Slzy Konga (TV film)

Dokumentární

Česko, 2009, 40 min

Petr Kašpar

Ljuba Krbová

Tvůrci si vzali na paškál nesmírně citlivé a nesmírně aktuální téma. Je neuvěřitelné, kam až jsou lidé ochotní zajít pro bussines. Dokument se především zaměřil na téma asi nejsilnější, a to znásilňování. Ostatní bylo pouze zmíněno. Průměrně zpracovaný dokument o životě v Kongu. Na tvůrcích bylo vidět, že je jejich práce skutečně velmi baví, ale pro oko diváka to chtělo ještě kvalitnější zpracování. Takhle je to za solidní * * *. Buďme rádi za to, kde žijeme.(23.1.2011)

• Agatha

Toto nemůžu hodnotit, nevím jak. Nechápu jen, kde se v tolika osobách (za lidi se považovat nedají) bere tolik krutosti a vyložené radostí z ní... Chápu, čas od času se objeví magor, který někoho brutální zabije, ale tady se jedná o krvelačnou masu s cílem zabít, znásilnit, znetvořit, zpustošit... Tohle že se děje kvůli diamantům, zlatu atd.? Tak proč si je nevezmou, kdo jim brání? ty ženy a děti, které chtějí "jenom" žít? Nad tím se nedá moc dlouho přemýšlet, protože "normální" člověk by se z toho musel zbláznit. To je možná taky důvod, proč se do toho nikdo nechce moc vměšovat.(23.1.2011)

Silný námět, zpracování pokulhává. „Před našima očima znásilnili naše ženy. I moje žena byla znásilněna. Viděl jsem, co se ji stalo, a proto s ní žít nemůžu...už jsem si našel druhou ženu a ta první se o sebe musí postarat sama. Kdyby se to stalo moji dceři, vyhnal bych ji taky. Nemohl bych za ní dostat zaplaceno od budoucího manžela. Znásilněná žena je pro mě nepotřebná.“…“Je mi znásilněných žen líto, ale co můžu dělat? Lidé by si mysleli, že nejsem muž, kdybych si u sebe nechal svou ženu, když byla znásilněná. Lidé by si na mě ukazovali, že Willbeho žena spala s jinými muži. Je tady jasně dáno Biblí, žena má spát jen s jedním mužem. Že si svůj úděl nevybrala? To nikoho nezajímá. Nikoho nezajímá, že se nenechala dobrovolně znásilnit...je to rozbitá věc(!!!), kterou nikdo nechce a která musí z vesnice pryč.“ Dokument má zásluhu už jen proto, že mluví o věcech, které "vyspělý svět" řešit nechce a zavírá oči před problémy, ale příště více profesionality.(20.9.2011)

Nesmírně cenná výpovědní hodnota - zdrcující je, že tam jsou naprosto všichni chlapi bez jakýchkoliv citů (znásilňovači i oficiální manželé), což nemůže být dáno lidskou přirozeností, ale jedině normami a zvyklostmi, které jsou tam nastaveny. Nevěřím, že to někdo může změnit - musela by se změnit celá společnost. Pět hvězd Lence Klicperové a dalším holkám za odvahu se tam vydat. Ostatní parametry jsou (filmařsky) nehodnotitelné, a v tomto případě nejsou ani důležité.(26.8.2016)

Možná si někdo řekne (a pár takových znám), že mentalita afrických černochů je jinde než menalita evropanů...chtěla bych nastínit myšlenku, která se mi (v té souvislosti) projikovala do mysli během celého dokumentu (BERTE PŘI TOM PROSÍM V POTAZ, ŽE SE MĚ TENTO DOKUMENT HLUBOCE DOTKL A ŽE JSEM HO PROŽÍVALA OPRAVDU SILNĚ A EMOTIVNĚ) - tak asi takhle nějak podobně si Američané v druhé světové válce četli v novinách o tom, jak tady v Evropě nacisti dělají něco jako plynování Židů v koncentračních táborech....kolik z nich si po přečtení něčeho takového řeklo, to je blbost, takhle to určitě není, nebo jo to holt k válce patří, nebo určitě to není tak žhavé, jak to vypadá apod. Jsme stejní jako oni...Koukneme se na dokument v televizi, zaslzíme, uvěříme a vypneme...Svět nejde dopředu, svět se točí ve spirále a já mám takový zvláštní smutný pocit, že nejsme dvakrát lepší než ti, co ony hrůznosti těm africkým ženám páchají - my se na to koukáme a říkáme si u toho - no jo, ale co my s tím?? Já si to říkám taky...(25.1.2011)