na jednu stranu kvalitní zpracování, široký záběr a mnohdy zajímavé příběhy. Na stranu druhou propaganda amerických soudruhů jak vyšitá a zejména zkreslené informace. Pro člověka, který se historii letectví skutečně věnuje, je to tedy vítaná oddechovka, u které se zasměje hloupostem a nijak mu neuškodí. Pro laika je to ale spíš informační past. Za službu série v rozšiřování zájmu o letectví však musím přimhouřit oči. ()

oskiii odpad!

Kdyby člověk neznal výsledek vietnamské války, tak by řekl, že to bylo fenomenální vítězství americké armády. Všichni jsou hazlové, mají supermoderní zbraně, my nemáme nic, ale s vztyčenou hlavou jim to natřeme i s práškovacími letadly. Zkrátka, je to propagandistická srágora, za kterou by se nestyděl ani říšský ministr propagandy. ()

GeoGraph

Skvělá grafika (i když při průletu F-4 a Migu 21 těsně za sebou se mi nezdál komentář: "je už pouhých 1400 m za Migem" odpovídající grafice), dobře navržené jednotné schéma soubojů atd... Bohužel silně proamerické, také opakování záběrů a navíc je to v podstatě osalva války v jistém úhlu pohledu. (hodnoceno po prvním díle) ()

DeTomaso

Dokument který přibližuje nejúspěšnější letecké bitvy napříč různými válečnými konflikty. Ačkoliv nejsem letecký fanda, tenhle seriál sleduju pravidelně. Upoutá díky počítačovám animacím a popisnému výkladu, který dokáže letecký souboj přiblížit i laikovi. Řekl bych, že výčitky, nebo dokonce snížené hodnocení kvůli tomu, že je to popis jen výtězných bitev je mimo. Tenhle seriál je zatím většinou o amerických leteckých esech a úspěšných operacích. No a co ? Až něco podobného natočí Rusové, Číňani, nebo Vietnamci stejně tak dobře, taky se na to rád podívám. ()

Operator odpad!

Původně jsem tomuto "dokumentárnímu" snímku dal 1*. Ale po shlédnutí dalších snímků musím seriál hodit do odpadu. Je jedno, že Amíci dělají chyby, stejně se z toho nějak vždycky dostanou. Po shlédnutí průběhu letecké vietnamské války jsem snad začal mít dojem, že Američani to tam vyhráli. Nebo to byla jiná válka? Stupidní žlutá šp*na na svých rachitických stryskáčích nestačí na strejdu Sama ani se svými nejlepšími piloty. Stejně jdou k zemi. USA rulez. Jestli mi úroveň těchto dokumentů něco připomíná, tak je to prachsprostá propaganda. Naprosto chybí názor druhé strany, širší souvislosti a trocha sebereflexe. Pokud si chcete znechutit americký dokument, doporučuji. Jinak nebrat. ()

Figuto

Na jedné straně úžasné vzdušné souboje, na straně druhé neobjektivnost a nepřesné údaje. To už tu však bylo několikrát zmíněno. ()

roborrrjf

Tento "dokument" sa hodnotí dosť ťažko. Jeden z prvých dielov, ktoré som videl niesol názov "Porážka Luftwaffe", takže mi americká výrazná, do očí bijúca dominancia priveľmi neskazila zážitok z epizódy. No keď som videl ďalších niekoľko dielov, kde sú hlavnými hrdinami opäť neporaziteľní Američania, ktorí v každej epizóde bojujú s presilou minimálne 3:1 a VŽDY z boja vyviaznu s víťazstvom (straty na vlastnej strane väčšinou nespomenú), tak som mal pocit, že takmer každý diel by mohol niesť názov "Porážka XY" a k tomu dodať "neporaziteľnými statočnými pilotmi USA", čo je dosť smutné. Pochvalu si zaslúžia pekné animácie či pár epizód, kde dostali pozornosť, aj keď iba malú, aj iné frakcie. 60% ()

Tuttovka

Tento seriál mě velmi zaujal. Nicméně mému přesnému oku stíhacího pilota nemohla utéct jistá zaměřenost na americkou stránku věci. Piloti druhé strany, kteří mnohdy předváděli daleko náročnější manévry a byli daleko kvalitnější, nebyli úplně po právu ohodnoceni. Jejich um jaksi zanikl v nacionalisticky laděném obsahu. Grafika je opravdu špičková a i člověka, který se v leteckých soubojích zcela neorientuje může velmi slušně zasvětit. Seriálu by rozhodně prospěla objektivnější kritika soubojů a také komplexnějšího hodnocení. Valná většina soubojů s letci Luftwaffe připomíná střílení slepic na dvorku. Také se neobjevují žádné zásahy soupeřů nebo spíše velmi výjimečně. Nejvíce mě nadzvedla část o stíhacích esech. V té se autoři zcela bezostyšně vyhnuli "Červenému baronovi" (Manfred von Richthofen) i "Blonďatému rytíři" (Erich Hartmann), přestože se jedná o nejlepší stíhací esa obou světových válek. Jejich paměti i deníky jsou k dispozici a není těžké do nich nahlédnout. Pokud se autoři jednoznačně zmíní o stíhacích esech a chybí tam tito dva mimořádní piloti, jedná se o skutečně trestuhodný omyl. Jinak mě také místy zklamal velký počet vstupů jednotlivých stíhačů. Ty mnohdy diváka velmi matou a jinak velmi seriózní dokument mění vzpomínky starých, byť úctyhodných mužů v hospodské povídání. ()

kl.mi

Celkem pěkné animace soubojů, jinak mi to připadá jako náborový film USAF. "Hodní hoši" vždy vítězí. Druhá strana snad nesestřelila nikoho? ()

eaglestar

Když si člověk vypne zvuk, tak je možné to ohodnotit aspoň za čtyři hvězdy. Se zvukem je to bohužel většinou píčovská óda na chrabré americké bojovníky. A na závěr jednu humornou: ještě jednou řekni king tájgr a seš bez koulí, debile. ()

Scott67

Jedna hvězda za pěknou animaci letounů. Ale to je vše. Jednostrannost komentářů mě někdy dokonce přinutila přepnout. Amíci se tak nechutně naparujou a bijou v prsa, že je mi z toho na blití. A navíc mě stejně nepřesvědčili o své neporazitelnosti. Ať už proti nim stojí Luftwafe, japonci, vietnamci či rusák ve vietnamském Migu, tak si nikdo z nich ani neštréchl. A ti dědkové (ve vší úctě) jsou jediní pamětníci a tak si vlastně můžou líčit co libo. Ono když někdo dostane facku ve výčepu, tak za pár let může klidně vyprávět, že ji někomu dal a za dalších pár let už vymlátil celou hospodu. A za dalších pár let tomu už i sám věří. A co se týče americké účasti na evropských bojištích 2.světové, můžou být amíci rádi, že se stihli zapojit, než byli rusáci v Berlíně. A to je taky jediné jejich vítězství.....(čest všem válečným pilotům !) ((ale opravdu všem)) ()