Hra s ohněm (festivalový název)

• perština

Chaharshanbe-soori

Fireworks Wednesday

Írán, 2006, 104 min

Zajímavý film o všedních věcech.(7.7.2009)

Po zhlédnutí filmu Rozchod Nadera a Simin, který mě velmi zasáhl, mi nedalo si projít postupně celou režisérovu filmografii. Vlastně se postupně vracím k počátku jeho tvorby a jsem mile překvapena vysokou kvalitou a takříkajíc soudržností jeho režisérského umu. Stejně jako O Elly mě i Fireworks Wednesday nenechal klidnou v tom smylu, jak jemně je zde opět propracováno předivo lidských vztahů v zemi, o níž máme jen kusé či v mnohém zkreslené představy naším "západním" nahlížením hodnot. Jedno je ale jisté, že láska povznáší a zrada bolí všude stejně... Film je případně možno zhlédnout s anglickými titulky zde: http://www.youtube.com/watch?v=nLk7gEM7rmk(22.2.2012)

Úvodní titulky ohlašují tichou lyriku, milý zážitek. Následuje víc než hodina nepřetržitého hovoru různých osob, v němž / nichž mi bylo místy zatěžko se vyznat. Poslední půlhodina mě uchvátila : skvěle vystavěné psychologické drama, přesvědčivé, napínavé, nepředvídatelné. Rouhi a jejímu mládenci jsem měl v závěru chuť zatleskat jako děcko hrdinům šťastně skončivší pohádky.(12.11.2014)