Andělé na kolejích (amatérský film)

Česko, 2010, 61 min

Ondřej Hejna

Jan Vlnas

Na filmu Andělé na kolejích by se jistě dala najít řada chyb - jeho kouzlo spočívá v tom, že je nebudete chtít hledat. Vyzařuje z něj neobyčejné nadšení všech tvůrců, účinkujících a spolupracovníků, které se setkalo s na ametérské podmínky až omračujícím zvládnutím řemesla a výpravností. Své cynické já nechejte doma a běžte se do kina nechat dojmout příběhem dvou bratrů za protektorátu. Vážně.(7.5.2010)

Jestli někdo dokázal že amatérský film v Čechách se může velice snadno ( ne tak snadno - je zatím úsilí , nadšení a píle a samozřejmě dřina ) stát nezávislým a oslovit tak širokou škálu diváků tak je to právě film Andělé na kolejích. Nejenže prakticky bortí hranice mezi neprofesionálním a profesionálním filmem ale navíc ještě vypráví příběh tak silně jako to dělali staré české filmy. A právě to je na tomto snímku to nejkrásnější - ukázka toho že český film ještě nevymřel a že stále existují lidé kteří ho umějí dělat tak jako dřív. Velká poklona a obrovský dík patří nejen Hejnovi ale všem kdo se na tomto filmu podíleli. Těším se na jakýkoliv další film od této skupiny.(25.5.2011)

Jeden z mála českých amatérských filmů, kde se po filmové stránce již prakticky stírá rozdíl mezi profesionální a amatérskou produkcí. Andělé na kolejích si ovšem zaslouží porovnání rovnou s výpravnými historickými snímky. Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže vůle, úsilí a píle s jen minimálními finančními prostředky. Nejde o dílko dokonalé, nějaký šrám či nedostatek se najde (ať už chvilkami zakulhá filmová technika nebo projev neherců - u většiny však jde jen o chvilkovou záležitost), nicméně film si zachovává vysokou míru profesionality po všech filmových stránkách, působí velmi emotivně a především uvěřitelně, což je pro historický snímek stěžejní. V rámci amatérské produkce jde o vlajkovou loď a neváhal bych s plným hodnocením, v rámci zdejší filmové databáze hodnotím 4*(11.5.2010)

• TomasKotlant

Film je sice po technické stránce na úrovni profesionálního filmu, ale není to pouze nejsilnější stránka, ale i nejslabší, neboť se z filmu díky tomu vytrácí kouzlo amatérského filmu. Povrchní scénář s naivní a předvídatelnou zápletkou spolu s drobnou historickou nevěryhodností dokáží zážitek znechutit natolik, že je téměř jedno, jakou má film technickou stránku. *** Ve zkratce: Film působící mezi ostatními amatérskými filmy jako anděl s obrovskými křídly, která jsou však dosti děravá.(5.9.2010)

Rošťáci !!! Skvělá podívaná. Škoda, že tvůrci neměli lepší kameru, technologicky je to totiž velmi dobře zpracované a to i literárně a hudebně. Některé dialogy a projevy neherců trošku kolísaly, ovšem celkový dojem to naštěstí nekazilo. Klobouk dolů před Hejnou, který umí obrazově tak krásně vyprávět. Zbytečné řeči nebyly vůbec třeba. A nechyběl, ani humor. Celkově jsem tímto projektem zcela okouzlen !! Dobrá práce, Ondro !!! Tohle je mnohem, mnohem více, než amatérský film :-)(6.2.2014)

• - Role obsazují většinou herci z královéhradeckého divadla Jesličky. Do této chvíle je natočeno zhruba 40% filmu. [Zdroj: MovingPictures] (POMO)

• - Film se natáčel v okolí Hradce Králové, konkrétně v lesích kolem rybníku Byřička. Chalupa z filmu se pak nachází v Nebeské Rybné. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Amatérští filmaři si vlastními silami vyrábí i velkou část techniky! Např. filmové rameno (jeřáb), DOF adaptér pro filmové vyznění obrazu, náhledové monitory pro kontrolu natočeného materiálu, filmové koleje, světla atd… Všechnu tuto techniku půjčují dalším nadšeným tvůrcům, aby tím pomohli vzniku i jiných projektů. [Zdroj: MovingPictures] (POMO)