Confucius (festivalový název)

Chi-Leung Kong

Scénografie:

Chaoxiang Lin, Huaiqing Mao
  • honajz

Takové strašně narativní, a i když byly vybrány hezké lokace, celkově to působilo spíš jako rozhlasová hra. Kde má člověk problém se orientovat nejen ve vztazích a kdo je kdo, i když se mu to co chvíli říká (možná právě díky tomu paradoxně je v tom největší chaos), ale sem tam se tam odehrávají scény absolutně bez návaznosti nebo nějaké bližší spojitosti, a při té stopáži jsem z toho měl v hlavě jenom totální bugr. A o Konfuciovi vlastně nevím víc, než že měl ženu a dceru.(1.7.2010)

[+]: Poklidné převyprávění Konfuciova života. Nevím nakolik historicky přesné, nicméně pro obyčejného Evropana poučné. Včetně mnoha jeho dodnes uznávaných mouder. [+]: Střízlivé kostýmy i kulisy. [+]: Kamera s neuvěřitelným citem pro kompozici. O tom si můžou třeba Američané jenom zdát. [:]: Yun-Fat Chow se na roli Konfucia hodí, jen jeho úsměv zdůrazněný vousy mi místy vadil. [-]: Některé scény mohly být z filmu klidně vystřiženy. Délka by pak byla přijatelnější. [♫]: ** Většinou nevhodně přehnaná, nijak zajímavá orchestrálka, Konfuciova hra na stolní citeru ku-čeng na mě ale zapůsobila. [=]: Negativní pocity chápu, ale rozhodně nelze o snímku říct , že je špatný. Prostý Evropan očekává od Čínského snímku s Yun-Fat Chowem akci v podobě bojových umění a válek, té se tady ale nedočká. Divák by se měl zamyslet už nad samotným názvem filmu a uvědomit si, co pro něj snímek vlastně nabídne. [#]: „Když člověk nemůže změnit svět, pak by alespoň měl zkusit změnit sám sebe."(22.7.2010)

Dokonalý snímek. Takovéhle hodnocení mám možná jen proto, že snímek znám tam a zase zpátky. Dělal jsem k němu titulky, a tak jsem si prohlédl každý snímek filmu hned několikrát. Dobrota a hlavně dodnes pravdivé myšlenky mě zaujaly šíleně moc. No a skoro vše ve snímku je pravda. Jsem jenom rád, že se více lidí o takovém velikánovi dozví více než jen letopočty narození a úmrtí.(3.8.2010)

Při sledování Konfucia mě několikrát napadlo, že kdyby Vávrovo Putování Jana Amose snímal Peter Pau, mohla mít "Honzíkova cesta" aspoň hezké obrázky. No a jinak "v politice se nesmí nic uspěchat" (jak pravil výjimečně rozzlobený Chow Yun Fat), takže na nějaké zásadní změny si Číňané budou muset ještě počkat...(10.9.2011)

Nemyslím si, že tenhle epický příběh, byl určen k tomu, aby naplnil kasy evropských a amerických kin, spíš těch ve východní Asii. Neobsahuje to na co jsme zvyklí, je to prostý průřez z 6 stol. př. n. l. za života mudrce všech věků čínského filozofa Confucia. Jenže je to epika, proto tohle zpracování působí trochu nudně a okleštěně. Hodně zachraňuje Yun - Fat Chow, který hraje působivě a maskéři na něm odváděli výbornou práci. Je určen, spíš pro užší okruh diváku, kteří vědí něco o konfucianismu. Mě se na to dívalo příjemně.(17.7.2010)