Reklama

Reklama

Kašmír: Je-li kde na světě ráj

  • angličtina Kashmir: Once in a Paradise (festivalový název)

Obsahy(1)

V Indii byli H+Z při své druhé cestě od května 1960 do konce března 1961. Kromě celovečerního „Je-li kde na světě ráj ...“ vzniklo také 16 krátkých filmů. Kašmír se jim stal útočištěm před úmorným vedrem v Dillí a dočasným domovem v hausbótu na jezeře Dal, kde nejen točili filmy, ale i psali reportáže pro rozhlas, noviny a časopisy v Československu.

Na tomto DVD je přidáno 16. dokumentů z cest jako bonus (2:22:17):
01. Umíte číst červíčky? 9:00
02. Zná Kašmír kašmírské šátky? 7:16
03. S kamerou do Velkého Himálaje 11:36
04. Jak daleko je z Cejlonu do Arizony 7:10
05. Čarodějové na Dalu 6:41
06. U lesáku pod Himálajem 7:54
07. Epocha mladých ve Šrínagaru 9:06
08. Řeka života 10:53
09. Šikára, gondola asijských Benátek 8:34
10. Pod našimi okny ... 10:18
11. Ve Šrínagaru straší 9:33
12. Mezi svými 10:33
13. Cestou hrdinů 7:45
14. Město pod kamennou lavinou 10:12
15. Pozdrav z Pravarsenapury 8:55
16. Jste moji starší bratři ... 6:48 (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

sator 

všechny recenze uživatele

Archaické v dobrém slova smyslu... Oba cestovatelé se bránili zuby nehty širokoúhlé technice, protože byla velmi těžká a neskladná, ale dostali to rozkazem a tak díky tomu vznikl první širokoúhlý český dokument. Miroslav Zikmund to odnesl i zdravotně a vyhřezla mu kýla a muset operován, proto o filmu řekl, že by správně neměl být  uveden mezi jeho tvůrci, protože většinu času proležel v nemocnici. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Kašmír: Je-li kde na světě ráj... jediný dlouhometrážní dokument z druhé cesty Hanzelky a Zikmunda a jejich společníků. Sluší mu barevný širokoúhlý formát, přiléhavě sedí k romantickému okouzlení, které je v obrazové pestrosti krás natrvalo zachycené. Zdeněk Liška hudebně podtrhl genia loci pohádkové vůně vzdálené indické krajiny. Výrazný podíl na kompoziční skladbě obrazů měl spolutvůrce cestovatelského dua Jaroslav Novotný. Orientálně vyzpívávané povídání kreslí ve stínech himálajských ledovcových štítů podmanivou oázu jezerní harmonie a čistoty. Šrínagar uchoval starodávné tradice a mahárádžskou obřadnost. Chuť šafránu, rubínová barva chilli, plovoucí pole a odpočinkové zahrady štěstí, hedvábná jemnost kašmírských koberců, život pádluje v bezstarostné rutině radosti, poetika práce pozemského Edenu. Každodenní krok života je zachycen ze všech možných stran společenského, generačního i existenčního pohledu. Život Kašmíru klokotá v zavedeném rytmu, rozdává optimistickou pohodu svým návštěvníkům a trvalé očarování romantickým duším. Doprovodný komentář se line z úst Václava Vosky a Miroslava Doležala a ze slov zní obdiv a podlehnutí barevnému kouzlu šrínagarského ráje. Dokument má také svou neocenitelnou hodnotu ve věcnosti, přesnosti a zpravodajské objektivitě. Věří se v prostého člověka a zpěvným krokem předává ráj k nahlédnutí. Osvěžující zážitek. ()

Reklama

anais 

všechny recenze uživatele

Pohled do jiného světa. Jako by H+Z zaznamenali jedny z posledních momentů 19.století. Když dnes googlujete Kashmir, nezobrazí se vám zmínky o pozemském ráji, ale o nekončícím napětí, které hraničí s válečnouo zónou. O to dojemnější je sledovat poklidný svět zaznamenaný českými cestovateli. Je to svět na začátku cesty pokroku, ve kterém je staré a nové stále v jakési rovnováze, a lidé žijí v míru. Za zmínku stojí forma dokumentu - geniální hudba Zdeňka Lišky (kéž by takovéto klenoty někdy vyšly) vázaná k obrazu, by si vystačila i bez komentáře. Nezřídka udá obraz nějaký rytmus, který pak přejme hudební motiv, a v takové momenty nejde o nic menšího než krásu obrazu - řeč přebírá střihová montáž. ()

mira.l 

všechny recenze uživatele

Kašmír: Je-li kde na světě ráj ... Možná že ten nej- film H+Z je právě tento, protože to, co vytvořili de facto na koleně tuším že ve třech nebo čtyřech lidech, je naprosto úžasné. Krátké filmy jen dotvářejí celkový dojem a jsem moc rád, že se konečně tyhle zhruba desetiminutovky začaly někde objevovat. ()

Stíba 

všechny recenze uživatele

Do Indie už Hanzelka se Zikmundem vyráželi nejen jako zkušení cestovatelé, ale také vyzbrojeni podpůrným týmem, novými vozidly a obtěžkáni spoustou vybavení. To vše, jak se dozvíme v hodinu a dvacet minut dlouhém rozhovoru s Miroslavem Zikmundem a syny dalšího člena cestovatelské výpravy Jaroslava Novotného, který je na DVD přiložen v bonusových materiálech, mělo své pro i proti. Kouzlo první velké cesty po Africe a Jižní Americe se mi tu možná lehce vytrácí kvůli o něco menší civilnosti a větší snaze o dokumentarizaci stejně jako kvůli absenci dua H+Z na plátně, jelikož tady zůstali pouze za kamerou, nicméně záběry které pořídíli jsou stejně tak jedinečné jako na předešlé cestě a navíc obohaceny o barvu, což někomu může přijít jak jako plus ale také jako mínus. Krátké filmy pak hodnotím jednotlivě zvlášť mimo tento dokument. P.S.: na DVD najdete bonusové materiály a to již zmíněný 80 minut dlouhý rozhovor s Miroslavem Zikmundem a syny Jaroslava Novotného o vzniku tohoto filmu z roku 2008 (je neuvěřitelné jak je ve svém věku Miroslav Zikmund vitální a jak skvěle mu slouží pamětˇkdy desítky let staré niance vytahuje z rukávu jakoby se udály včera), 80 minut ztracených záběrů kdy zhruba po čtyřiceti minutách je věnováno jak pobytu v Albánii tak v Kašmíru, fotografie, soudobou dokumentaci či biografii. ()

Zajímavosti (1)

  • Oba cestovatelé se bránili zuby nehty širokoúhlé technice, protože byla velmi těžká a neskladná, ale dostali to rozkazem, a tak díky tomu vznikl první širokoúhlý český dokument. Miroslav Zikmund to odnesl i zdravotně, vyhřezla mu kýla a musel být operován, proto o filmu řekl, že by správně neměl být  uveden mezi jeho tvůrci, protože většinu času proležel v nemocnici. (sator)

Související novinky

Zemřel Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021

Ve požehnaném věku 102 let nás opustil známý český cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, jehož životní pouť byla nerozlučně spojena s kolegou Jiřím Hanzelkou (*1920 - †2003). V… (více)

Reklama

Reklama