Divné století

(TV pořad)
  • Česko J. Nohavica: Divné století
Dokumentární / Hudební
Česko, 1996, 28 min

Jaromír Nohavica a televizní ztvárnění jeho Desky roku 1996 nazvané Divné století. Spoluúčinkují: R. Pastrňák, K. Plíhal, Z. Vřešťál, V. Sázavský, M. Nytra a další. Divné století – tak se jmenuje jeden z nejslavnějších a současně nejzajímavějších projektů, ve kterém se před devíti lety spojilo hned několik osobností naší folkové scény. Tou první – a bezesporu hlavní – byl písničkář a básník Jaromír Nohavica, který je autorem a současně i hlavní hvězdou celého projektu. Tou zastřenější – a jakoby skrytou – byl dlouholetý člen kultovní kapely Nerez Vít Sázavský, který většinu písniček, které na Nohavicově albu Divné století najdete, aranžoval a působil i jako hudební režisér. A konečně tím snad ještě skrytějším byl producent – a také zakládající člen Nerezu a také písničkář – Zdeněk Vřeštál. Ten to tenkrát byl, kdo přesvědčil vydavatelskou firmu, aby do tohoto unikátního projektu investovala. Ten to byl, kdo dokázal smluvně zajistit takové další osobnosti, které na CD Divné století spoluúčinkují, jako jsou například písničkář Karel Plíhal či kapelník rockové kapely Buty Radek Pasterňák. Tehdy – v době svého vzniku – tedy v roce 1996 – Divné století „neuniklo" ani dramaturgii brněnského studia České televize, a tak vznikl stejnojmenný pořad. Ten pořad, jehož reprízu na četná přání opět uvádíme. (Česká televize)

Maryinka

Divné století je mé nejoblíbenější album od mého nejoblíbenějšího českého zpěváka, takže nemůžu jinak než za plný počet. ()

Aky

S Nohavicou se nedá polemizovat, připomínkovat ho, vyčítat. Buď ho lze mít rád nebo odmítat. Jste-li ti první, dáte zřejmě za *****, jako já. ()

Flego

Nie som žiadný vyznavač folku, ale projekt "Divné století" od speváka a básnika Jaromíra Nohavicu je veľmi dobrý. V tomto dokumente sa spojil so svojimi priateľmi a vytvorili pre diváka ( i poslucháča ) príjemnú atmosféru. ()

hrona

Písničky a prostředí jsou super, hudební um pánů Vřešťála, Plíhala, Pastrňáka a dalších je nediskutovatelný, ale Jarek zrovna dobrým řečníkem v tomto pořadu není. ()