Reklama

Reklama

Catfish

  • Austrálie Catfish
Trailer

Obsahy(1)

Příběh, který se točí kolem Arielova bratra Neva, začínajícího newyorského fotografa. Ten se po zveřejnění svých fotografií na internetu seznámil s malou holčičkou, která chtěla nakreslit balerínu podle jednoho Nevova snímku. Brzy si začali psát častěji, což vedlo k tomu, že se Nev seznámil blíž nejenom s ní, ale s celou její rodinou přes facebook. Navázal tak kontakt s její matkou, ale také sestrou Megan. A právě kvůli vztahu s Megan se Nev rozhodne za jejich rodinou odcestovat a přitom vůbec netuší, jaká pravda na něj čeká. (NGP)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (46)

HellFire 

všechny recenze uživatele

Hlavní hrdina Nev se prostřednictvím malé holčičky Abby, která kreslí obrazy podle jeho fotografií, seznámí s její sestrou Megan a pomalu se před námi začne rozvíjet jejich příběh. Z prvopočátku se zdá, že půjde o obyčejný dokument o tom, jak probíhá takové seznámení dvou osob přes internet (což v roce 2010 asi nebylo tak běžné), který se přetransformuje na příběh o zraněných pocitech a zvláštnosti virtuálního světa. Když se však Nev rozhodne, že se s Megan chce potkat osobně, věci se začnou komplikovat. První pochybení pramení z písně, kterou Megan pošle Nevovi, jelikož se ukáže, že se jedná o píseň zcela jiné zpěvačky. Nev je přesto odhodlán se s Megan seznámit osobně, a tak se za ní vydá spolu se svým bratrem a dalším kamarádem (shodou okolností režisérem). Po příjezdu je čeká překvapení, protože Megan vypadá úplně jinak a žije v domě se svým mužem a dvěma postiženými dětmi. Postupně vychází najevo, že ne Abby, ale Megan kreslí obrazy, které posílá Nevovi přes půl státu, protože se do něj během několika měsíců, kdy si psali a volali zamilovala. Čekal jsem, že ji Nev konfrontuje a dojde k roztrži. K mému nevelkému překvapení se Megan (ve skutečnosti Angela) sama přizná, protože je na první pohled patrné, že si celou věc vymyslela (založila kupu profilů na Facebooku s fotkami úplně jiných lidí, za něž se vydávala). Co jsem však nečekal byl fakt, že Angela vše předstírala v podstatě proto, že si tak chtěla vynahradit pocit ztráty své svobodné vůle žít život zcela jiným způsobem, protože se vdala za manžela s postiženými dětmi, o něž se ráda stará a musela se vzdát svého životního snu – kariéry tanečnice. Poněkud zvláštní bylo, že se ke všemu přiznala na kameru a o celé věci mluvila do detailu. Důvodem mohla být vina z toho, co svým jednáním způsobila. Angela je navíc velmi sympatická a nevinná duše. Výborný dokument, který jistě jen tak nezapomenu. Občas mě sice iritovaly detailní záběry, ale to se dá zapomenout :). Pro mě osobně a příznivce Caseyho Neistat je dokument o to zajímavější, že Nev Schulman je Caseyho kamarád, který se s ním objevuje v Caseyho videích, často na maratonech :). Dokument má rovněž dohru v podobě následné show na MTV „Catfish: Láska online“, která se zabývá stejným tématem. ()

LaRhette 

všechny recenze uživatele

Zamyslete se nad svou historií komunikace po internetu, pěkně od začátku. S kolika lidmi, které neznáte osobně, jste tak mohli komunikovat? Možná s několika desítkami, stovkami, možná i tisíci. Čím více smyslových informací o dané osobě máte, čím více jsou tyto informace provázané, tím se stává reálnější. Vizuální podoba, jejich hlas, jakýkoliv rádoby doklad o jejich fyzické existenci. Nakonec si to dokážeme propojit sami a idealizovat. Naplňujeme tak určitou představu, která je spíš zbožným přáním, kterému chceme uvěřit, než realitou. Catfish pro mě nese jakožto dokument nezaměnitelné kvality. Zaprvé se věnuje omámenému i mámivé a sleduje jak motivace, tak následky z obou stran. Přibližuje nás k pravému důvodu toho, proč vůbec vzniká virtuální realita a proč se k ní člověk upíná častěji s větší vervou, než vlastnímu bytí. A kdo vlastně říká, že tohle jsem já a tohle už nemůžu být já? Copak utváření si vlastního obrazu sebe sama nevytváří naše pravé já, narozdíl od toho, ve kterém jsme přirozeně uvězněni? Příliš mnoho otázek. Zadruhé, je to podchycené od začátku až do konce, zodpovídá to většinu otázek, na které bych já sama chtěla znát odpověď. Příběh se přirozeně nenásilně odvíjí s každým dalším odhaleným tajemstvím. Třetí, nejvíce fascinující bod pro mě je přemýšlet nad tímto filmem jakožto fikcí. Říkám si, že by muselo působit až směšně, jak neuvěřitelné to je. Scénář k takovému filmu by byl asi označen jako přehnaný a vyhrocený. Ale... život. Teda doufám, že to není nějaký podvrh. Moc moc moc. ()

Reklama

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Aneb na Facebook v roce 2010 trochu jinak - nefincherovsky - přesto triumfálně. Catfish obstává jako malý dokument s malými lidmi uprostřed obrovské sociální sítě. Ne vždy se totiž za falešnou identitou skrývá masturbující penis či exhibicionistický kabát... A právě tohle polidštění a zároveň šokující zjištění musí diváka přitáhnout k mladým protagonistům filmu. Spolu s Exit Through the Gift Shop vynikající námět na pekelnou dokumentovou diskusi. 85 % ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

This is internet for you. Nejde ani tak o to jestli tenhle "dokument" je realny, nebo ne (podle me ani nahodou), jde spis o fakt, ze to co zobrazuje se deje naprosto bezne a proto je to pusobive. To, ze se u toho tvurci tvari jakoby prave objevili Ameriku uz je vec druha, nicmene i kdyz tohle clovek prestane resit a prijme to jako fikci, stale se jedna o pomerne depresivni story z internetoveho zivota, ktera se muze stat kazdemu a kdykoliv, proto to pro mnohe lidi muze fungovat i jako pomerne efektivni wake up facka. 6/10 ()

bartias 

všechny recenze uživatele

Nezávislý, levně natočený dokument Catfish vysloužil dvojici mladých filmařů režii třetího dílu Paranormal Activity. Ne náhodou. Pátrání po skutečných lidech schovaných za profily na sociálních sítích v jednu chvíli působí vyloženě hororově. Nejdříve napínavá podívaná se mění v hodně osobní a dojemnou výpověď. Ale otázkou je, jestli Henry Joost a Ariel Schulman tak trochu s divákem nemanipulují. Těžko věřit, že by se dospělí chlapi nechali několik měsíců vodit za nos. ()

Reklama

Reklama