Můj fotr a jeho nejoblíbenější koncentráky

(TV film)

Arnošt Lustig je jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů, jehož ústředním tématem je téma holocaustu. Jeho syn Josef, filmař žijící v USA, s ním a s jedním z Arnoštových vnuků podnikl v roce 2009 jakousi rekapitulační cestu po místech, kde spisovatel nuceně jako dospívající mladík pobýval, když se stal jednou z milionů součástí Hitlerova "konečného řešení". Postupně tak navštívili Terezín, Osvětim a místa bývalých koncentráků v Německu. Lustig vypráví synovi a vnukovi své zážitky. Na některé události se s odstupem času dívá i s humorem, který mu ovšem jako přímému účastníkovi tragédie vyhlazování Židů promíjíme. Spisovatelův pohled na minulost je poznamenán vědomím, že ty nejhorší a nejkrutější věci, které se vymykají lidskému chápání, stejně nelze sdělit. (oficiální text distributora)

gudaulin

Jako domácí video jde o sympatickou záležitost, jako profesionální dokument o holokaustu je to málem na odpad. Arnošt Lustig je uznávaný a kvalitní spisovatel, ovšem tady působí spíš jako užvaněný dědeček na prahu demence a z celého rádoby dokumentu je cítit naprostá bezradnost. Celkový dojem: 30 %. ()

igi B. odpad!

Nemůžu jinak. Z Lustiga už je mi zle. A to není žádná ve zlé mysli míněná neúcta ke stáří či prožitým bolestným osudům jeho i jeho bližních... Zde ale prostě klan Lustig jen bezostyšně podojil erár a natočil a vyrobil formou a vlastně bohužel i obsahem čirou sračku. A ať si kdo chce jak chce fňuká... Kde není nic, nepomůžou ani fabulace či rádoby trefné vzpomínky, natož když z toho všeho cítíte a vidíte jen prvoplánovou manipulativní účelovost, jak si lze i z takových tragických událostí, jakými byl holokaust, udělat stále opakovaný a dávno vyprázdněný - leč jak vidno >slušně< fungující - rodinný byznys... :-( - - - P.S. Nakonec tedy jedinou pointu má snad ten název, ovšem já osobně už dávno mr. L. nevěřím, že VE VŠECH(!) těch lágrech, co o nich mluví a píše vůbec sám byl a TO co dnes stádu vykládá tam i doopravdy ON OSOBNĚ zažil. Inu, pan spisovatel, že... - - - - - (Poprvé viděno s koncentrovaným znechucením 28.1.2010 na >nejoblíbenějším prostoru< , hodnocení 3., komentář zde jako druhý - 28.1.2010) ()

Skejpr

Navzdory přítomnosti Arnošta Lustiga silně podprůměrný dokument, jehož občasná nedořečenost mate a autenticitu absolutně zabíjí zjevná inscenovanost. Na vině je přitom samotný režisér snímku, Lustigův syn Josef, který se na sebe neustále snaží strhnout pozornost, jakoby se chtěl přiživit na stínu svého otce a upzornit především na sebe. ()

Marze

Arnost Lustig je vyborny vypravec. Rekl, ze byl zarazen na zplynovani,ktere bylo odlozeno, kvuli zplynovavani Madaru, ale jiz nedorekl, jak se nakonec zachranil. Rika “V Osvetimi se u vstupu ptali jake mas povolani a kdyz jsi rekl obchodnik, sel jsi rovnou do plynu. Jiny mohl pracovat tech 90 dni. To byl prumer jak dlouho mohl pro nas pracovat s malym pridelem jidla. Ale prijel narvany transport a to ani netridili, sli rovnou do plynu. Dalsi selekce vybranych postavili je konec rijna nahy na zimu a zjistovali, kdo je slaby, nevhodny na praci. Ten dostal zapal plic a zemrel". Na jinem miste Lustig rika ,ze prirozenosti cloveka je mluvit o lepsich vecech, nez citi a to horsi si nechsva pro sebe.Proto se nam hrizy koncentraku nezdaji tak hrozne. ()

gabin(a)

Lekce optimismu...Obsah mě pohltil natolik, že nemůžu hodnotit kvality dokumentu. I když, to že člověka pohltí obsah je pro jakékoli dílo docela dobré vysvědčení, ne? Divím se nízkému hodnocení a komentářům některých uživatelů, kteří snad panu Lustigovi ani nevěří, že to všechno prožil, když o tom může jen tak mluvit. Pořád mi to připadá lepší, než nezúčastněné výpovědi např. výhybkářů v Shoa, těch slušných Němců, co za nic nemohli. ()