Svět, kde se nežebrá aneb Galerie podvodníků v Čechách (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1999, 7x14 min

Ivo Popek

Tenhle žánr se musí umět, aby zaujal. Buď se děj musí odehrávat v mnohem větší stylizaci než zde, nebo musí naopak postihnout mnohem širší záběr osudů protagonistů i lidiček kolem nich.(28.12.2011)

Novodobý zloději a podvodníci u nás. Aneb jak lze "bestrestně" přijít k majetku a penězům. Jo zlatý český ručičky.(20.9.2009)

Velmi poučné. Charaktery zlodějíčků a jejich hlavní životní výkony jsou po čase velmi půvabné a aniž si to divák příliš uvědomuje, tak se mu dostává i hodně dobových informací o společnosti. A přece je titulek poněkud zavádějící, neb krádež a loupež je právě tím nejrychlejším způsobem, aby se z člověka bez peněz nestal žebrák. Takže takový člověk je motivován až nedostatkem peněz, ne že by je měl stále. Je jen velice málo zlodějů a návštěvníků míst, kam se chodí jen když tam nikdo není, aby se tam ukradlo něco co je hodnotné, kteří ale následně nakládají s penězi racionálně a když už mají dost pro svépotřeby, tak podobně jako legenda o Jánošíkovi kradli pro dobročinné spolky či charity... Zajímavé by ale bylo, než je jen tak obdivovat, jak vlastně pak svůj život prožili. Co bylo dál... Spíše se v těchto krátkých příbězích ale pozornost tvůrců zaměřuje jen na ten jejich životní výkon. A to si pak připadám jako bych sledoval jen neúplný děj. Jen výřez děje podvodníka, zloděje, vrahouna. A tak jsem se někdy cítil dost ochuzený.(22.6.2010)