Slzy Konga (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 40 min

Petr Kašpar

Ljuba Krbová

Silné téma v docela laciném podání. Kdyby dokument na podobné téma vznikl před deseti lety, nic moc bych neřešil, ale podání z roku 2008 mi přišlo tak trochu nevynalézavé. Kolotoč násilí a znásilňování bezradných žen (a jejich následné odmítání vlastním manželem i celou vesnicí) je jen jakýmsi leporelem, o kterém všichni vědí, ale nikdo s tím nic moc neudělá – stejně jako tenhle dokument!!(16.10.2010)

Možná si někdo řekne (a pár takových znám), že mentalita afrických černochů je jinde než menalita evropanů...chtěla bych nastínit myšlenku, která se mi (v té souvislosti) projikovala do mysli během celého dokumentu (BERTE PŘI TOM PROSÍM V POTAZ, ŽE SE MĚ TENTO DOKUMENT HLUBOCE DOTKL A ŽE JSEM HO PROŽÍVALA OPRAVDU SILNĚ A EMOTIVNĚ) - tak asi takhle nějak podobně si Američané v druhé světové válce četli v novinách o tom, jak tady v Evropě nacisti dělají něco jako plynování Židů v koncentračních táborech....kolik z nich si po přečtení něčeho takového řeklo, to je blbost, takhle to určitě není, nebo jo to holt k válce patří, nebo určitě to není tak žhavé, jak to vypadá apod. Jsme stejní jako oni...Koukneme se na dokument v televizi, zaslzíme, uvěříme a vypneme...Svět nejde dopředu, svět se točí ve spirále a já mám takový zvláštní smutný pocit, že nejsme dvakrát lepší než ti, co ony hrůznosti těm africkým ženám páchají - my se na to koukáme a říkáme si u toho - no jo, ale co my s tím?? Já si to říkám taky...(25.1.2011)

Drsná realita Konga. Drsná realita jedné z mnoha zemí, která žije na okraji lidské normality. Povinnost pro pozorovatele dokumentů a reportáží, kteří rádi práci českých rukou. Záběry neuchvátí žádnou nádhernou krajinou, taky to není Baraka, ale ochromí Vás krutými výpověďmi a příběhy místních lidí.. informacemi jak je to s ženami ve střední Africe. O tom co tam zažívají, budu ještě dlouho přemýšlet. BTW >> Respekt Člověku v tísní. Jako jediná humanitární organizace na světě pracovala (nevím jestli i nyní) tak hluboko v konfliktní zóně Konga.(26.1.2011)

• Ulrich

Kromě vylíčení opravdu drsných příběhů tento film nemá žádnou přidanou hodnotu. Zkrátka, jen 40 minut monologů, nepřináší mnoho věcných informací situaci v Kongu (co dělá armáda a vláda, kdo nejvíc získává ze současného stavu), a ani nenabízí jakékoli řešení situace, kromě poselství: "Nesmíme být lhostejní". Navíc, nemám rád to naznačování, že vlastně za to, že konžští mužové znásilňují a vraždí konžské ženy a poté je jejich manželé (jiní konžští mužové) vyhazují z baráku, nesu spoluodpovědnost i já sám, tím že jsem si koupil playstation, mobil a počítač, které se vyrábějí i za použití surovin, pocházejících z Konga. Na podobné podprahové manipulace jsem značně alergický. Soucítím s těmi ženami, chápu že to co se jim stalo je hrozné a něco takového by se nikdy nikde dít nemělo, ale zároveň netrpím syndromem pocitu viny bílého muže a myslím si, že především to hledění na země Afriky, jako na ubožáky, kteří ani nemohou být odpovědni za své činy, protože za jejich skutečné utrpení můžeme hlavně my, je ta nejhorší forma pohrdání a rasismu, kterého se lze dopustit.(7.11.2010)

Achjo... Tady filmařky evidentně umí na výbornou natočit hromadu silného a důležitého materiálu, ale naprosto selhávají ve snaze poslepovat z toho fungující film.. Tu míru diletantství fakt nepochopím. Kdokoliv jen trošku soudný přece musí na výsledek kouknout a vyhodnotiti to jako amatérské zoufalství trestuhodně podkopávající nohy tomu nosnému jádru filmu (a následně poprosit o pomoc někoho schopnějšího). ...Navíc jsem přesvědčený, že film by byl mnohem silnější kdyby tech výpovědí bylo klidně i 3x více a divák byl nucen čelit tomu úmorně dlouhému řetězci výpovědí z pekla (ale počítám, že doba na natáčení byla omezená a asi taky chvíli trvá než se ty ženy cizím filmařům otevřou).(19.7.2019)