Slzy Konga (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 40 min

Petr Kašpar

Ljuba Krbová

Tvůrci si vzali na paškál nesmírně citlivé a nesmírně aktuální téma. Je neuvěřitelné, kam až jsou lidé ochotní zajít pro bussines. Dokument se především zaměřil na téma asi nejsilnější, a to znásilňování. Ostatní bylo pouze zmíněno. Průměrně zpracovaný dokument o životě v Kongu. Na tvůrcích bylo vidět, že je jejich práce skutečně velmi baví, ale pro oko diváka to chtělo ještě kvalitnější zpracování. Takhle je to za solidní * * *. Buďme rádi za to, kde žijeme.(23.1.2011)

• Agatha

Toto nemůžu hodnotit, nevím jak. Nechápu jen, kde se v tolika osobách (za lidi se považovat nedají) bere tolik krutosti a vyložené radostí z ní... Chápu, čas od času se objeví magor, který někoho brutální zabije, ale tady se jedná o krvelačnou masu s cílem zabít, znásilnit, znetvořit, zpustošit... Tohle že se děje kvůli diamantům, zlatu atd.? Tak proč si je nevezmou, kdo jim brání? ty ženy a děti, které chtějí "jenom" žít? Nad tím se nedá moc dlouho přemýšlet, protože "normální" člověk by se z toho musel zbláznit. To je možná taky důvod, proč se do toho nikdo nechce moc vměšovat.(23.1.2011)

Silné téma v docela laciném podání. Kdyby dokument na podobné téma vznikl před deseti lety, nic moc bych neřešil, ale podání z roku 2008 mi přišlo tak trochu nevynalézavé. Kolotoč násilí a znásilňování bezradných žen (a jejich následné odmítání vlastním manželem i celou vesnicí) je jen jakýmsi leporelem, o kterém všichni vědí, ale nikdo s tím nic moc neudělá – stejně jako tenhle dokument!!(16.10.2010)

Nesmírně cenná výpovědní hodnota - zdrcující je, že tam jsou naprosto všichni chlapi bez jakýchkoliv citů (znásilňovači i oficiální manželé), což nemůže být dáno lidskou přirozeností, ale jedině normami a zvyklostmi, které jsou tam nastaveny. Nevěřím, že to někdo může změnit - musela by se změnit celá společnost. Pět hvězd Lence Klicperové a dalším holkám za odvahu se tam vydat. Ostatní parametry jsou (filmařsky) nehodnotitelné, a v tomto případě nejsou ani důležité.(26.8.2016)

• Ulrich

Kromě vylíčení opravdu drsných příběhů tento film nemá žádnou přidanou hodnotu. Zkrátka, jen 40 minut monologů, nepřináší mnoho věcných informací situaci v Kongu (co dělá armáda a vláda, kdo nejvíc získává ze současného stavu), a ani nenabízí jakékoli řešení situace, kromě poselství: "Nesmíme být lhostejní". Navíc, nemám rád to naznačování, že vlastně za to, že konžští mužové znásilňují a vraždí konžské ženy a poté je jejich manželé (jiní konžští mužové) vyhazují z baráku, nesu spoluodpovědnost i já sám, tím že jsem si koupil playstation, mobil a počítač, které se vyrábějí i za použití surovin, pocházejících z Konga. Na podobné podprahové manipulace jsem značně alergický. Soucítím s těmi ženami, chápu že to co se jim stalo je hrozné a něco takového by se nikdy nikde dít nemělo, ale zároveň netrpím syndromem pocitu viny bílého muže a myslím si, že především to hledění na země Afriky, jako na ubožáky, kteří ani nemohou být odpovědni za své činy, protože za jejich skutečné utrpení můžeme hlavně my, je ta nejhorší forma pohrdání a rasismu, kterého se lze dopustit.(7.11.2010)