poster

Housenka (festivalový název)

 • japonský

  Kyatapirâ

 • japonský

  キャタピラー

 • anglický

  Caterpillar

Drama

Japonsko, 2010, 85 min

 • bassator
  ***

  45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 (Caterpillar / CATERPILLAR / Housenka) - S hlavním "hrdinou" jsem sympatizoval jen pár minut, pak jsem si celý film přál aby mu už tu "hubu" někdo nadobro zavřel i když nevyslovil ani slovo... - 8. 7. 2010 - kino Thermal - Kinosál B - Karlovy Vary - 60%(16.7.2011)

 • JFL
  ****

  Provokativní snímek podle povídky předního spisovatele japonského stylu eroguro (erotic-grotesque) Ranpóa Edogawy rozvádí situaci, kdy se despotický macho vrací z války k manželce jako "lidská housenka", tedy bez rukou a nohou, navíc bez schopnosti mluvit. Nelidské torzo ověšené medajlemi v sobě zosobňuje paradox šovinistického systému císařského Japonska v době před druhou světovou válkou a ukazuje, kterak fanatizující ideologie přehlíží člověka a vyzdvihuje ideál oproštěný od jeho lidské (ve smyslu tělesné) podstaty. Muž veřejně velebený jako Bůh války je v soukromí redukovaný na základní potřeby jíst, spát a souložit, čímž se převádí tradiční genderové imperativy do podoby karnevalové frašky. Film je nicméně jen na celovečerní stopáž roztažená teze, která navíc závěrečným statistickým výčtem válečných obětí vyznívá nesoudně apelativně. PS: Naproti tomu manga zpracování stejné povídky od provokativního undergroundového autora Suehira Marua představuje famózně rozlíženou vizi reality utopené v bizarní tělesnosti.(18.4.2011)

 • Flipnic
  ***

  Nízkorozpočtové, komorní, nechutné, zvrácené, těžce tragické. Vypovídající hodnota snímku je drsná a nemilosrdná jak kulka mezi oči. Nechutné drama na pozadí válečné situace v Japonsku a potažmo v celém světě za 2. sv. války. Wakamatsu se nezapře a předkládá divákovi slušný počet nechutných sexuálních scén mezi těžce postiženým válečným "hrdinou" a jeho manželkou. Celé to ale odkazuje na naprostou zbytečnost války, naivního hrdinství a zejména japonské "hrdinské morálky", která v tomto filmu dostala jednu z nejsilnějích kritik, jaké jsem kdy viděl. Wakamatsu prostě celému Japonsku na sklonku života sděluje: "Jste odporní, naivní a trapní hrdinové" ... Film dost nudí, je zpracován spíše televizním stylem, i přes nemilosrdnou výpověď jsem se bohužel docela nudil ...(6.6.2011)

 • Houdini

  Zlatý Medvěd - výběr(20.2.2010)

 • HoneyBunny
  *

  Film o japonském veteránovi z druhé světové, který přišel o obě ruce a nohy, nemůže mluvit a v hlavě mu to moc nefunguje, by mohl být skvělý. Tvůrci se tu asi snažili a psychologické drama, ale klopýtají ve vykreslování psychologie a po chvíli se začnou opakovat. Výsledkem je i přes krátkou stopáž utahaný a nudný film s nepřehlédnutelnými formálními chybami. Hmm, možná se na to podívejte, jestli vás zajímá, jestli invalidové mohou souložit...(10.7.2010)

 • - Šinobu Teradžimová, představitelka Šigeko, si nakonec z Berlína (2010) odnesla cenu za nejlepší ženský herecký výkon. [MFF Karlovy Vary] (POMO)