Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dobrodružný
  • Akční

Recenze (1 104)

Husar na střeše (1995)

Když jsem viděl tenkrát film poprvé, bylo to pro mě něco jako přízrak. Snad ještě více jsem si to uvědomil po opětovném zhlédnutí. Velký příběh a nejlepší francouzský historický film s bezvadným hereckým obsazením. Provensálské scenérie dokreslují pochmurnou atmosféru. Utrpení, které útočí na city, kde život a smrt spolu zápasí ve špíně bez pomoci či útěchy v naprosté lhostejnosti těch druhých asi patřilo neodmyslitelně té době. Ale teď mě napadá, že ve vztahu k filmu mě váže osobní zážitek. Při cestování zemí galského kohouta, navštívil jsem lecjaké místa. Je tam toho k vidění hodně. Náhoda mě přivedla do zapadlé vísky zvané Cucuron. Není tohle místo, kde se natáčel tenhle film. Bylo to něco nevídaného, co jsem znal z filmu, opravdu bylo. Strávil jsem tam celý den. Zavítal jsem také do příjemné zahradní kavárny s poetickým náměstíčkem s vodní nádrží a letitými stromy, kde ke kávě dostanete křehký croissant. Co mě však zaujalo, měl jsem pocit, jako by se zastavil čas. A ten duch z filmu je znát dodnes. Kdyby se mě ten den někdo zeptal, co víc si přát, snad jen to, že bych si to rád zopakoval.

Pavlínka (1974)

Při pohledu na sedmdesátá léta se dá říct, že československý film vyprodukoval velké množství filmů s nepřehlédnutelnými ideologickými symboly normalizační každodennosti, ale i tak vznikly skvělé filmy, které stojí za zhlédnutí i dnes. Snaha pana Kachyňi propojit poeticky romantické vyprávění první lásky s vypjatým sociálním pozadím Svárovská stávky, aniž by tam převládal ideologický balast, se opravdu povedl. Přitažlivá herečka Brigita Hausnerová byla dobrou volbou do hlavní role.

plakát

Čeští trampové v Americe (2018) (TV film)

Z táboráku stoupá dým, dřevo praská, trampská hymna Vlajka zní jako rajská hudba, která rezonuje v duši. Bylo to fajn, všichni obyčejně šťastní za velkou louží. Ani nevím proč a jak, ale na potlachu je krásně, jsem na stejné lodi, mám rád stejné věci.

Žižkovská romance (1958)

Fakt, že jde o téměř šedesát let starý film, musím říct, že dost dobrý, jelikož Žižkov padesátých let, je něco, co se jen tak nevidí. Pavlačové ošuntělé činžáky postavené na viničních svazích. Při vší šedi, čtvrť proletářská měla svojí poetiku. A poté je potřeba zmínit, že Žižkov dnes má už zcela jinou atmosféru. Protože i tam, pěkných míst ubývá jako vrabců domácích. Kdo mě zaujal? Kdybych měl někoho jmenovat, byl by to Jiří Vala, protože byl zajímavý a skvělý herec. Jeho postava lešenáře se mi hodně líbila. Tak trochu fanfarón aneb žižkovský frajer. Řekl bych, opravdu pěkně natočené, vzhledem k době vzniku.

Zálesák (1966)

Z časů, kdy jsem hodně navštěvoval kina a jezdil na čundry. Mohlo by se zdát, že film už dávno zestárl, ale vzpomínka ne, což umožňuje v čase vymezeném, prožít to, co tehdy. Překvapilo mně především to, jak jsou majestátně krásné scenérie kanadské divočiny hor Britské Kolumbie, byla to pastva pro oči. Vždycky jsem si přál, abych tohle viděl, ale obávám se, že tohle na vlastní oči nikdy nespatřím. Proto jsem rád, uvítal opětovné zhlédnutí. Za mě skvělý film, o tom žádná!

Krajina ve stínu (2020)

Hledal jsem způsob jak to vnímat, je to žel smutné, ale neumím si představit, že by si sudetský Němec usmyslil natočit obdobný příběh, v němž zachycuje zločiny henleinovců či záškodníků z Freikorpsu v československém pohraničí. Protože i spousta Čechů v Sudetech v roce 1938 prošla traumatizujícím obdobím. Dal jsem na toto téma tuhle řeč s jedním kamarádem, který mi vyprávěl, že jeho dědu strážmistra ze zadu zavraždil v roce 1938 zákeřně nějaký henleinovec. Bohužel na zlo vždycky někdo doplatí, neradostné je, že nejčastěji to bývají Ti, co jsou slušní…

plakát

Lino Ventura – Ital v Paříži (2017) (TV film)

Snad ještě více jsem si uvědomil při sledování večerního vysílání kanálu ČT art, že Lino je někým, na koho se budu vždycky rád koukat. Mimo jiné i z toho důvodu, že čím častěji se dívám na jeho filmy, on byl ten, kdo byl. Správnej chlap s vlídnou duší.

Psí láska (2020)

Asi bych o sobě neřekl, že jsem velký příznivec tohohle adrenalinu, ale nehodlám tomu nic vytýkat. Naopak určitě obdivuji snahu Jany, že umí jít za svým cílem a spolehnout se jen sama na sebe. Záběry ze samotného závodu jsou také zajímavé. Každý tu bojuje sám za sebe při dvaceti pod nulou, na galantnost se tu moc nehraje. Takže celkový dojem, který dokument zanechal, byl fajn.

plakát

The Light at the Edge of the World (1971)

Z obrazovky krásně šumí moře a já usedám do křesla. Vím jen, že to je jedna z mnoha věcí, kterou mám rád. V jednu chvíli to vypadalo, že to bude hodně dobrý, ale s povzdechem jsem zjistil, že ne. Připomnělo mi to spíše nějaký bizarní horor, než chlapské dobrodružství. Ne, že bych byl cimprlich, ale někoho vykuchat, to přec není moc zábavné. Popravdě, po paměti nahmatám ovladač na stolku, abych vypnul tlačítko DVD. Kromě jiného i proto, že jsem poté usnul. Takže ani nevím, jak to nakonec dopadlo.

Francie, má láska (2019)

Byl jsem zvědav, jaká bude. První vjem? Byla skoro dokonalá, málem jsem se roztesknil. Zvláštně krásná v happyendovém pohledu. Mám jí také rád se vším, co k ní patří. Vzpomínám na víno, kterou jsem pil na Saint-Germain-des-Prés. Na místo, které znělo šansonem. Vzpomínám na Montmartre, kde malíři malují portréty na zakázku. Vzpomínám na Pigalle, které v letním lijáku hýřilo nočním životem. Byl to dlouhý den. Koukám na ní a nevěřím, že je pořád stejná. Ale stále má leccos do sebe.