Reklama

Reklama

Slzy Konga

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2009, 40 min

Režie:

Petr Kašpar

Hrají:

Ljuba Krbová

Obsahy(1)

Dokumentární film natočený v průběhu eskalace bojů v Demokratické republice Kongo v listopadu 2008 ukazuje dramatické příběhy tamních žen a dětí. Přes deset let se východní Kongo ocitá uprostřed válečného běsnění. Několik generací nezná nic než válku a násilí. Příčinou neštěstí země je paradoxně její bohatství - zejména zásoby coltanu, nerostu, bez něhož se dnes neobejde žádný mobilní telefon ani notebook. Jde o obrovský byznys, do něhož je zapojena i řada mezinárodních společností. Coltanový byznys roztáčí v Kongu spirálu smrti, z níž není úniku. Výsledkem jsou statisíce znásilněných žen a dětí, znásilnění se v pralesích východního Konga stalo masovou zbraní. Snímek popisuje cestu dvou českých novinářek - Lenky Klicperové a Olgy Šilhové, které se vydaly do zapadlých vesnic oblasti Bunyakiri, kterou ovládají Hutuové. Ti, kteří před 15 lety utopili v krvi sousední Rwandu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

noctambule 

všechny recenze uživatele

Silný námět, zpracování pokulhává. „Před našima očima znásilnili naše ženy. I moje žena byla znásilněna. Viděl jsem, co se ji stalo, a proto s ní žít nemůžu...už jsem si našel druhou ženu a ta první se o sebe musí postarat sama. Kdyby se to stalo moji dceři, vyhnal bych ji taky. Nemohl bych za ní dostat zaplaceno od budoucího manžela. Znásilněná žena je pro mě nepotřebná.“…“Je mi znásilněných žen líto, ale co můžu dělat? Lidé by si mysleli, že nejsem muž, kdybych si u sebe nechal svou ženu, když byla znásilněná. Lidé by si na mě ukazovali, že Willbeho žena spala s jinými muži. Je tady jasně dáno Biblí, žena má spát jen s jedním mužem. Že si svůj úděl nevybrala? To nikoho nezajímá. Nikoho nezajímá, že se nenechala dobrovolně znásilnit...je to rozbitá věc(!!!), kterou nikdo nechce a která musí z vesnice pryč.“ Dokument má zásluhu už jen proto, že mluví o věcech, které "vyspělý svět" řešit nechce a zavírá oči před problémy, ale příště více profesionality. ()

keddy79 

všechny recenze uživatele

Šílené, měla jsem slzy v očích. Tento dokument pravděpodobně nezmění zavrženíhodný přístup konžských mužů jejichž manželky či dcery byly obětí znásilnění, ani nezmění chování (nejen) českého zákazníka, který "potřebuje" nový telefon každý rok, ale vybízí alespoň k zamyšlení a otevírá debatu o věcech, o kterých se moc nemluví. Zpracování není žádná sláva, ale chápu, že by sehnat peníze na dokument ukazující tak šílené věci, které jsou ve spojitosti se surovinami potřebnými do veškeré chytré elektroniky, není vůbec snadné. S navazující tématikou doporučuji dokument Krev v mobilech - http://www.csfd.cz/film/292876-krev-v-mobilech/ ()

Reklama

Agatha

všechny recenze uživatele

Toto nemůžu hodnotit, nevím jak. Nechápu jen, kde se v tolika osobách (za lidi se považovat nedají) bere tolik krutosti a vyložené radostí z ní... Chápu, čas od času se objeví magor, který někoho brutální zabije, ale tady se jedná o krvelačnou masu s cílem zabít, znásilnit, znetvořit, zpustošit... Tohle že se děje kvůli diamantům, zlatu atd.? Tak proč si je nevezmou, kdo jim brání? ty ženy a děti, které chtějí "jenom" žít? Nad tím se nedá moc dlouho přemýšlet, protože "normální" člověk by se z toho musel zbláznit. To je možná taky důvod, proč se do toho nikdo nechce moc vměšovat. ()

MaMitti 

všechny recenze uživatele

Možná si někdo řekne (a pár takových znám), že mentalita afrických černochů je jinde než menalita evropanů...chtěla bych nastínit myšlenku, která se mi (v té souvislosti) projikovala do mysli během celého dokumentu (BERTE PŘI TOM PROSÍM V POTAZ, ŽE SE MĚ TENTO DOKUMENT HLUBOCE DOTKL A ŽE JSEM HO PROŽÍVALA OPRAVDU SILNĚ A EMOTIVNĚ) - tak asi takhle nějak podobně si Američané v druhé světové válce četli v novinách o tom, jak tady v Evropě nacisti dělají něco jako plynování Židů v koncentračních táborech....kolik z nich si po přečtení něčeho takového řeklo, to je blbost, takhle to určitě není, nebo jo to holt k válce patří, nebo určitě to není tak žhavé, jak to vypadá apod. Jsme stejní jako oni...Koukneme se na dokument v televizi, zaslzíme, uvěříme a vypneme...Svět nejde dopředu, svět se točí ve spirále a já mám takový zvláštní smutný pocit, že nejsme dvakrát lepší než ti, co ony hrůznosti těm africkým ženám páchají - my se na to koukáme a říkáme si u toho - no jo, ale co my s tím?? Já si to říkám taky... ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Netušil jsem, že cena života v Kongu je až tak hluboko za výnosným byznysem. Postoj tvůrců a jeho soucítění jsou v dokumentaristickém snímku jasné. O čemž svědčí i snaha natočit tragiku novodobé historie Konga bez příkras. Snímek se soustřeďuje především na těžký úděl žen a utrpení dětí. Při sledovaní filmu Slzy Konga, jsem si uvědomil kdesi na začátku filmu, že se dívám do očí skutečným obětem, v nichž je strach a bolest, kteří hledí do kamery skoro bez naděje, že se něco u nich k lepšímu změní. Jak vidět, je stále mnoho míst, které ilustrují neuvěřitelné hrůzy lidstva. Autorům filmu patří můj velký obdiv za to, že našli odvahu natočit a obnažit sdělnou filmovou formou strašné věci, které se zadírají pod kůži. Přimělo mne to přemýšlet, jak je vůbec možné, že se to děje, a že není, kdo by pomohl. Co říci na závěr? V čem je hlavní smysl tohoto snímku, který není spekulativní či nevěrohodný. Především v tom, že je nápomocen řadou informací a svědeckých faktů, který dává diváku jedinečnou představivost o skutečném dění v Kongu. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama