poster

Voda: Velká záhada

 • Česko

  Voda

  (festivalový název)
 • Rusko

  Voda

 • Rusko

  Вода

 • USA

  Water: The Great Mystery

Dokumentární

Rusko, 2006, 82 min

Kamera:

Oleg Kiričenko

Hrají:

Masaru Emoto
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marze
  ****

  Část dokumentu jsou takové konspirační teorie. Každopádně je to poučné.(25.9.2017)

 • dakarin
  ****

  Jsou-li klíčové pokusy a měření vědecky ověřitelné, potom řečeno slovy poety "není co čarovat". Kritická metoda vědeckého zkoumání věcí pozemských nedává v našem civilizačním okruhu po staletí příliš prostoru šarlatánům, ovšem nedovoluje ani jakoukoli samoúčelnou skepsi, jakožto jinak realitu popírající myšlenkový proud. Kéž se tématu tedy chopí racionální a nepředpojatí učenci - co více si přát. Každopádně dokument může zcela ladně z uchopitelné části vysvětlovat fenomén "svěcené vody", Lurd a třeba mnohých "zázračných studánek". Možná není třeba ani mnoho pokory, iba trocha nepředpojatosti a racionalismu - na který se stále ještě ve věcech pozemských odvoláváme ;-)(12.12.2014)

 • Lukoh
  *****

  Ako chemik vám môžem zodpovedne povedať, že nemáme doposiaľ poznatky, ktorými by sme vysvetlili správanie sa vody. Myslíme si, že vieme o jej štruktúre a vlastnostiach všetko, no nie len v tomto dokumente, ale aj inde sa ukazuje, že rôzne druhy energii vrátane myšlienky môžu významne ovplyvniť chemizmus a fyzikálne vlastnosti vody. Tento dokument a jeho obsah by som určite nepodceňoval, skôr naopak, zobral by som si z neho veľké ponaučenie. Klobúk dolu pred tvorcami dokumentu, len škoda, že sa neteší väčšej popularite.(30.9.2012)

 • PEZ
  *

  Tak toto bolo vtipne. Pseudo-vedecky dokument, ktory sa obrati na znosku presvedceni, nadeji a modlitieb zaobalenych do vedeckeho habu. A pritom to zacina velmi zaujimavo, pretoze dobry dokument o vode som zatial nevidel a dufal som, ze tento taky bude. Ale zbierka pseudo-vedcov ma pobavila, aj "fakty", ktore tu boli prezentovane. Najlepsi boli nakoniec vysoki predstavidelia cirkvi, ktori hovorili o liecbe vodou, ak sa k nej budeme modlit. Ok, ok. :)(3.1.2012)

 • vypravěč
  *****

  Dokument opravdu hodný pozoru každé lidské bytosti, otevírající – mnohými spíše jen tušená – tajemství vody, která se na základě předkládaných výzkumů, experimentů a svědectví jeví jako duchovní médium či jako životní forma, ne-li jako bios sám. Místy mně běhal mráz po zádech a skládačka vlastní existence se doplňovala, ba připadal jsem si – ke svému studu – jako bych právě kladl prsty do rán… Lituji jen krátkosti filmu: uvítal bych podrobnější seznámení s představeným zkoumáním, širší náboženskou reflexi (příspěvky patriarchy Kirilla, vesměs omezené na parafráze biblických výroků, mně nepřišly dostatečné) a zřetel mytologický. Samotnému se mi vybavovaly další a další příklady, které by bylo možné s prezentovanými poznatky usouvztažnit. Zvláště se mi vybavila krásná básnická próza Roberta Desnose Smutek za smutek, v níž zachytil hlas kapajícího kohoutku. Voda vězněná ve vodovodním potrubí podle něj pláče: „je to zlověstný jekot vody v potrubí a je to můj kohoutek, jenž zvolna slzí na náhrobní dlaždici, která mi slouží za výlevku. Voda, uvězněná v obrovském hubeném hroznýši táhnoucím se dům od domu, naslouchá vyprávění svých kapek.“(25.7.2016)